Radarımızdan kaçan gelişmeler (25 Ocak 2021 – 31 Ocak 2021)

Dragon Age, Tomb Raider, Biomutant, Roller Champions ve Sea of Thieves gibi markalar hakkında haberlerimiz var.

Ocak 2021’in son haftası için de radarımızdan kaçan gelişmeler serimizin son yazısı yayımlandı. Geride bıraktığımız hafta yine kaçırdığımız bazı haberler oldu ve onları sizler için kısa ve öz bir şekilde toparladık. Dragon Age, Tomb Raider, Biomutant, Roller Champions ve Sea of Thieves gibi markalar hakkında haberlerimizin olduğu bu yazının devamından, geçen haftanın kaçırdığımız önemli gelişmelerini görebilirsiniz.

Radarımızdan kaçan gelişmeler
Radarımızdan kaçan gelişmeler: The Witcher 3: Wild Hunt

Radarımızdan kaçan gelişmeler

The Witcher: Nightmare of the Wolf, ne kadar uzun olacak?

Ortaya çıkan yeni bilgilere göre, iki boyutlu bir anime olmaya hazırlanan The Witcher: Nightmare of the Wolf, 1 saat 21 dakika uzunluğunda olacak. Bu bilgi direkt olarak Netflix platformu üzerinde göründü ama şimdilik herhangi bir şey resmi olarak açıklanmadı. Yine de her şeyin hazır olduğunu göz önünde bulundurursak, bu anime serisinin daha uzun bir yapıya sahip olacağını düşünmek oldukça zor.

Dragon Age serisinin yeni oyununda Tevinter’a gidiyoruz

Eurogamer platformunun bir yazarı, geçtiğimiz günlerde BioWare: Stories and Secrets from 25 Years of Game Development kitabını satın aldı ve bu kitapta yeni Dragon Age oyununun Tevinter içerisinde geçeceğine dair bolca bilgi bulunuyordu. BioWare tarafından henüz resmi bir şey söylenmedi ama oyunun orada geçeceğini çoktan birçok oyuncu tahmin etmişti. Kitap ise aslında her şeyi doğruladı.

Star Wars Battlefront II oyununa 19 milyon yeni oyuncu geldi

Epic Games Store üzerinde 1 hafta boyunca ücretsiz olarak dağıtılmış olan Star Wars Battlefront II, EA tarafından yapılan yeni bir açıklamaya göre bu süreç boyunca 19 milyon yeni oyuncu ile tanıştı. Yani, Epic Games tarafından oluşturulan bu fırsatı, neredeyse 20 milyon oyuncu değerlendirdi. Böyle yüksek bir oyuncu sayısından sonra Star Wars Battlefront II oyununun sunucularının çökmesine şaşırmamak gerekiyor.

Tomb Raider filminin devamını yönetecek kişi belli oldu

2018 senesinde vizyona giren, Lara Croft’un Alicia Vikander tarafından canlandırıldığı Tomb Raider filmi için bir devam yapıtının geleceğini biliyorduk. Şimdi ise bu devam filmini kimin yazacağı ve yöneteceği belli oldu. Yapılan yeni açıklamalara göre sıradaki Tomb Raider filminin arkasında Lovecraft Country’nin de yönetmeni olan Misha Green yer alacak. Kendisi, yazarlık da yapacak.

The Last of Us Part II, en çok yılın oyunu seçilen yapıt oldu

GameAwards.net tarafından yayımlanan yeni bir rapora göre The Last of Us Part II, tarihin en çok yılın oyunu seçilen yapıtı oldu. 261 kere aynı ödülü alan bu oyunun hemen arkasında ise 260 ödül ile The Witcher 3: Wild Hunt bulunuyor. Basın tarafından The Last of Us Part II oyununa 169 adet yılın oyunu ödülü giderken, okuyucu ödüllerinde de 92 kere bahsi geçen oyun seçiliyor.

Life is Strange 2
Radarımızdan kaçan gelişmeler: Life is Strange 2

Tencent, Dontnod Entertainment tarafına yatırım yaptı

Dontnod Entertainment, Tencent tarafından 30 milyon avroluk bir yatırım aldığını ve dev şirketin, kendilerinden azınlık hissesi aldığını açıkladı. Aynı zamanda iki marka arasında işbirliği anlaşmasının yapıldığı da resmi olarak belirtildi. Tencent, senelerdir bu tip video oyunu stüdyolarına yatırım yapıyordu. Dontnod Entertainment tarafına yapılan yatırımda da pek özel bir şey bulunmuyor gibi görünüyor.

Biomutant için sonunda çıkış tarihi açıklandı

Senelerdir geliştirilme sürecinde olan Biomutant oyununun çıkış tarihi açıklandı. Geliştirici ekibin söylediğine göre bu oyun, 25 Mayıs 2021 tarihinde çıkacak. PC, PlayStation 4 ve Xbox One için gelen bu oyun, belli ki yeni nesle özel bir destek sunmayacak. Yine de ortada öyle bir destek olacaksa, önümüzdeki aylarda gerekli açıklamaların yapılabileceğine inanıyoruz bizler.

Warner Bros. artık çevrim içi servislere odaklanacak

Warner Bros. Interactive Entertainment tarafından geliştirilen ve dağıtılan video oyunları, yayımlanan yeni bir rapora göre artık ağır bir şekilde çevrim içi servis olacak. Bu tip bilgilere özellikle şirketin iş ilanlarında rastlıyoruz ve Gotham Knights, Hogwarts Legacy, Suicide Squad: Kill the Justice League ve Back 4 Blood gibi video oyunlarının ağır bir şekilde çevrim içi servis mantığına yaslanacağını anlıyoruz.

Tomb Raider, Netflix sayesinde anime oluyor

Netflix, Twitter üzerinden yeni bir açıklama yaptı ve Tomb Raider markasının bir anime olarak platformlarına geleceğini söyledi. Markanın açıklamalarına göre bu anime serisi; Tomb Raider, Rise of the Tomb Raider ve Shadow of the Tomb Raider oyunları ile oluşturulan üçlemenin sonrasını anlatacak. Yani, Shadow of the Tomb Raider oyunundan sonra yaşanan olayları görebileceğiz.

Tom Clancy’s The Division 2 için yeni nesil güncellemesi geliyor

Tom Clancy’s The Division 2 için bir yeni nesil güncellemesinin geleceğini biliyorduk. Bu güncellemeyle oyun, yeni nesil konsollarda 4K/60 FPS olacaktı. Şimdi ise Ubisoft şirketinden bir geliştiricinin Twitter üzerinden yaptığı açıklama sayesinde öğrenmiş olduk ki Tom Clancy’s The Division 2 için yeni nesil güncellemesi, Resident Evil temalı etkinliğin başlayacağı gün, 2 Şubat 2021 tarihinde gelecek.

Radarımızdan kaçan gelişmeler
Radarımızdan kaçan gelişmeler: Hitman 3

Hitman 3, tüm maliyetini çoktan karşıladı

IO Interactive tarafından yapılan yeni bir açıklamayla öğrenmiş olduk ki Hitman 3, çıkışını gerçekleştirdikten neredeyse 1 hafta sonra, tüm maliyetini karşılamayı başardı. Yani, IO Interactive şirketi bu oyuna harcadığı tüm parayı, bu kadar sürede gerçekleşen satışlarla karşılamayı başardı. Bundan sonraki satışlar da şirketin tamamen kazancı olacak ve muhtemelen Project 007 beslenecek bunlardan.

Roller Champions için kapalı beta düzenleniyor

17 Şubat 2021 ile 1 Mart 2021 tarihleri arasında Ubisoft, Roller Champions için bir kapalı beta süreci düzenleyecek. Bu süreç, Avrupa ülkeleri için aktif olacak ama bu ülkeler arasında ne yazık ki Türkiye bulunmuyor. Yine de kapalı beta; PC, PlayStation 4 ve Xbox One platformları için aktif olacak. Muhtemelen yeni nesil konsollardan da oyuncular katılabilecek.

Sea of Thieves, Xbox Series X konsolunda 120 FPS oldu

Sea of Thieves oyununda başlayan birinci sezon, Xbox Series X için sürpriz bir özellik de getirdi. Bu özellik, oyun için yeni bir performans moduydu. Xbox Series X konsolunda özel olarak yer alan bu performans modunu aktif ettiğiniz zaman çözünürlükten ve görsellikten feragat edip, oyunu 120 FPS olarak oynayabiliyorsunuz. Eğer bu modu kullanmazsanız, oyun 4K/60 FPS olarak kalmaya devam ediyor.

Destruction AllStars oyununun yeni özellikleri belli oldu

Destruction AllStars oyununun güncellenen yeni sayfasına göre bu yapıt, PlayStation 5 konsolunda doğal 4K çözünürlük sunacak, neredeyse anında yüklenecek, Adaptive Trigger ve Haptic Feedback için destek sunacak ve son olarak konsoldaki yeni ses motoru olan Tempest 3D AudioTech de en iyi şekilde kullanılacak. Tempest 3D AudioTech ile sunulacak olan üç boyutlu ses deneyimi, destekli kulaklıklar için geçerli olacak.

Resident Evil Re:Verse için oynanış videoları yayımlandı

Resident Evil Re:Verse oyununun konsollardaki beta süreci başladı. Bu sürece sadece özel kayıt işlemlerini tamamlayan ve seçilen oyuncular katılabiliyordu. Bu oyuncuların, betadan görüntü paylaşma izni vardı ve YouTube da bu görüntüler ile doldu. Resident Evil Re:Verse oyununun neye benzediğini merak ediyorsanız, bu bağlantıdan ve şu bağlantıdan mutlaka görüntüleri izlemenizi öneriyoruz.

Bleeding Edge
Radarımızdan kaçan gelişmeler: Bleeding Edge

Bleeding Edge için içerik desteği sonlandırıldı

Ninja Theory ekibinin en yeni oyunu olan Bleeding Edge için içerik desteği sonlandırıldı. Bu ekip şu anda Senua’s Saga: Hellblade II, Project Mara ve The Insight Project üzerinde çalışıyor. Zaten içerik desteğinin sonlandırılmasının sebebi de bu gibi görünüyor. Buna karşılık, Bleeding Edge oyununun sunucuları açık kalmaya devam edecek ve oyuncular, istedikleri gibi oyunu oynayabilecek.

Evil Genius 2: World Domination için çıkış tarihi verildi

Evil Genius 2: World Domination oyununun çıkış tarihi sonunda açıklandı. Bu oyunun geliştirici ekibinden gelen açıklamalara göre Evil Genius 2: World Domination, 30 Mart 2021 tarihinde PC için çıkışını gerçekleştirecek. 2004 senesinde çıkan orijinal oyunun izinden giden bu ikinci yapıt; yönetim, strateji ve simülasyon oyunu seven birçok oyuncu tarafından büyük bir merakla bekleniyor.

CD Projekt RED, Elon Musk sayesinde hisse değerini arttırdı

Elon Musk, Twitter üzerinden yeni bir paylaşım yaptı ve Tesla markasının yeni arabalarında Cyberpunk 2077 oyununun oynayabileceğini belirtti. Aynı paylaşım içerisinde 1 cümle ile oyun övüldü de. Sadece bu paylaşım sayesinde aylardır düşüşte olan CD Projekt RED şirketinin hisseleri %19 değerinde artış gösterdi ki şirket için böylesine büyük bir artış en son 2015 senesinde gözlenmişti.

Nemesis System neden diğer oyunlar tarafından hiç kullanılmadı?

Middle-earth: Shadow of Mordor ile muhteşem bir oyun sistemi karşımıza çıkmıştı. Bu sistemin adı Nemesis System idi ama çok gariptir ki hiçbir oyun geliştirme şirketi, sistemin başarısına rağmen bunu kopyalamamıştı. Şimdi ise bunun nedeni öğrenilmiş oldu. Meğerse sistemin arkasında yer alan Warner Bros. Interactive Entertainment, alakalı patenti çoktan almış bile.

The Medium oyununun giderleri karşılandı

28 Ocak 2021 tarihinde PC ve Xbox platformları için çıkışını gerçekleştiren The Medium, geliştirici ekibin yaptığı açıklamaya göre tüm maliyetini birkaç günlük satışlarla karşılamayı başardı. Yani bu video oyununa harcanan tüm para, satışlarla geri elde edildi ve artık şirket, her satıştan kazanç sağlamaya başlamış olacak. The Medium gibi bir video oyunu, kesinlikle böyle bir başarıyı hak ediyordu.