Little Nightmares II

Little Nightmares II ön incelemesi

İlki çok beğenilen ve devamı gelen korku, gerilim ve macera türündeki Little Nightmares II oyununun ön incelemesini yapıyoruz.

Geliştirici
Tarsier Studios
Dağıtımcı
Bandai Namco Entertainment
Platform
PC, PlayStation 4/5, Xbox One, Xbox Series X/S ve Nintendo Switch
İnceleme Yapılan Platform
PC
Çıkış Tarihi
11 Şubat 2021
İnceleme Sırasındaki Fiyat
30 Dolar - 150 Türk Lirası
Tür
Bulmaca, Platform, Hayatta Kalma ve Korku
İçerik
Tekli Oyuncu

Korku temalı ürünlerin çok ciddi bir kitlesi olduğu bu yadsınamaz bir gerçek. Ancak şöyle bir bakmak gerekirse, korku temalı ürünler genelde birkaç belli konu üzerinde dönüp dolaşıyordu son yıllara kadar. Bu sebepten dolayı korku temalı ürünler, diğer kategorilere göre daha dar bir ölçekte sıkışıp kalıyordu. Little Nightmares II ise bu ölçeğin dışına çıkıp, üzerine orijinal bir fikir ile bizim karşımıza çıkıyor. Little Nightmares oyununun devamı olarak gelen Little Nightmares II de ilk oyunu gibi yine bekleyenlerini üzmeyecek diye düşünüyorum; oyunun atmosferi korku oyunlarına uzak beni bile içine aldı ve bırakmadı.

Bunun sebebi oyun sadece korku ve gerilimden ibaret değil. Güzel bir macera serüveni de sunuyor aynı zamanda bizlere. Hikayesinin özgünlüğü bir yana, yine ilk oyununda olduğu gibi oynanış olarak da çok alışkın olmadığımız bir mekanik ile karşımızda Little Nighmares II. Çok fazla oyunda karşımıza çıkmayan bu mekanik, bu oyuna çok iyi yakışmış diyebilirim. Oynanışı baya keyifli bulduğumu söylemeliyim, hele ki çok korku oyunu oynamayan birisi olarak. Bu bağlamda korku oyunu sevenlerin bu oyunu oynarken çok keyif alacağını düşünüyorum. Bakalım oyunun geneli demo sürümü ile aynı etkiyi yaratabilecek mi?

Steam üzerindeki demosu ile deneyimleyebildiğim Little Nighmares II, adından da anlaşılacağı üzere minik bir karakter ile oynadığımız bir korku, gerilim ve macera oyunu. Bu minik karakterimiz ile ormanda gezerek başlıyoruz. Belli başlı engelleri o küçük, minik halimizle atlatmaya çalıştığımız; ne çok basit, ne çok karmaşık olan bir mekanik ile karşılıyor bizlerle Little Nightmares II. Daha iyi bir oyun deneyimi için oyunun başında bizlere kontrolcü ile oynamamız öneriliyor. Ben de oyunu kontrolcü ile oynamış biri olarak, Little Nighmares II oyununun bizlere gayet iyi bir oyun deyimi sunduğunu söyleyebilirim.

Little Nightmares II

Little Nightmares II oyunu ne çok basit, ne çok zor ama oldukça heyecanlı

Yaratıcı bir hikayeye sahip olan Little Nightmares II, şeytani radyo dalgaları tarafından çarpıtılmış bir dünyada kısılan Mono adlı küçük bir karakteri canlandırdığımız bir oyundur. Mono daha oyunun başında yeni arkadaşı Six ile tanışıyor. Sonrasında Six ile birlikte yola koyuluyor karakterimiz. Mono’nun çıktığı bu macera dolu yolculuk aynı zamanda gerilimli anlar yaşamanıza neden olacak, insanı geren başka karakterler de içeriyor. Bu insanın tüylerini ürperten karakterlerimiz ile olan mücadelemiz ise bir hayli zorlu ve çeşitli içeriklere sahne olacak gibi hissediyorum. Zira ilk karşılaşmamız biraz gergin biraz da eğlenceli olmuştu diyebilirim.

Ürkütücü bir yapıya sahip olan ormandaki bir evden, Six arkadaşımızı da yanımıza alarak bu evden çıkıp gitmek isterken son anda o ürkünç karakterlerden birine fark ediliyoruz. Ardından oyunun büyük bölümünde benzer sahnelerine tanık olacağımızı düşündüğüm bir kovalamaca başlıyor. Düşman karakter elinde bir pompalı tüfek ile bizi kovalarken, biz de Six arkadaşımızın yol göstericiliği ile ondan kaçıyoruz. Bu sahnede iki oyun mekaniği ile karşılaştım. Birisi kutular arkasına saklanarak mermilerin hedefi olmaktan kurtulmak. Bir diğeri ise ormanda çimler arasında saklanmak.

Zira küçük bir karakter olduğumuz için çimlerin arasında saklanmak bizim için bir sorun değil. Oyunun tam sürümünde buna benzere çok güzel dinamikler göreceğimizi düşünüyorum. Sadece demo sürümü bile insanı buna ikna edici bir sunuma sahip. Elbette bunlar varsayım, ancak oyunun tam halini oynayınca kesin bir kanıya varacağız bu bahsi geçen konular hakkında. Oynanış kadar tema da insanı içine çeken etkileyici bir halde. Oyun içinde aman aman korku içeren bir olay yok ancak gerilim belirli bir çıtanın altına hiç düşmüyor. Tema müzik ile çok iyi uyarlanmış.

Bu yüzden ortada hiçbir şey yokken bile sizi geren bir tema hakim oyuna. Görsel kalitesinde iyi bir iş çıkardıklarını söyleyebilirim. Bazen düşük grafik ama etkileyici tema ile gelip, çok başarılı olan oyunlar görürüz. Elbette Little Nightmares II bize FPS oyun tarzı bir görsel sunmuyor. Lakin oyun tarzı ile aynı çerçeve de değerlendirirsek eğer görsel kalitesinin gayet tatmin edici olduğunu söyleyebilirim. Karakterimiz minyon tarzında bir karakter olduğu için küçük detaylar önem arz ediyor. Dağ, bayır, orman gezerken, küçük tuzaklar gibi ayrıntılarla çok karşılaşıyoruz. İşte tam da bu nokta da grafiklere ne kadar emek harcandığı ortaya çıkıyor.

Little Nightmares II

Güzel çalışılmış, bazı oyuncular için alınmaya değer

Bana kalırsa oyun içi görsellerin bazıları sanat eseri niteliğinde. Başta George Grosz, Pablo Picasso ve Salvador Dali’den esintiler hissettim. Hele ki George Grosz’un “Güneş Tutulması” ve “Stützen Der Gesellschaft” eserlerine göz atarsanız ne demek istediğimi daha iyi anlayacağını düşünüyorum. Buradan anlıyorum ki oyunun görselleri öyle alelade çizimlerden ya da tasarımlardan oluşmuyor. Üzerinde sanatsal bir bakış açısı da mevcut. Bir sanatsever olarak; oyunlarla bu kadar zaman harcarken eğlencenin yanında bu tarz içerikler de sunması gerçekten çok hoş. Oyunun ilerleyen safhalarında bakalım bunu bize nasıl hissettireceklerini tahmin ediyorum.

Bana kalırsa sanata bu kadar güzel bir pencere açmakla kalmayan Little Nighmares II bunu oyun dinamiğine de çok güzel şekilde bütünleştirmiş. O minik dostumuzla bazen korku dolu, bazen de eğlenceli maceralarda ilerlerken; hem eğleneceğimizi, hem keyifli vakit geçireceğimizi, hem de sanatı hissederek genel oyun tasarımlarına da farklı pencereden bakabileceğimizi düşünüyorum. Bu tarz bir detaya genişçe yer vermemin sebebi bunu maalesef her zaman göremiyor olmamız. Bu oyunda bu tarz bir ince düşüncenin oyuna ne gibi bir zenginlik kattığını, sürekli oyun oynayan okuyucularımız rahatlıkla fark edeceklerdir.

Bizim bu minik karakterimizin gezdiği dünyada önceden bahsettiğim düşman karakterlerimizin boyutları bizim karakterimize göre farklı boyutlarda. Onların da kendine has görselleri ve görsel kaliteleri var. Bununla beraber bu tarz farklı karakterlerimizin bahsettiğim kovalamaca gibi aynı sahne de buluştuğu anlar var ki bence Little Nighmares II bunu da çok iyi sunmuş. Performans anlamında gayet optimize bir oyun olarak gördüm ben. Her ne kadar oyuncuya çok fazla özgürlük tanımayıp, parkur benzeri bir oynanış senaryosuna sahip olsa da bizlere gayet yaratıcı bir senaryo sunduklarını ya da sunacaklarını düşünüyorum diyebilirim.

11 Şubat 2021 tarihi itibari ile aynı anda tüm platformlarda sunulacak olan Little Nightmares II oyunu, Xbox ve Steam üzerinde 140 Türk Lirası ve 149 Türk Lirası fiyatlarından sunulurken Playstation tarafında 219 Türk Lirası gibi bir fiyatlandırma ile karşımıza çıktı. Şimdi, öncelikle bir oyunu almadan önce kesinlikle demo sürümü var ise oynayın ve fikir edinin derim ben. Bununla beraber benim şahsi fikrim bu fiyatlar Little Nightmares II için bence fazla. Eğer ki korku, gerilim oyunlarına tutkun birisiyseniz bu fiyatları verebilirsiniz; korku tutkunu oyuncuları tatmin edecektir. Fakat farklı karakter de oyuncular için aynı şeyi söyleyemem.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x