Belki hatırlarsınız, UFL ilk olarak 2021 yılında duyurulmuştu. Orijinal olarak 2022 için planlanan bu oyun, iki kere ertelendi ve son olarak 2024 içerisinde çıkacak dendi. Şimdi ise tahmin ediyorum ki bir daha ertelenme yaşanmayacak; bu yapıt, açık beta sürümü ile karşımıza çıktı. Birkaç günlüğüne aktif hale getirilen bu oyun, inanılmaz sınırlı bir hali ile kendisini gösterdi, ben de kendisini deneyimledim ve böylece elimdekilerin değerini anlamış oldum. Yani, EA Sports FC 24 oyununu geçtim, eFootball 2024 bile bu oyunun yanında daha çekici duruyor.

UFL oyununun asıl mevzusu, oynaması ücretsiz olması. O zamanlarda bu tip büyük ve ücretsiz bir futbol oyunu yoktu, rakipsiz görünüyordu ama şimdi hayatımızda eFootball serisi var. Neyse, sunulan açık beta versiyonunda Ultimate Team veya Dream Team moduna benzer bir deneyim sunuluyordu. Özet olarak, dereceli maçlar yaparak para kazanıyorduk ve o paralarla da statik fiyatlardan satılan futbolcuların yer aldığı bir transfer marketinden takımımızı geliştiriyorduk. Yani, EA Sports FC 24 oyununa kıyasla, buradaki ekonomide gerçek oyuncuların etkisi yoktu.

EA Sports FC 24 içerisinde Ultimate Team modunu yüzlerce saat oynamış biri olarak, UFL içerisindeki ilerleme hissini açıkçası sevdim. Yani, iki oyun arasında şöyle bir fark var: EA şirketinin oyunu daha uzun vadeli başarılara ve ödüllere odaklanıyor, Strikerz Inc. ekibinin incelediğim bu oyunu da kısa vadeli başarılara ve ödüllere odaklanıyor. Tam sürümde tahmin ediyorum ki ilerleme biraz yavaşlatılacaktır ama benim oynadığım versiyonu ödüllendirici idi ve tatmin edici bir ilerleme hissi vardı. Bu, yeni kozmetik ögeler ve futbolcular üzerinden sağlanıyordu.

UFL içerisinde biraz fazla para birimi var ama yine de öğrenilmeyecek bir şey değil. Standart para birimi, savaş bileti için yıldızlar ve başka birkaç şey daha mevcuttu. Oyun, oynaması ücretsiz olacağı için açıkçası bu duruma şaşırmadım. Şaşırmadığım bir başka şey ise oyunda bir savaş biletinin olması ve aynı zamanda da ganimet kutuları bulundurması. Bu kutular sezonluk olarak güncellenecek gibi görünüyor ve içlerinden de takımınızdaki oyuncuları güçlendirebileceğiniz kart tasarımları çıkıyor. Bazı tasarımlar kişiye özel oluyor, bazıları daha geniş çaplı kullanılabiliyor.

UFL

UFL içerisindeki farklı kart tasarımlarını ve onların nadirlik sistemlerini sevmedim. Yani, EA Sports FC 24 ve eFootball 2024 içerisindeki kartlar gerçek bir değere sahip gibi hissettiriyor ama bu oyundaki tasarımlar hem değersiz, hem de kalitesiz görünüyor. Hatta bazı kart tasarımlarının çok özensiz bir şekilde yapay zekaya yaptırıldığından da şüpheleniyorum. Yapay zekanın kullanılmış olduğu bir yer ise tahmin ediyorum ki spikerler. Aslında bu güzel bir şey, oyunda Türkçe konuşan spikerler var ama hem duygusuzlar, hem de 4-5 cümleden ileriye gidemiyorlar.

Hoşuma giden bir şey, UFL oyunundaki günlük ve haftalık görevler oldu. Bu görevler oldukça basit, ilk yarıda gol at veya gol yemeden maç kazan gibi basit hedeflere sahipler ama yine de oynadığımız maçlara anlam kazandırıyor. Eğer oyunun resmi çıkışında aylık ve sezonluk görevler de eklenirse, oyunun en sıkıntısız sistemi bence bu olacak. Evet, oyunun en sıkıntısız sistemi, ne yazık ki basit görevleri. Burada oynanışı filan övmek isterdim ama oyunda övülecek hiçbir şey yok ne yazık ki. Ben, işlerin resmi çıkışta daha da kötüye gideceğine inanıyorum.

UFL oyununun temel oynanışı kesinlikle gerçekçi değil. Unreal Engine 5 ile geliştirilen bu simülasyon oyunu, daha çok ucuz bir mobil oyun gibi kendisini oynatıyor. Yani, futbol sahasındaki oyuncular buzda kayan bir araba gibi hareket ediyor adeta. Hiçbir keskinlik, tutarlılık yok oyunda. Şutlar tamamen hissiz ve paslar da hedefine kitli bir şekilde gidiyor. Doğru düzgün, kaliteli bir şekilde atak veya defans yapabilmek mümkün değil. Oyunda doğru düzgün bir fizik bile yok gibi hissettiriyor. Ben, bu kadar kötü bir oynanış beklemiyordum açıkçası.

EA Sports FC serisine sürekli kızıyoruz, her sene aynı oyunu oynuyoruz diye ama bu kadar senede seriye ve temel oyuna o kadar fazla ekleme ve iyileştirme yapılmış ki bence herhangi bir futbol oyununun, oynanış kalitesi açısından bahsettiğim bu seriyi geçebilme imkanı yok bence. eFootball 2024 bile kaliteli görünüyor insana UFL ardından. Yani, bu oyunu oynarken 10 sene önceki FIFA veya Pro Evolution Soccer oyunlarından birini oynuyormuş gibi hissedebilirsiniz ve bu pek de iyi bir sonuç vermiyor. Oyuna karşı bir istek uyandırmıyor ne yazık ki.

UFL

UFL, oynaması ücretsiz ve tamamen çevrim içi olan bir oyun. Bu yapıtın tek büyük içeriği Ultimate Team benzeri bir mod olacak ve içerisinde bolca farklı para birimi, ganimet kutuları, savaş biletleri ve benzeri avcı elementleri bulunacak. Eğer bunlar sizin için alarm çaldırmaya yetecek özellikler değilse, ne yapacağımızı bilmiyorum… Seneler boyunca EA Sports FC serisine laf edildi mikro ödeme cephesinde ama beterin de beteri oluyor işte. O beter, bu yeni oyun olacak. Bu yüzden de bu yeni deneyim için heyecanlanmak pek mümkün olmuyor.

UFL oyununun sunum elementleri ise fena değil. Yani, görsellik ideal bir seviyede. Ne çok hiper gerçekçi, ne de göze hitap etmeyecek bir şekilde kalitesiz. Sadece kart tasarımları biraz vasat ve ilhamsız. Bunun sebebi de yapay zeka ise pek şaşırmam. Performans cephesinde sıkıntı yok. Oyun gayet kolay bir şekilde 60 FPS olarak çalışıyor, yükleme ekranları ve menüler gayet akıcı. Hatta, şaşırtıcı bir şekilde oyunun sunucuları da kusursuz. Açık beta sürecinde en ufak bir sunucu temelli problem bile yaşamadım. Sesler ise daha önce belirttiğim gibi kalitesiz, müzikler de vasat.

Durumu özetlemek gerekirse UFL, başlangıçta ilgi çekici görünüyordu ama açık beta sürümünü oynadıktan sonra söyleyebilirim ki kendisi kalitesiz bir para tuzağı. Evet, bu oyunun rakipleri de çok büyük para tuzakları ama en azından onları oynaması eğlenceli ve gerçekçi; kendinizi gerçekten bir futbol oyunu oynuyormuş gibi hissediyorsunuz. Bu oyunda sahada yer alan futbolcular daha çok buz hokeyi oynuyor gibi duruyor. Ayrıca, bahsettiğim problemlerin çıkış dönemine kadar düzeltileceğini de sanmıyorum; bu açık beta oyunun final sürümüydü, stres testi yapıldı sadece.

Yani, önümüzdeki futbol sezonunda heyecanlanabileceğimiz tek video oyunu yine EA Sports FC 25 gibi görünüyor. eFootball 2025 oyununa karşı bir umudum yok. UFL oyununun rezaletini de hep birlikte gördük zaten. Take-Two Interactive, 2K ve FIFA cephelerinin üzerinde çalıştığı oyun da muhtemelen bu sezonu hedeflemiyordur diye tahmin ediyorum. Bu yüzden, önümüzdeki futbol sezonu için adres yine belli. Yine de bu tip video oyunlarının EA cephesine rakip olabilmesini çok isterdim. Bu sayede oynadığımız tüm oyunların kalitesi artardı…

Etiketler: