Sackboy: A Big Adventure

Sackboy: A Big Adventure incelemesi

Sackboy, PlayStation 5 konsolunun çıkışında oyuncuları yalnız bırakmadı.

PlayStation markasının birçok tanınan karakteri var. Bu karakterlerden bazıları, arkasında bolca kan ve şiddet bulunduruyor. Bazı karakterler ise sanki sadece mutluluk saçmak için oluşturulmuş gibi hissettiriyor. İşte o karakterlerden bir tanesi de LittleBigPlanet ile tanımış olduğumuz Sackboy. PlayStation için ikonik karakterlerden bir tanesi olan Sackboy, PlayStation 5 konsolunun çıkışında da oyuncuları yalnız bırakmıyor ve bu sefer kendi adını taşıyan bir video oyunu ile karşımıza çıkıyor. Yalnız, böyle dedim diye oyunu PlayStation 5 ile inceliyorum sanmayın; hala eski nesildeyim.

Ben hala eski nesildeyim ama öncelikle Sackboy: A Big Adventure oyununun şimdiki nesil için olan öneminden bahsetmek istiyorum. Birçok oyuncu, bu oyunu çıkış döneminde gereksiz görebilir. Sonuçta, Marvel’s Spider-Man: Miles Morales ve Demon’s Souls gibi yapıtlar varken, Sackboy da kim? Bu noktada aslında kendimizi düşünmememiz gerekiyor. Sonuçta, PlayStation 5 konsolunu satın alan herkes genç veya yetişkin insanlar değil. Bu konsolları aileler de alıyor ve küçük çocukları ile kaliteli vakit geçirmek isteyebiliyor. İşte tam da bu noktada Sackboy, kendi başına iyi bir iş çıkartıyor.

Sackboy: A Big Adventure, PlayStation 5 için uygun bir çıkış oyunu olduğu gibi aynı zamanda da platform türünü sevenlerin ilgisini çekebilecek bir yapıt. Sonuçta, bu serinin temeli Media Molecule ekibine ve LittleBigPlanet markasına dayanıyor. Yalnız, incelemekte olduğum bu oyunu Media Molecule değil, Sumo Digital geliştirdi. Kendileri daha önce Hotshot Racing ve Team Sonic Racing gibi yapıtlarda da görev almıştı. İşte bu sebepten ötürü de insanlar, LittleBigPlanet markasının ruhunun bu oyundan gitmiş olabileceğini düşünebilir ve aslında biraz da olsa haklılar.

LittleBigPlanet serisinin üç oyunu da inanılmaz özgürlükçü bir yapıya sahipti. Sackboy: A Big Adventure ise oyunu daha ilk açtığınız andan itibaren bir LittleBigPlanet oyunu olmadığını belli ediyor. Yine de iki markanın arasındaki farkın uçurumlarla ölçüleceğini söyleyemem. Sadece bu yeni video oyununda LittleBigPlanet tarafına ait bazı kritik özellikler yok. Onun haricinde, oyunun sanat tasarımından tutun da oynanışına kadar birçok şey, orijinal üçleme ile kolaylıkla ilişkilendirilebilir. Bu yüzden de farklılıklara rağmen, eminim ki o üçlemenin ruhunu mutlaka hissedeceksiniz bu oyunu oynarken.

Sackboy: A Big Adventure

Sackboy: A Big Adventure ile hayallerin dünyasındayız

Sackboy: A Big Adventure, herkesin bugüne kadar kurduğu hayallerin topladığı bir dünyada geçiyor. Sackboy, kendi türü için adeta bir ev olan köyde, normal bir gün geçirirken, ne yazık ki Vex tarafından bir saldırı düzenleniyor. Sackfolk, Vex tarafından kaçırılıyor ve Sackboy olarak biz de kendi köyümüzden kaçıyoruz. 3-4 dakikalık bir açılış ardından kendimizi ana bölgede buluyoruz. Bu oyunda gideceğimiz farklı farklı gezegenler ve bölümler bulunuyor. Her bölümde toplanabilecek onlarca öge ve yapılması gereken de görevler bulunuyor; klasik bir platform oyunu gibi yani.

Sackboy: A Big Adventure oyununun bölümlerinde toplanabilecek skor balonları ve kozmetik ögeler bulunuyor. Tabii tüm bunları %100 bir oranla toplamak istiyorsak, platform ögelerine önem vermemiz ve biraz da keşif yapmamız gerekiyor. Karşımızda dümdüz bir oyun yok. Yalnız, bu oyunda bir düzlük olmadığı gibi tamamen güvenli diyebileceğimiz bir yapı da yok. Oyuna başladıktan kısa bir süre sonra dövebileceğiniz düşmanlarla karşılaşıyorsunuz. Kendileri birkaç darbe ile ölebiliyor, yani çok problem olmuyorlar. Oyun, bu şekilde kendi üstüne katarak devam ediyor.

Genel anlamda Sackboy: A Big Adventure, başarılı bir oyun deneyimi sunuyor. Sürekli olarak değişen bölüm tasarımları, farklı görevlerin yer alması ve temelinde basit olan oynanış, bu video oyununu saatlerce oynatabiliyor. Ayrıca en başta dediğim gibi bu yapıt, bahsettiğim yapısı ile aileler için de muhteşem bir deneyim sunuyor. Bunun haricinde her bölüme hikaye temelli ara sahnelerin eklenmiş olması ve karakter özelleştirmesine çok daha fazla önem verilmesi de bence iyi şeyler. Bu arada, sanıyorum ki Sackboy, ilk defa bu video oyununda ses çıkarıyor ve bu da çok garip hissettiriyor.

Nedendir bilmiyorum ama Sumo Digital, Sackboy karakterimize ses vermeye çalışmış. Kendisi ne yazık ki konuşamıyor oyun boyunca ama atladığı zaman filan sesler çıkarıyor. Bu da oyunu benim gözümde garip bir noktaya taşıyor. Yani, madem ses çıkarıyor, neden konuşmuyor? Konuşmayacaksa, neden ses çıkarıyor? Video oyunu dünyasında seslendirmeye ihtiyaç duymayan karakterlerden bir tanesiydi Sackboy benim için ama Sumo Digital, bu noktada kötü bir karar verilmiş gibi hissettim. Yine de bu olay, karakterin tatlılığından hiçbir şey eksiltmiyor benim gözümde.

Sackboy: A Big Adventure

Sanki şimdiki nesle ait bir video oyunu

Sackboy: A Big Adventure oyununu PlayStation 4 Pro konsolumda denedim. Bu sırada karşıma çıkan görsellik beni kısmen memnun etti. Yalnız, dokuların geç yüklenmesi gibi çok rahatsız edici bir problem bulunuyordu oyunda. Sanıyorum ki oyun, daha çok şimdiki nesil konsollara önem veriyor ve artık eski nesil dediğimiz PlayStation 4 konsolu için pek de optimizasyon içermiyor. Tüm bunlara karşılık, oyunun sanat tasarımının muhteşem olduğunu söyleyebilirim. Belki de bu sanat tasarımı, ilk LittleBigPlanet oyunundan beri en iyisi. Bu yönden beni oldukça memnun etti Sackboy isimli tatlı karakterimiz.

Görsellik ile birlikte performans tarafında da ufak problemler bulunuyor. Oyundan veya konsolun kendisinden olabilir ama yükleme anlarında ve aksiyonun bir anda yükseldiği zamanlarda oyunda takılmalar yaşanıyor, kare hızı da düşüyor. Buna karşılık, oyun en azından 60 FPS olarak, kilitli bir şekilde çalışıyor ki bu da hiçbir zaman şikayet edemeyeceğimiz bir şey. Sadece oyunun teknik anlamda biraz daha az problemli olmasını isterdim. Özellikle sanat tasarımı çok başarılıyken, kaliteli görsellik ve kusursuz bir performans, çok muhteşem bir sonuç oluşturabilirdi.

Son olarak, sesler ve müzikler var. Ses konusunda beni rahatsız eden tek şey, Sackboy tarafından çıkartılan sesler oldu. Yani, bu sesler çıkacaksa bence karakter tamamen konuşmalı veya hiç bir ses çıkmamalı. Diğer karakterlerde ise kısmen kaliteli seslendirme işleri bulunuyor. Müzikler ise gayet kaliteli. Sackboy: A Big Adventure için bu konuda muhtemelen daha iyi bir iş çıkartılamazdı diye düşünüyorum. Bu işin üzerine oyuna bir de lisanslı müziklerin eklenmiş olması, her şeyi çok daha iyi yapıyor. Hatta sesler ve müzikler sayesinde daha önce saydığım problemleri unutabiliyorsunuz bile.

Sackboy: A Big Adventure, PlayStation 5 konsolunda oynanmayı hak eden bir video oyunu. Buna rağmen, eğer PlayStation 4 veya PlayStation 4 Pro konsolunda bu deneyimi yaşamak isterseniz, kesinlikle pişman olmayacaksınız. Temel oynanışın basitliği, güzelliği, hikayeye bir tık da olsa önem verilmesi, tekrar oynanabilirliğin ön plana çıkması, kaliteli seslerin ve müziklerin yer alması, platform ögelerinin ustalık istemesi ve sanat tasarımının üst düzey olması, bu video oyununu çok ayrı bir yere taşıyor. Eğer aile dostu veya platform temelli bir oyun arıyorsanız, bu yapıta bir şans verin derim ben.

Sackboy: A Big Adventure
Sackboy: A Big Adventure
Sackboy: A Big Adventure, PlayStation 4 ve PlayStation 4 Pro konsollarında oynanabilecek, başarılı bir oyun. PlayStation 5 için zaten bir şey diyemeyiz; bu oyunu oynamanın en iyi yolu, o konsoldan geçiyor bizce. Sackboy karakterinin bu şekilde geri dönmesi kesinlikle çok iyi bir şey. Sanat tasarımın üst düzey olması, lisanslı ve kaliteli müziklerin ön plana çıkması, hikayeye az da olsa önem verilmesi ve temel oyunun oynaması basit ama ustalaşması zor olan bir yapıda olması, Sackboy: A Big Adventure yapıtını oynanması gereken bir oyun haline getiriyor. LittleBigPlanet serisindeki oynanışı sevdiyseniz, muhtemelen bu oyunu da seveceksiniz diye düşünüyorum.
Olumlu
Oynaması kolay ama ustalaşması hem zor, hem de eğlenceli bir yapıda olması.
Birbirinden farklı ve üç boyutlu bölümler, Sackboy için çok uygun.
Sanat tasarımı ve müzikler gerçekten üst düzey bir halde.
Tekrar oynanabilirlik yüksek ve eğlenceli bir deneyim sunuluyor.
Olumsuz
Sackboy, tam olarak konuşmalıydı veya hiç ses çıkartmamalıydı.
Dokuların geç yüklenmesi ve bazı performans problemleri can sıkıyor.
Sackboy haricindeki diğer karakterlerin tasarımı çok zayıf.
PlayStation 5 için geliştirildiği çok açık olan bir yapıt.
7.6
Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x