Uzun yıllar boyunca satış listelerinden adını eksiltmeyen, dünyanın dört bir tarafında geniş hayran kitleleri edinen The Sims serisinin akıbeti tartışılır durumda. Son olarak 2014 senesinde çıkışını gerçekleştiren The Sims 4 sonrasında atılan adımlarla, serinin devamına yönelik bir hareket görülmüyordu. Son gelen söylentilere göre; EA bünyesindeki serinin geliştirici ekibi Maxis çalışanlarından bazıları işten çıkarıldı. İşten çıkarılmayan Maxis ekibi üyelerinin de mobil platformlar için geliştirilmekte olan The Sims oyununa kaydırıldığı söyleniyordu. Konuyla ilgili geliştiricilerden yanıtlar peşi sıra geldi.

The Sims 4

İlk söylentiler; Maxis ekibine yakınlığı ile tanınan Sims VIP internet sitesinden geldi. Bu siteden bildirildiğine göre, pek çok The Sims 4 geliştiricisi işten çıkartılmış ve kalanlar da The Sims Mobile ekibine kaydırılmıştı. Bir diğer kaynağa göreyse sorun tamamen EA cephesinden kaynaklanıyordu. Bu kaynaktan gelen haberler de EA’nın bütçe kesintileri ve mali yapılandırma sonucunda adım attığı yönündeydi. İkinci kaynağa göre EA, kaynakların mobil oyuna kaydırma kararı almıştı ve gerekli tasarrufları yaparak, ağırlığı mobil platformlardaki The Sims oyunları gelişiminden yana kullanmak istiyordu.

The Sims 4 ekibinin kalanları, mobil sürüm için emek verecekler

Tüm bu söylentilerin başlangıç noktasıysa, 20 yıldır The Sims serisinin geliştirici ekibinde bulunan SimGuruDaniel’in işten çıkarıldığını duyulmasıydı. Emektar geliştirici bu durumu kendi Twitter hesabından da doğruladı. Serinin geliştirilme süresince çok eğlendiğini ve seride bulunmaktan ötürü onur duyduğunu belirten SimGuruDaniel, artık ayrılık vaktinin geldiğini ifade etti. Bu ayrılıkla ekibin büyük bir güç kaybı yaşayacağı görülürken, diğer ekip elemanlarında çalışmaya devam edildiğine dair Twitter mesajları alındı.

Twitter kanalıyla açıklama yapan 18 yıllık ekip üyesi SimGuruKate; ekip içerisinde tansiyonun yüksek olduğunu ve çok fazla huzursuzluğun olduğunu kabul etti. Yine de serinin gelişimi için çalışmalara devam edeceğini ve bunun için çok şanslı olduğunun altını çizdi. The Sims markası; PC ve oyun konsollarıyla birlikte, mobil platformlar yoluyla herkese ulaştırmak istedikleri ifadeleri geldi. Bir diğer ekip çalışanı olan SimsGuruDuke da yeni bir proje üzerinde çalışmakta olduklarını ifade etti ama bir süre sonra bu ifadeleri Twitter hesabından sildi. Büyük kitlelere ulaşan ve dünya çapında hayran sayısı milyonlarla ifade edilen serinin akıbetiyle ilgili gelişmeleri, ilerleyen günlerde takip edeceğiz.

Etiketler:

,