Bir nevi saklambaç ve yakalamaca deneyimini video oyunu biçiminde yansıtan Neighbor oyunlarına bir yenisi daha eklenecek. Ne yazık ki eklendi diyemiyoruz şu an için çünkü Secret Neighbor henüz alfa sürecini gerçekleştiriyor. Bu nedenle beraberce bu yeni oyuna bir ön inceleme gerçekleştireceğiz. İsterseniz sözü fazla uzatmadan, çoklu oyunculu olarak tasarlanan ve sürprizleri beraberinde barındıran Secret Neighbor nasıl görülüyor, bir göz atalım. Ayrıca, türü merak eden okurlarımız daha öncesinde kaleme aldığımız Hello Neighbor: Hide and Seek incelemesine bakabilirler.

Secret Neighbor ön incelemesi

Secret Neighbor ile haini içimizde aramamız gerekiyor

Öncelikle Neighbor türü diye tabir ettiğimiz bu serinin oyunlarının günden güne kendisini geliştirdiğini söyleyebiliriz. İster grafik anlamında olsun ister performans anlamında olsun yeni gelen her oyunda, hissedilir bir ilerleme gözlenebiliyor. Secret Neighbor da geliştirici ekibin emeğinin faydalarını ve ilginç fikirlerini gayet başarılı yansıta bir yapım olacakmış izlenimini uyandırıyor. Serinin diğer oyunlarındaki yapının bir benzerini bu oyunda çevrim içi ve çoklu oyunculu olarak görüyoruz.

Kısaca oyunun yapısını anlatalım. Secret Neighbor oyununda 6 kişiye kadar desteklenen bir çoklu oyunculu yapı bulunuyor. Tüm oyuncular bir çocuğu canlandırıyor. Bu çocuklar eve giriyorlar ve evdeki kilitli kapının üzerindeki çok sayıda kilidi açmalarını sağlayacak renkli anahtarları bulmaya çalışıyorlar. Yalnız işin en eğlenceli kısmını söylemedim. Bu eğlenceli kısımsa, içeri giren çocuklardan bir tanesi komşu ve ev sahibi Wilson isimli adam. Yani yılanı koynumuzda besleyerek oyuna başlıyoruz ki bu yılan biz de olabiliyoruz.

Serinin diğer oyunlarında bulan yapının benzeri biçimde hareket ettiğimizi söyleyebiliriz. Diğer oyunlara göre biraz daha akıcı ve eğlenceli bir oynanışın hakim olduğu yorumları da yapılabilir. Nihayetinde yapay zeka yerine gerçek bir insandan kaçmak çok daha keyifli bir deneyim sunuyor. Tüm çocuklar etrafa dağılıp eşyaları ararken, Wilson karakteri onları çaktırmadan yakalamak için hareket ediyor. Tabii maskesini çıkardığında diğer oyuncular, hangi oyuncunun Wilson olduğunu anlıyor ve ona yakalanmamak adına hareket ediyorlar.

Eğer siz ev sahibi olursanız, oyunun bazı ayrıcalıklarını ekranın alt kısmında görebiliyorsunuz. Bu ayrıcalıklardan bir tanesi sensor cihazı yardımıyla diğer oyuncuların nerelerde olduğunu görebilmek oluyor. Wilson karakteri oyunculara arkadan yaklaşıp yakalarsa o oyuncu oyundan elenmiş oluyor. Bununla birlikte çocukların yakalanmamak Wilson karakterine ellerindeki nesneleri fırlatabileceklerini de sözlerimize ekleyelim. Oyunu ya tüm anahtarları bularak kapıyı açabilen ve içinden geçebilen çocuklar ya da tüm çocukları yakalayan Wilson karakterini yöneten oyuncu kazanıyor.

Secret Neighbor ön incelemesi

Saklambaç oyununun yeni hali ve daha gizemlisi

Nihayetinde arkadaşlarınızla birlikte de oynanabilecek bir yapım var karşımızda. Yukarıda ifade ettiğimiz gibi serinin eski oyunlarına göre biraz daha akıcı ve eğlenceli bir sunuşla karşılaştığımızı söyleyebiliriz. Ayrıca karakterler için eğlenceli özelleştirme seçenekleri ve kendi oyunumuzu ayarlama gibi seçeneklerin bulunduğunu da unutmadan ön inceleme yazımıza ekleyelim.

Tabii ki bu oyun henüz çıkışını gerçekleştirmediğinden bazı eksik yönleri ve geliştirici ekip tarafından yapılması gereken eklemeleri bulunuyor. Mesela, ev sahibi olacak oyuncunun konumu ve hareketlerinde bazı dengesizlikler göze çarpıyor. Oyunun ilerleyen kısımlarında ev sahibi olan oyuncu, kilitlerin açılması gereken kapının etrafında bekleyip pusu kurabiliyor ve bu durum bazen çekilmez bir hal alıyor.

Aynı şekilde birbirlerini tanımayan ve farklı milletlerden olan oyuncuların girdiği bir oyunda iletişim dair problemler yaşanması kaçınılmaz oluyor. Eğer herkes birbirini tanıyorsa ve arkadaşlar arasında konuşularak oynanıyorsa pek bir sıkıntı çekileceğini zannetmiyoruz. Hatta arkadaşlar arasında oynanan oyunun eğlence oranı çok daha fazla oluyor. Bununla birlikte aynı oyunu en az 4 arkadaşın alması ve her birisinin aynı anda oyun oynamaya müsait olmasını beklemek, belki bazı oyuncular için sorun teşkil edebilir.

Tüm bunlar tamamlandığında, yukarıda belirttiğimiz gibi arkadaşlarla doyasıya eğlenceli anlar yaşatabilecek bir yapım Secret Neighbor. Doğru zamanda doğru kişilerle ve iletişim halinde oynandığı takdirde bir hayli heyecanlı bir deneyim yaşamak mümkün olacaktır. Belirttiğimiz sorunların giderilmesi için geliştirici ekibin çalışmalarını sürdüreceğini tahmin ediyoruz. Secret Neighbor oyununun tam sürümü çıkana kadar oyun içi dengelemeler yapılmaya devam edecek, belki de bahsettiğimiz sorunları bu oyunun tam sürümünde görmeyeceğiz.

Yazar Hakkında

Emrah Subaşı

Yazar

Bir roman yazarı ve iki çocuk babası. Hayattaki en büyük hobilerinden bir tanesi video oyunları ve onlarla ilgili çalışmayı çok seviyor.

Tüm yazıları göster