Renkli video oyunlarıyla büyümüş ve yaşamış biri olarak, zamanımın çoğunu genellikle neşeli ve rahatlatıcı oyunlar oynayarak geçiriyorum. Tabii bu, The Last of Us Part II gibi üzücü maceralar veya This War of Mine ve Frostpunk gibi hayatta kalma oyunları gibi daha kasvetli yapıtları takdir edemeyeceğim anlamına gelmiyor. War Hospital da aynı o oyunlar gibi sizi Birinci Dünya Savaşı döneminde bir sahra hastanesinin komutanı rolüne yerleştiren ve mümkün olduğunca çok sayıda yaralı askeri hayatta tutmakla görevlendiren bir oyundan başka bir şey değil. Yol boyunca pek çok zor seçim yapmanız gerekecek ve bu sizin içinizde bir savaşa dönecek.

War Hospital içerisindeki ana karakterimiz olan Henry Wells, tehlike altındaki bir sahra hastanesinin sorumluluğunu almak üzere savaşa geri çağrılan emekli bir İngiliz savaş sıhhiyecisidir. Oğlunu savaşta yeni kaybetmiş olan karakterimizin durumu iyi değildir ve önemli bir iş yapmanın acısını atlatmasına yardımcı olacağını ummaktadır. Oraya vardığında malzeme eksikliği ve umudunu yitirmiş bir sürü personel onu beklemektedir ve bu köhne tesisi düzeltmek için onun ve tabii ki sizin tüm yönetim becerilerinizi kullanmanız gerekecektir.

War Hospital, aslında çok yavaş bir şekilde başlıyor ve size oyunun nasıl çalıştığını adım adım anlatıyor. İlk olarak yaralıların geldiği ve doktorlarının atandığı Casualty Clearing Station kısmına gönderiliyorsunuz. İlk olarak kimin ameliyat edileceğine karar verdiğinizde, yaralılar bir sağlık ekibi tarafından ameliyata alınıyor ve her şey yolunda gittiği sürece rehabilitasyon merkezine taşınıyorlar. Bir hemşireden biraz bakım aldıktan ve biraz dinlendikten sonra askerler gitmekte özgür oluyor ve onları siperlere veya karargâha gönderebilirsiniz. Kendilerini görevden de alabilirsiniz. Yapıtın temel oynanış döngüsü bu ama bunun nadiren bu kadar basit olacağı hemen anlaşılıyor.

War Hospital içerisinde savaşın zorlu koşulları, yaralıları iyileştirmek için ideal bir ortam değil. Bu yüzden sık sık işler ters gidiyor. En rutin ameliyatların bile ters gitme ve hastanın ölme ihtimali var ve bazı ameliyatlar hiç de rutin olmayabilir. Durumu kötüleşen askerlerden oluşan uzun bir listeyle karşı karşıya kaldığınızda, hayatta kalma şansı olanlara öncelik vermeniz gerekiyor ve bu da çoğu zaman bir hastayı feda etmek ve yardımdan mahrum bırakmak anlamına geliyor. Bir hastayı, ki yeterince kötü hissetmiyorsanız evdeki ve ailedeki hayatını okuyabilirsiniz, reddedilenler listesine taşımak asla hoş hissettirmiyor ve kaderlerini mühürlemek için sürükleyip, bıraktığınızda ve yardım etmeniz için size yalvaran bir metin mesajı açıldığında daha da kötüleşiyor işler. Eğer bana soracak olursanız, üzücü kelimesi bunu tanımlamaya yetmez bile.

War Hospital

War Hospital oyununda kolay diye bir şey yok

War Hospital oyunundaki alımlarla başarılı bir şekilde başa çıkabilecek teknolojiye sahip olmamanın yanı sıra, depoda da belirgin bir malzeme eksikliği var. Her operasyon belirli miktarda tıbbi malzeme gerektiriyor ve eğer bunlar tükenirse mahvolursunuz. Malzeme İstemek için taslakları ayırabilirseniz, malzemeler size trenle gönderilebilir veya eczanedeki mühendislerin sizin için yapmasını sağlayabilirsiniz. Ancak bunu söylemek, yapmaktan daha kolay; hastanedeki herkes için yiyecek üretmeleri, binalarınızı yükseltmeleri ve ayrıca sık sık kestirmek istemeleri de gerekiyor.

War Hospital oyununda personel sıkıntısı da yaşanıyor ve herkes hayat kurtarmaya yardımcı olmak için bir araya gelse de çalışanlarınızın güçleri sınırlı. İşinizin büyük bir kısmı, yorulduklarında insanları değiştirmek ve hangi bölümlerin her zaman personel bulunduracağına öncelik vermektir. Mesela, Casualty Clearing Station içerisinde hemşirelerin olması bekleyen yaralıların durumunun daha yavaş kötüleşmesine yardımcı olur ama yeterli sayıda hemşire yoksa, ameliyatta hayatta kalma şansı düşebilir. Personelinizi çok zorlamak, zor bir durumda işe yarayabilir ama bir cerrahın ameliyat sırasında bayıldığı ve bir hastanın bu nedenle öldüğü ilk anı asla unutmayacaksınız.

Hastalar öldüğünde hastanedeki moral düşer ve hastanenizin ihtiyaç duyduğu her şey arasında moral en önemlisidir. Moral bozukluğunun en yaygın nedeni ölümdür ama yiyecek sıkıntısı çektiğinizde, kötü yemekler de moralinizin düzelmesine pek yardımcı olmaz. Sağlıklı hastaları evlerine göndermek moralleri yükseltmenin en iyi yoludur ama bazen morali başka yollarla yükseltme fırsatınız olur. İlk başlarda mezarlığı düzenlemek için mühendisleri görevlendirebildim ve bu herkes için her şeyi biraz daha az kasvetli hale getirdi mesela.

Bu zorlu durumda herkesi mutlu etmek için iyileştirdiğiniz askerleri evlerine göndermek cazip gelebilir ama maalesef bu mümkün değil. War Hospital içerisinde düşman her an kapınızın eşiğinde ve ekranın üst kısmındaki bir sayaç yeni bir düşman dalgasının yolda olduğunu size sürekli olarak bildiriyor. Hastanenin hayatta kalmasını istiyorsanız, siperlere ekstra asker takviyesi yapmak hayati bir önem taşıyor ve ne yazık ki bu da savaşabilecek kadar sağlıklı olan herkesi savaşın ortasına geri göndermek anlamına geliyor. Eve, durumu daha kötü olanları göndermek daha mantıklı.

War Hospital

Birbirinden zorlu kararlar vermeniz gerekiyor

War Hospital isimli bu video oyununun içerisinde her şeyin zirvesinde olduğunuzu hissetmeniz çok nadir bir durum ama tesisinizi yeterince yükseltebilirseniz, bu durum aslında mümkün olabilir. Kaynak ve insan gücü yatırımı yapabileceğiniz, daha fazla personel işe almanızı sağlayan konutlardan travma ile mücadele eden hastaları tedavi etme becerisine kadar her şeyle dolu devasa bir yükseltme ağacı var oyunun içerisinde.

War Hospital içerisinde şimdiye kadar açtığım en faydalı yükseltme, hastaların uzuvlarını kesme yeteneğiydi; bunu yapmak operasyonların yanlış gitme olasılığını çok daha düşük hale getiriyor ve yalnızca kaynakların yarısını gerektiriyor. Muhtemelen bu video oyununda hiç kesmediğim kadar uzuv kestim ama bu daha büyük bir iyilik içindi. The Callisto Protocol, Dead Space filan bu oyunun yanında hiçbir şey eğer konu kol ve bacak kesme olacaksa.

War Hospital, çoğunlukla iyi yapılmış ve ilgi çekici bir oyun ama birkaç sorunu da var. Oyunun açılışı inanılmaz derecede yavaş ve bu da mekanikleri öğrendiğiniz için bir şekilde anlaşılabilir ama biraz daha kolaylaştırılabilirmiş gibi hissettiriyor. Genel olarak oyunun tamamında işler biraz yavaş ilerliyor ve üç kat hızda bile kendimi zamanın biraz daha hızlı geçmesini dilerken buldum. Bu da uzun vadede sıkıcı bir deneyim yaşamanıza sebep olabiliyor ne yazık ki.

War Hospital, kalbi zayıf olanlara göre olmayan ve muhtemelen zor bir günün ardından sizi neşelendirmeyecek bir oyun ama ilgi çekici ve Birinci Dünya Savaşı döneminin en önemli insanlarından bazılarına ışık tutuyor. Ölüm ve kalım kararları vermenin stresi size heyecan verici geliyorsa, bu video oyununun ihtiyacı olan komutan siz olabilirsiniz ama bu role girince kendinizi bir kahraman gibi hissetmeyi beklemeyin. Oyunda yapacağınız şeyler bayağı iç burkucu.

War Hospital
Olumlu
Birinci Dünya Savaşı temasını çok farklı bir şekilde ele alıyor.
Yönetim simülasyonu kısmı oldukça derinlere inebiliyor.
İlerleme hissi tatmin edici bir şekilde veriliyor.
Birbirinden zorlu kararlar vermeniz gerekiyor.
Olumsuz
Çok yavaş başlıyor.
Yavaş başlangıçtan sonra da pek bir tempo tutturamıyor.
8

Etiketler: