Tour de France 2022

Tour de France 2022 incelemesi

Tour de France 2022, kendi serisinin önceki oyunlarıyla bire bir aynı olarak sunuluyor.


Tour de France, video oyunu dünyasında pek de sağlıklı bir noktada değil. Geliştirici ekip, halihazırda 2020 ve 2021 senelerinin oyunlarıyla kötü bir iş çıkartmıştı ve 2022 senesine ait olan bu yeni oyunda da ne yazık ki olumlu olarak atılan pek bir adım bulunmuyor. Yine de bunlardan bahsetmeden önce Tour de France 2022 oyununun temel özelliklerinden filan bahsetmek isterim. Bu oyun, gerçek hayatta da aynı isimle düzenlenen bisiklet yarışı turnuvasının lisanslı bir oyunu ve içerisinde 2022 senesinin sezonuna ait tüm resmi etapları içeriyor. Gerçek takımlarla birlikte oyuncular, bu bisiklet yarışı, video oyunu dünyasında yaşıyor.

Tour de France 2022 oyununun içerisinde bu sezona ait olan tüm etaplar lisanslı bir şekilde yer alıyor. Bunların üzerine serinin eski oyunlarından geri dönen takımlar da ekleniyor. Ayrıca oyunda; Eolo-Kometa Cycling Team, Caja Rural-Seguros RGA ve Uno-X Pro Cycling Team isimli üç yeni takım daha bulunuyor. Tüm bu takımlarla, eğer dilerseniz Primavera Classic isimli klasik bir bisiklet yarışı rotasını deneyimleyebiliyorsunuz. Günümüzde bu rota hala aktif mi, bilmiyorum ama kendisinin sağlam bir tarihi var ve 1946 senelerine kadar geriliyor. Yalnız, tahmin edebileceğiniz üzere tek bir tarihi rota, yeni içerik olarak pek yeterli olmuyor.

Tour de France 2022 oyununda halihazırda yer alan rotalarda birkaç farklı zemin şartı bulunuyor ve bunlardan bir tanesi de taş. Bisikletler, taşların üzerinden tahmin edebileceğiniz gibi çok rahatlıkla geçemez ve geliştirici ekip, bunu oyunda simüle etmek yerine, arayüzü titretmeye karar vermiş. Evet, bu senenin oyunundaki yeniliklerden biri de bu. Ayrıca, artık takım arkadaşlarınız ile biraz daha stratejik bir şekilde hareket edebiliyorsunuz ama serinin önceki oyunu zaten sınırı oldukça aşağıya çekmişti; bu sene yapılan yenilikler de hala inanılmaz sorunlu olan yapay zekalar yüzünden kendisini pek gösteremiyor.

Tour de France 2022 oyununda yarışları biraz daha etkili kılabilmek için kullanıcı arayüzünün titretilmesi haricinde bazı rastgele olaylar da bulunuyor. Yarışçılar sakatlanabiliyor, hastalanabiliyor, düşebiliyor veya benzeri şeyler olabiliyor ama bu rastgele olayların sayısı çok az ve oyun içerisinde de öyle çok benzersiz ve rastgele hissettirmiyorlar. Tabii ki tüm bunlar oyuna biraz da olsa farklılık katıyor ama oyunun temelinde çok ciddi problemler varken, yarışçıların rastgele olarak yere düşüp, düşmemeleri beni pek ilgilendirmiyor. Geliştirici ekip, ne yazık ki bu oyundan tamamen vazgeçmiş gibi duruyor.

Tour de France 2022

Tour de France 2022, tamamen vazgeçilmiş bir oyun mu?

Tour de France 2022 oyununda kendi bisikletçinizi yaratıp, bir kariyer yapabiliyorsunuz. Aynı şeyi, kendi takımınızı kurarak yapabilmeniz de mümkün. Kariyer modlarını bitirdikten sonra kendi yarış etaplarınızı düzenleyip, turnuvalar yaratabileceğiniz bir mod daha mevcut. Tüm bunların üzerine, çok oyunculu yarış modları da gelince oyunda yapılacak çok şey olduğunu düşünebilirsiniz ama her element, Tour de France 2021 ile, hatta Tour de France 2020 ile birebir aynı. Sadece çok oyunculu içeriklerde biraz yenilikler var ama onlar da tamamen yeni bir oyun yapmaya yetecek kadar büyük şeyler değil benim gözümde.

Tour de France 2022 oyunundaki en büyük yenilik, haftalık olarak düzenlenen ve sıralama tabloları ile tutulan yarışların mevcut olması. Oyuncular, bu sıralama tablolarında kendi sürelerini yarıştırarak birinci olmaya çalışıyor ve gerçekten, bu oyunun en büyük yeniliği bu. Durumun ne kadar kötü olduğunu artık siz düşünün. Ayrıca, takımdan veya pelotodan rastgele beş bisikletçinin bir yarış için çok hızlı ve çok yavaş olması gibi rastgele bir özellik eklenmiş ki bunun oyuna neden eklendiğini net olarak anlayabilmiş değilim. Oyunda bunun gibi anlam veremeyeceğiniz birkaç farklı olay daha mevcut.

Tour de France 2022 oyununda sizi en çok rahatsız edecek olan şeyler ise oyunun platform fark etmeden sürekli olarak çöküyor olması. Bu çökme problemleri özellikle kariyer modunda yaşanıyor ama diğer içeriklerde de sürekli olarak çökme problemleri ile uğraşabilmeniz mümkün. Tüm bunların haricinde, aynı serinin 2020 ve 2021 senelerindeki oyunlarında yer alan hatalar, hala mevcut ve bu hataların üzerine bir de 2022 senesi için yeni hatalar ekleniyor. Yani, oyunların sürekli olarak kopyalanması ayrı bir problem, geliştirici ekibin artık tamamen pes edip, hataları bile düzeltmeden oyunları kopyalıyor olması ayrı bir problem…

Tour de France 2022 oyunundan sizi soğutacak bir başka şey ise her bisikletçinin ve her rotanın bire bir aynı görünmesi. Oyunda aslında çok fazla takım ve doğal olarak bisikletçi var. Bir noktada, düşük bütçeli oyunlarda herkesin aynı görünmesini anlayabilirim, kabul etmesem bile anlayabilirim ama bu video oyununda sadece bisikletçiler değil, ülkeler değişse bile rotalar tamamen aynı görünüyor. Çevre detayları sürekli diğer rotalara bire bir olarak kopyalanıyor ve kendinizi sanki sürekli aynı etap içerisinde yarışıyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz. Tahmin edersiniz ki bu da hiçbir zaman iyi hissettirmiyor efendim.

Tour de France 2022

Birkaç nesil geriye dönmeye hazır mısınız?

Tour de France 2022, sadece kendi serisinin birkaç sene önceki oyunları gibi hissettirmiyor; aynı zamanda PlayStation 3 neslinin başlarına sizi geri döndürüyor ve görsel açıdan bakması hiçbir şekilde hoş olmayan bir video oyunu deneyimi yaşatıyor. Bu oyunu istediğiniz platformda deneyimleyin; PC, PlayStation 5, Xbox Series X/S veya başka bir platform hiç fark etmez, elde edeceğiniz görsellik, net bir rezalet olacak. Zaten karakterlerin ve rotaların aynı göründüğünü belirtmiştim, genel anlamdaki grafik kalitesi de hiçbir şekilde yüksek değil, rezil olacak seviyede düşük. Sunum başlığındaki diğer kategorilerde de durum pek iyi değil.

Tour de France 2022 oyununun performansı öyle çok da başarılı sayılmaz. Zaman zaman optimizasyon başarılı yapılmadığı için düşen FPS değeri, oyunun takılması, donması, ekran yırtılmalarının yaşanması ve benzeri problemler bolca var. Oyunun sürekli olarak çöktüğünü ve içerisinde bolca hata bulundurduğunu da zaten söylemiştim. Yani, performans tarafında da pek bir iş yok. Yalnız, modern ve yüksek seviyeli bir bilgisayara sahipseniz, bahsettiğim FPS problemleri sizi çok rahatsız etmeyebilir ama sistem gereksinimlerini bire bir karşılayan bir donanımınız varsa, çok rahat bir deneyim yaşayacağınızı düşünmemelisiniz.

Ses ve müzik tarafında da tahmin edebileceğiniz üzere olumlu sayılabilecek hiçbir şey yok. Oyundaki ses efektleri tam anlamıyla rezalet. Müzikler ise zaten herhangi bir önem taşımıyor artık. Kaliteli değiller zaten ama bu durumdaki bir oyunda müzikler çok başarılı olsa ne yazar? Bu seriden, 2020 senesindeki oyundan sonra belli ki vazgeçilmiş. Geçen senenin oyunu yine çok berbat bir durumda değildi ama Tour de France 2022 sayesinde her şey yerle bir oluyor. Üzerine, Steam tarafında bu oyunun 170 TL üzerinden satılması da ayrı bir komedi kaynağı. Bu oyun 70 TL olsa bile satın alınabilecek bir yapıt değil.

Tour de France 2022, berbat bir video oyunu ve bu sebepten ötürü de kendisini herhangi bir insana öneremeyeceğim. İlla lisanslı bir bisiklet yarışı oyunu oynamak istiyorsanız, indirim dönemlerinde Tour de France 2020 veya Tour de France 2021 oyunlarından birini satın alabilirsiniz. İki oyun da Tour de France 2022 yapıtına kıyasla çok daha iyi durumda. Eğer olur da bu oyunun fiyatı, onlardan daha düşük olursa ve oynayacak başka yarış oyunu da bulamazsanız, son çare olarak bu yapıta da şans verebilirsiniz ama ben kendisine en fazla 20 TL filan ödemenizi isterim. Daha fazlasını hak etmiyor bu oyun.

Tour de France 2022
Tour de France 2022
Olumlu
Oyunun başlığında 2020 veya 2021 yerine 2022 yazıyor.
Yepyeni oyun içi hatalar ve çökme problemleri ekleniyor.
Görselliği ile size zamanda yolculuk yeteneği bahşediyor.
Olumsuz
Serinin önceki oyunlarının bir kopyası; doğru düzgün bir yenilik yok.
Kayıt dosyalarınızı tamamen silebilen çok büyük hatalar mevcut.
Tek başınıza olduğunuz halde ekran bölünüp, eşli oyunculu modu aktif oluyor.
3