Radarımızdan kaçan gelişmeler (4 Ekim 2021 – 10 Ekim 2021)

Elden Ring, FIFA 22, Riders Republic, Marvel's Avengers ve eFootball 2022 gibi birçok oyundan gelen yeni haberlerimiz var.

Elden Ring, FIFA 22, Riders Republic, Marvel’s Avengers ve eFootball 2022 gibi birçok oyundan gelen yeni haberlerimiz ile radarımızdan kaçan gelişmeler isimli yazı serimiz devam ediyor. Yazı serimizin bu içeriğinde, geride bıraktığımız haftada, internet sitemizde bağımsız haberler olarak yer veremediğimiz gelişmelere değiniyoruz. Dilerseniz, tüm bu içerikleri hemen aşağıdan sizler de görebilirsiniz.

Radarımızdan kaçan gelişmeler: Injustice 2
Radarımızdan kaçan gelişmeler: Injustice 2

Radarımızdan kaçan gelişmeler

Capcom, ana platformunu PC yapacak

Bu zamana kadar konsollar için oyun geliştirmeye odaklanan Capcom, yapmış olduğu yeni bir açıklama ile yeni odak noktalarının PC tarafında olduğunu açıkladı. COO pozisyonunda yer alan Haruhiro Tsujimoto tarafından yapılan açıklamalara göre Capcom, önümüzdeki birkaç sene içerisinde oyun satışlarının en azından %50 kadarının PC tarafından gelmesi için çalışmalar yapıyor. Şirket, PC tarafının yüksek teknoloji imkanını seviyor.

Konsolların stok problemleri 2022 senesinde de devam edecek

2020 senesinde yeni nesil konsollar piyasaya sürüldü ama büyük stok sıkıntıları çekildi. 2021 senesinde de bu problem ne yazık ki devam ediyor. Şimdi ise Xbox tarafından Phil Spencer kişisinin yaptığı açıklamalara göre şirket, 2022 senesinde de bu durumun değişeceğini düşünmüyor. Kendisinin söylediğine göre sıkıntı sadece sağlanamayan parçalar değil, aynı zamanda yeni nesil konsollara isteğin çok fazla olması.

Epic Games Store için başarımlar sonunda geliyor

2021 senesinde Epic Games Store gibi bir platformda başarım desteğinin olmadığına inanır mısınız? Artık bu soruya cevap vermenize gerek kalmayacak; bu hafta içerisinde bahsi geçen başarım desteği, platformda sunulacak. Rocket League ve Hades gibi birçok video oyunu, farklı seviyelerde başarım bulunduracak. Mesela, Gold seviyesindeki başarım, oyunculara 100 ile 200 arasında tecrübe puanı kazandıracak.

PlayStation Now için gelecek olan yeni oyunlar açıklandı

Geride bıraktığımız haftalar içerisinde PlayStation Now sistemine gelecek olan oyunlar sızdırılmıştı. Şimdi ise o sızdırmaların gerçek olduğu belli oldu. Resmi açıklamalara göre The Last of Us Part II, Fallout 76, Amnesia: Collection, Desperados III, Final Fantasy VIII Remastered, Victor Vran: Overkill Edition ve Yet Another Zombie Defense HD oyunları PlayStation Now sistemindeki yerini Ekim 2021 içerisinde alacak.

DC FanDome 2021 sırasında yeni bir Injustice oyunu duyurulabilir

Yapılan yeni bir açıklama sayesinde öğrenmiş olduk ki Injustice markasının arkasındaki isim olan Ed Boon, DC FanDome 2021 etkinliğinde yer alacak. Injustice, DC Comics evreni ile alakalı olduğu için şimdi de birçok oyuncu, Injustice serisinin üçüncü oyununun sürpriz bir şekilde duyurulacağını düşünmeye başladı. Etkinlik sırasında bu seriye ait olan animasyon da gösterilebilir; Ed Boon, bu sebepten ötürü etkinliğe katılıyor olabilir.

Life is Strange: True Colors
Radarımızdan kaçan gelişmeler: Life is Strange: True Colors

Life is Strange: True Colors, yeni nesil konsollarda 60 FPS oldu

Life is Strange: True Colors, PlayStation 5 ve Xbox Series X konsollarında sadece 30 FPS olarak oynanabiliyordu; performans modu sunulmuyordu. Şimdi ise bu durum düzeltildi ve oyuna gelen üçüncü güncelleme, yeni nesil konsollarında 60 FPS desteğini getirdi. Bununla birlikte aynı güncelleme, Steam tarafına da HDR desteği sundu. Bu sırada, 60 FPS desteği Xbox Series S konsolunda yer almıyor.

Tomb Raider Reloaded, erken erişime açıldı

Birçok oyuncunun raporuna göre Tomb Raider Reloaded isimli yeni bir oyun, Kanada gibi bölgelerde erken erişim versiyonu olarak çıkışını gerçekleştirdi. Oyun, ülkemizde en azından iOS için bulunmuyor. Bu yüzden, şimdilik YouTube aracılığı ile bu yeni mobil oyunun oynanış videolarına göz atmanızı önerebiliriz. Öyle görünüyor ki Tomb Raider Reloaded, standart bir mobil oyun olacak; pek de benzersiz bir yanı yok.

Elden Ring, geliştirilme sürecinin final aşamasında

FromSoftware tarafından yapılan yeni bir resmi açıklamaya göre oyuncuların büyük bir merakla beklediği Elden Ring oyunu, geliştirilme sürecinin final aşamasında. Bu oldukça önemli bir bilgi; birçok oyuncu COVID-19 yüzünden Elden Ring oyununun iptal edileceğini düşünüyordu. Yalnız, eğer geliştirilme süreci gerçekten bitmek üzereyse, bu oyunu gerçekten 21 Ocak 2022 tarihinde görebiliriz.

FIFA 22 için ilk büyük güncelleme geldi

FIFA 22 için ilk büyük güncelleme yayımlandı ve öncelikle kalecilere odaklanıldı. Kaleciler artık penaltı bölgesinden köşelere yapılan atışları daha nadiren kurtaracak. Aynı zamanda, kaleciler için yeni animasyonların eklendiği de belirtiliyor. Tüm bunların haricinde, oyuncuların defans yaparken yaşadığı bazı denge problemleri de düzeltildi ve hakemlere de önemli iyileştirmeler geldi.

Babylon’s Fall artık çok daha temiz ve net görünüyor

Geride bıraktığımız aylar içerisinde ilk defa kendisini oynanış görüntüleri ile göstermiş olan Babylon’s Fall, garip bir şekilde bulanık görünüyordu. Oyunculardan geri bildirim alan geliştirici ekip, görsellik üzerinde detaylı bir çalışma yaptıklarını ve artık Babylon’s Fall oyununun daha net göründüğünü açıkladı. Hatta bu çalışmayı göstermek için Twitter aracılığı ile bir karşılaştırma videosu da yayımlandı.

Radarımızdan kaçan gelişmeler: Riders Republic
Radarımızdan kaçan gelişmeler: Riders Republic

Riders Republic oyununun birinci senesinin içerikleri açıklandı

Riders Republic, YouTube üzerinden yayımlanan yeni bir videosu ile birlikte birinci senesinin içeriklerini açıkladı. Geliştirici ekip, 1 tanesi ön sezon olmak üzere 4 adet sezon duyurdu. Bu sezonlardan sonuncusu, BMX temelli yeni bir kariyer ekleyecek. Onun haricindeki sezonlar ise mini içerikler, yeni kozmetik ögeler, etkinlikler ve daha fazlasını oyunculara sunacak. Bu sezonların detaylarını, bahsi geçen videodan görebilirsiniz.

Call of Duty: Warzone oyununun 6. sezonu, Verdansk için final olacak

Raven Software tarafından yapılan resmi bir açıklama ile öğrenmiş olduk ki Call of Duty: Warzone oyununun 6. sezonu, Verdansk için final olacak. Verdansk, bu popüler Battle Royale oyununun ilk haritasıydı ve oyuncular tarafından çok sevilmişti. Sezonlar boyunca şekilden şekle giren Verdansk için şimdi ise yolun sonu göründü. Bu sezondan sonra gelecek olan harita, kalıcı olarak Verdansk ile yer değiştirecek; Verdansk, geri dönmeyecek.

The Dark Pictures Anthology: House of Ashes oyununun karakterleri tanıtıldı

Birkaç hafta içerisinde çıkışını resmi olarak gerçekleştirecek olan The Dark Pictures Anthology: House of Ashes oyununun karakterleri, YouTube üzerinden yayımlanan resmi bir video ile gösterildi. Bu görüntülerde hem karakterin kişiliği hakkında ipuçları veriliyordu, hem de gerçek hayatta bu karakteri canlandıran sanatçıların isimleri açıklanıyordu. Eğer bu oyunu bekliyorsanız, videoya da göz atmanızı öneriyoruz.

Marvel’s Guardians of the Galaxy için yeni bir tanıtım videosu yayımlandı

Marvel’s Guardians of the Galaxy oyununun içerisinde bir karakter olarak Cosmo da yer alacak ve şimdi de YouTube aracılığı ile bu karakteri gösteren bir sinematik video yayımlandı. Bu görüntüler sayesinde Cosmo’nun telepatik güçlere sahip olan bir köpek, sevgi dolu bir baba, Knowhere içerisinde güvenlik müdür ve Guardians of the Galaxy tarafına da çok sinirli bir varlık olduğunu öğrendik.

PlayStation 5 için yeni bir sistem güncellemesi yayımlandı

Geride bıraktığımız hafta içerisinde PlayStation 5 için 21.02-04.02.00 sürümlü bir sistem güncellemesi yayımlandı. Bu güncelleme, 1 GB civarında bir boyuta sahipti ve genel anlamda konsolu daha stabil bir hale sokuyordu. Yani, güncellemenin içerisinde öyle heyecanlanmamız gereken herhangi bir özellik veya iyileştirme bulunmuyor. Bu güncellemeyi henüz kurmadıysanız, konsolunuzu daha stabil bir hale sokmanızı öneriyoruz.

Call of Duty: Modern Warfare
Radarımızdan kaçan gelişmeler: Call of Duty: Modern Warfare

Xbox Cloud Gaming, Xbox Series X konsoluna geçiş sağladı

Xbox Cloud Gaming, bugüne kadar Xbox One X konsolunun donanımı altında çalışıyordu. Yani, bir video oyununu Xbox Cloud Gaming aracılığı ile yayınlattırdığınız zaman, aslında oyunu Xbox One X konsolunda açmış gibi oluyordunuz. Yeni nesle geçiş yapmamız ile birlikte Microsoft, bu sistemin de temellerini güncelledi. Artık oyuncular, Xbox Series X üzerinden çalıştırıyor ve bu yüzden, desteklenen oyunlar 4K/60 FPS olarak açılabiliyor.

Infinity Ward, yeni Call of Duty oyunu öncesi genişliyor

2022 senesinde Call of Duty: Modern Warfare (2019) oyununun devamı ile oyuncuların karşısına çıkacağı söylenen Infinity Ward, Austin, Teksas içerisinde yeni bir stüdyo açtığını resmi olarak duyurdu. Infinity Ward Austin isimli bu stüdyo, içerisinde geliştirici takımları bulunduracak. Yani, kendileri ya halihazırda geliştirilen oyunlara destek verecek, ya da bağımsız bir şekilde oyun geliştirecek. Kendileri, Call of Duty projelerine ek çalışma gücü verebilir.

Elden Ring, Kore sınırları içerisinde derecelendirildi

Çıkış tarihine birkaç ay kala Elden Ring, Kore sınırları içerisinde resmi olarak derecelendirildi ve Mature derecesini aldı. Bu da demek oluyor ki oyunun sunumu, resmi kurumlara resmi olarak gerçekleştirildi ve dağıtımcı şirket de derecelendirmeyi aldığına göre çıkış çalışmalarına başladı. Kafası karışan oyuncular için söyleyelim: Bir video oyununun derecelendirilmiş olması, çıkışının yakın, ertelenme riskinin az olduğunu işaret ediyor.

Marvel’s Avengers, artık mikro ödeme ile materyal ve tecrübe puanı arttırıcı satıyor

Xbox Game Pass üzerinden oyunculara ücretsiz bir şekilde sunulduktan sadece 1 hafta sonra Marvel’s Avengers, mikro ödeme mağazası üzerinden gerçek para ile satın alınabilecek materyal ve tecrübe puanı arttırıcıları satmaya başladı. Geliştirici ekip, seneler önce bir açıklama yaparak, bu oyunun hiçbir zaman bu şekildeki ögeleri gerçek parayla satmayacağının sözünü vermişti ama dağıtımcı şirketlerin para sevdası, her şeyin önüne geçiyor.

Resident Evil 7, 10 milyon adet dağıtıldı

Capcom tarafından yapılan yeni bir açıklama sayesinde öğrenmiş olduk ki Resident Evil 7, 10 milyon adet dağıtım barajını geçti. Ocak 2017 içerisinde çıkışını gerçekleştirmiş olan bu video oyunu, birçok oyuncu tarafından çok sevilmişti. Bu arada, 10 milyonluk dağıtım sayısı sayesinde Resident Evil 7, bu barajı geçebilen serisinin ilk oyunu olmayı başardı. Umuyoruz ki Resident Evil Village da aynı başarılara ulaşabilir.

Radarımızdan kaçan gelişmeler: Returnal
Radarımızdan kaçan gelişmeler: Returnal

Honkai: Star Rail için kapalı beta süreci başlıyor

Genshin Impact ve Honkai Impact 3rd oyunlarının geliştirici ekibi olan miHoYo, yeni oyunları olan Honkai: Star Rail için kapalı beta sürecini duyurdu. Honkai Impact 3rd ile aynı evrende geçecek olan bu yapıt, PC ve mobil cihazlar için çıkışını gerçekleştirecek; sıra tabanlı bir fantezi-rol yapma oyunu deneyimi sunacak. Eğer dilerseniz, oyunun resmi internet sitesini ziyaret ederseniz, kapalı beta için kayıt olabilirsiniz.

Dead by Daylight oyununun geliştirici ekibi yeni bir proje üzerinde çalışıyor olabilir

LinkedIn üzerinden alınan bilgilere göre Dead by Daylight oyununun geliştirici ekibi, AAA seviyesinde bir oyun üzerinde çalışıyor. Bu oyunun PC ve Xbox platformları için hazırlandığı belirtiliyor. Yalnız, bahsi geçen bu proje, basit bir port çalışması da olabilir; yani stüdyonun sıradaki büyük ve orijinal oyunu olmayabilir. Bu stüdyo daha önce de port projeleri üzerinde çalışmıştı. Belli ki resmi bir açıklama beklememiz gerekecek.

eFootball 2022 için ilk güncelleme resmi olarak duyuruldu

Konami, Twitter üzerinden yeni bir açıklama yaptı ve eFootball 2022 oyununun ilk güncellemesini duyurdu. Bu güncelleme, 28 Ekim 2021 tarihinde indirmeye açılacak ve oyunun versiyonunu 0.9.1 yapacak. Güncellemenin detayları henüz açıklanmadı ama oyuncuların söylendiği problemlerin üzerine gidileceği belirtiliyor. Yine de bu güncelleme için beklentilerinizi hiç yükseltmemenizi öneriyoruz.

Returnal için büyük bir içerik güncellemesi geliyor olabilir

PlayStation Network sisteminin veri tabanından alınan bilgilere göre Returnal oyununun geliştirici versiyonuna 6 GB büyüklüğünde bir güncelleme geldi. Bu güncellemenin ne olduğu henüz bilinmiyor ve zaten herkese açık olan versiyonda da herhangi bir güncelleme bulunmuyor. Tahmin ediyoruz ki geliştirici ekip, Returnal için yeni bir içerik güncellemesi planlıyor. Detaylar, önümüzdeki haftalarda açıklanabilir.

2022 senesinin Call of Duty oyunu Call of Duty: Modern Warfare II olacak

Tom Henderson tarafından ortaya atılan yeni bir söylentiye göre önümüzdeki senenin yeni Call of Duty oyununun adı net olarak Call of Duty: Modern Warfare II olacak. Önümüzdeki senenin oyununu muhtemelen Infinity Ward ekibi geliştirecek ve 2019 senesindeki Call of Duty: Modern Warfare oyununun devamı olacak. Bu isimlendirme sayesinde Call of Duty: Modern Warfare II ile Call of Duty: Modern Warfare 2 oyunları ayrılmış olacak.

Radarımızdan kaçan gelişmeler: Grand Theft Auto: The Trilogy – The Definitive Edition
Radarımızdan kaçan gelişmeler: Grand Theft Auto: The Trilogy – The Definitive Edition

Grand Theft Auto: The Trilogy – The Definitive Edition, 70 USD olabilir

Daha önce birçok oyunu sızdırmış olan Base.com, Grand Theft Auto: The Trilogy – The Definitive Edition yapıtının resmi duyurusundan sonra yeni bir listeleme açtı. Bu listelemede bahsi geçen paketin eski nesil versiyonu 60 USD, yeni nesil versiyonu ise 70 USD üzerinden satılıyordu. Ülkemiz için bu da 600 TL ve 700 TL demek olabilir. Take-Two Interactive, öyle görünüyor ki bu paketi, tam bir oyun fiyatından satmaya hazırlanıyor.