Bizimle birlikte çalışacak gönüllü yazarlar arıyoruz! Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
SaGa Frontier Remastered

SaGa Frontier Remastered incelemesi

Onlarca sene ardından SaGa Frontier geri döndü.

Geliştirici
Square Enix
Dağıtımcı
Square Enix
Platform
PC, PlayStation 4 ve Nintendo Switch
İnceleme Yapılan Platform
PlayStation 5
Çıkış Tarihi
15 Nisan 2021
İnceleme Sırasındaki Fiyatı
25 USD - 180 TL
Tür
Rol Yapma
İçerik
Tekli Oyunculu

İlk olarak 1997 senesinde Japonya sınırları içerisinde görmüş olduğumuz SaGa Frontier, yenilenerek tekrar karşımıza çıktı. Bu orijinal video oyunu, Square Enix tarafından geliştirilmiş olan bir rol yapma oyunuydu, PlayStation konsoluna özel olarak çıkmıştı ve aynı zamanda da SaGa serisinin yedinci üyesiydi. İlk defa PlayStation için piyasaya sürülmüş olan bir SaGa oyunu olan SaGa Frontier, oldukça beğenilmişti. Square Enix, onlarca sene sonra bu beğeninin belli ki bir daha üstüne gitmek istedi; 15 Nisan 2021 tarihinde PC, PlayStation 4 ve Nintendo Switch için SaGa Frontier Remastered çıktı.

SaGa Frontier, The Regions isimli bir fantastik evrende geçiyor. Bu evrendeki her dünyada birbirinden farklı gelenekler, ırklar, teknolojiler, büyüler ve daha fazlası yer alıyor. Zaten bu yüzden evrenin adına The Regions deniyor. Tüm bu dünyalara da oynanabilir olan 7 farklı karakter ile göz atabiliyoruz. Zamanında bu oyunda Free Scenario System isimli bir sistem bulunuyordu. Bu sistem şimdi neredeyse tüm oyunlarda var ama eskiden, çizgisel bir şekilde ilerlemeyen ve oyunculara ilerleme konusunda özgürlük sağlayan oyun sayısı azdı. SaGa Frontier, bu özgürlüğü Free Scenario System ile veriyordu.

SaGa Frontier oyununda istediğimiz 7 farklı karakterden biriyle tüm evrende dolaşıp, birbirinden farklı maceralar yaşama konusunda özgürdük. Belki de temel oyun bu sebepten ötürü çok sevilmişti; zamanında örneklerine rastlamak kolay değildi. Bu arada, karakterlerimiz de birbirinden farksızdı; robot, süper kahraman, canavar, ozan, intikam peşinde bir kadın, büyücü ve yarı-mistik olabiliyorduk. Zaten sırf bu sebepten ötürü oyunu tekrar ve tekrar oynamak istiyorduk. Her karakter birbirinden farklıydı ve farklı karakter hikayeleri sunuyordu. SaGa Frontier Remastered ise bunun izinden gitmeyi deniyor gibi görünüyor.

SaGa Frontier Remastered ise her şeyden önce temel oyuna eksik olan 8. karakteri ekliyor. Square Enix tarafının söylediğine göre bu karakter, orijinal oyun için planlanıyordu ama hem zaman, hem de boyut kısıtlamalarından ötürü 8. karakter oyundan çıkartılmak zorunda kaldı. Şimdi ise kendisi, aynı oyunun yenilenmiş sürümü ile geri döndü. Bu karakter bir devriye polisi tarzında role sahip ve adı da Fuse. Açıkçası kendisi en azından benim için temel oyundaki karakterlere göre daha az ilgi çekici ama yine de yeni bir içerik olarak yeni bir karakter görmek çoğu zaman kötü değildir. Fuse da fena değil.

SaGa Frontier Remastered

SaGa Frontier Remastered, temel oyun için neler sunuyor?

SaGa Frontier oyununun en çok ilgi çeken noktalarından bir tanesi karakterleri idi. Yalnız, oyunun orijinal sürümünde Japonya dışındaki ülkeler için bu hikayeler pek de başarılı bir şekilde anlatılamamıştı. Zaten karakterlerin etkileşimi çok kısaydı ve bunun üzerine başarısız çeviriler de eklenince, hikayeden bir şeyler çıkartabilmek gerçekten zor oluyordu. Ben açıkçası SaGa Frontier Remastered oyununu oynamaya başladığım zaman çeviri konusunda bir şeylerin yapılmış olacağını tahmin ediyordum ama ne yazık ki oyundaki diyalog yazımları filan orijinal yapıttaki ile birebir aynı; hiçbir müdahale yok.

SaGa Frontier Remastered ile çevirilerin iyileştirilmemiş olması açıkçası çok büyük bir hayal kırıklığı. Evet, artık oyunda 8. karakter var ve birkaç yenilik daha var ki kendilerinden daha sonra bahsedeceğim ama çevirilerin kalitesiz olması zamanında bu oyunun çok canını yakmıştı, şimdi bu olayın üzerine hiç gidilmemiş olması benim canımı sıktı. Tahmin ediyorum ki Square Enix, bu oyunun yeni oyuncuların ilgisini çekmeyeceğini düşündü ve eski oyuncular da zaten çeviri problemlerine halihazırda alışık. Bu yüzden de muhtemelen küçük bir oyuncu kitlesine hitap edecek olan bu oyun için geniş çaplı bir emek harcanmak istenmedi.

SaGa Frontier Remastered, günümüzde piyasaya sürülen herhangi bir iyileştirilen oyun gibi öncelikle görsel değişiklikleri ile dikkat çekiyor aslında. Ben oynanış tarafında çok şey istiyor olsam da bu oyun, ne yazık ki görselliğe odaklanıyor. Tabii bu odaklanmanın sonucunda da pek bir şey çıkmıyor; sadece oyunun çözünürlüğü yükseltiliyor ve görsel kalitesi bir tık artıyor. Yine de oyuna baktığınız zaman orijinal PlayStation konsolunun kapasitesini görebiliyorsunuz. Bu konuda da ne kadar şikayet edebilirim, pek bilmiyorum; sonuçta karşımızda bir yeniden yapım yok, sadece iyileştirilmiş bir sürüm var.

SaGa Frontier Remastered ile oyunculara sunulan bir başka yenilik ise savaş sırasında animasyonların atlanabiliyor olması. Oyunda hala sıra tabanlı, oldukça basit ve yüzeysel bir savaş/dövüş sistemi kullanılıyor. Bu sistemler, bazı silah ve büyü mekanikleri ile destekleniyor ama kendileri yeteri kadar derinlik katamıyor. Her neyse, bu savaş anlarını artık hızlı bir şekilde geçebiliyorsunuz. Bu sayede oyundaki çok uzun animasyonlara sürekli olarak maruz kalmanız gerekmiyor. Bunun haricinde, iyileştirilmiş sürüme özel olarak oyunun içerisinde birkaç yeni hikaye parçası filan bulunuyor. Bunlardan daha fazlası yer almıyor.

SaGa Frontier Remastered

Böyle bir video oyununu almaya gerçekten gerek var mı?

Square Enix, neden bir anda SaGa Frontier Remastered oyunu ile karşımıza çıktı, açıkçası anlamıyorum. Sonuçta, SaGa serisi ve özellikle de SaGa Frontier oyunu Square Enix tarafının en başarılı yapıtları arasında yer almıyordu. Evet, oyuncular bu oyunu sevmişti ama yine de bir proje para kazandırmadığı sürece, ona kaynak harcamak böylesine büyük şirketler için pek mantıklı olmayabiliyor. Aslında, bahsi geçen şirket de sanki bu iyileştirilen sürümün üzerinde pek durmamış gibi görünüyor; karşımıza çıkan sonuç, yeni eklenmiş olan 8. karakter haricinde oldukça zayıf ve ben ciddi anlamda bir hayal kırıklığına uğradım.

SaGa Frontier Remastered ile oyunculara sunulan iyileştirilmiş ögeler benim gözümde hiç yeterli değil. Tamam, böylesine etkileyici bir oyunu tekrardan oynamak güzel olabilir. Ayrıca daha önce oyundan çıkartılmış olan kayıp içeriklere tanıklık etmek de gayet güzel ama bu kadar sene sonra piyasaya sürülen bir iyileştirilmiş sürüm, bence bunlardan daha fazlasını yapabilmeli. Özellikle de onlarca sene sonra birçok oyuncunun ilk defa SaGa ile tanışacağını göz önünde bulundurursak, bence yeni oyunculara daha dost bir şekilde sunum yapılmalıydı. Oyun, bu haliyle sadece klasik SaGa Frontier oyununu deneyimlemiş olanlara hitap ediyor.

SaGa Frontier Remastered, belki de en çok bu noktadan kaybedecek. Yani, bu oyuna bir dönüp, baktığım zaman yeni oyunculara nasıl öneri yapabileceğimi bilmiyorum. Evet, temel oyun gayet eğlenceli ve kaliteliydi kendi zamanına göre ama şu anda bu iyileştirilmiş olan sürüm, pek bir şey sunmuyor. Eğer bu tip çok klasik rol yapma oyunlarını seviyorsanız ve bir şekilde SaGa serisini hiç duymadıysanız, belki kendisine şans verebilirsiniz ama eskilerden gelen sıkı bir oyuncu değilseniz, bu yapıtın sizi tatmin edeceğini pek sanmıyorum. Oyun, daha çok nostalji yaşamak isteyenlere de hitap ediyor gibi hissettiriyor bana.

Her şeyi özetlemek gerekirse, SaGa Frontier Remastered ile sunulan deneyim ortalama seviyede. Ben özellikle çevirilere, temel oynanışa ve görselliğe odaklanılmasını isterdim. Tabii ki görselliğe odaklanıldı ama daha fazlasını beklerdim. Yine de bu iyileştirilen sürümde en iyi olarak eksik içeriklerin eklenmiş olması hoşuma gitti. Koskoca bir karakter, yeni hikaye ögeleri filan ilgi çekiciydi. Ayrıca, savaş ve dövüş anlarını hızlandırmak da oyun deneyimini kaliteli bir hale getirdi ama genel anlamda yeterli değil işte bunlar. Bu yüzden, nostalji yaşamak istiyorsanız veya çok klasik ama benzersiz bir rol yapma oyunu deneyimi arıyorsanız, bu oyunu önerebilirim.

SaGa Frontier Remastered
SaGa Frontier Remastered
Olumlu
Benzersiz bir rol yapma oyunu deneyimi tekrardan yaşayabilmek.
Yepyeni bir karakteri ve kesilmiş diğer içerikleri deneyimleyebilmek.
Savaş anlarının hızlandırılabilir olması oyunu daha akıcı bir hale getiriyor.
Olumsuz
Orijinal oyundaki kritik problemlerin çözülmemiş olması rahatsız edici.
180 TL gibi bir fiyat etiketini kesinlikle hak etmiyor; çok daha ucuz olmalı.
Görsel anlamda iyileştirmelerin çok daha üzerine gidilmesi gerekiyordu.
6