Bizimle birlikte çalışacak yeni yazarlar arıyoruz. Detaylar için lütfen buraya tıklayın.

PlayStation adı, Guinness Rekorlar Kitabı sayfalarına kazındı

Tüm zamanların en çok satan ev konsolu markasının ne olduğu tescil edildi.

Video oyunu dünyasından gelen bir dünya rekoru haberini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Sony şirketinin oyun konsolu markası olan PlayStation, önemli bir başarıya imza attı ve bunu tescil ettirdi. İlk çıkışını gerçekleştirdiği 1994 senesinden itibaren tam 25 senede 4 farklı nesilde oyun konsolları barındıran bu marka, en çok satan ev konsolu alanında bir rekora imza attı. Sony tarafı da sertifikasını aldı. Rakamları ve hangi neslin ne kadar sattığına dair verileri merak eden okurlarımızı, alt satırlarımıza alabiliriz.

PlayStation

PlayStation, 25 yıldır dünyanın her yerinde oynanıyor

Sony tarafı, VGChartz tarafından 7 Kasım 2019 tarihine kadar olan satış rakamı verilerini kaynak göstererek, haberimize konu olan rekoru kırmış oldu. Bu verilere göre ilk olarak 3 Aralık 1994 tarihinde çıkan ilk PlayStation konsolundan itibaren, nesilden nesile toplamda 450 Milyon adet ev konsolu satıldı. Haliyle, bu rakamlar da tek bir markanın toplamda sattığı en büyük rakam olarak Guinness Rekorlar Kitabı sayfalarında yer aldı.

Üst kısımda belirttiğimiz tarihte ilk oyun konsolunu çıkartan Sony, bu konsolu andan 1996 senesinde Amerika ve Avrupa bölgelerinde pazarlamaya başladı. Sonrasındaysa büyük ilgi günden güne arttı. İlkinden itibaren 4 farklı nesilde varlığını sürdüren bu oyun konsolu markasının en çok ünite sattığı nesil ise PlayStation 2 idi. Bu nesil için yapılan hesaplamalarda tahminen 155 Milyon adet gibi önemli bir rakam ortaya çıkıyor.

En az satan Sony ev konsolu ise PlayStation 3 oldu. Bazı teknik aksaklıklardan ötürü rakibi olan Xbox 360 cihazından yaklaşık 1 yıl sonra çıkışını gerçekleştiren bu oyun konsolu, tahmini verilere göre 87 Milyon adet sattı. Tabii en az dediğimiz bu rakamın, Microsoft tarafı için yüksek bir rakam olduğunun da altını çizelim. Yaklaşık 1 yıl sonrasında yeni nesle geçilecek ve muhtemelen Sony tarafının başarıları devam edecek, diyerek sözlerimizi sonlandıralım.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x