Bizimle birlikte çalışacak gönüllü yazarlar arıyoruz! Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.

Intel University Esports projesi Türkiye’de hayata geçiyor

Avrupa’nın en önemli elektronik spor müsabakalarından biri olan Intel University Esports, Türkiye’de hayata geçiriliyor.

Dünya üzerindeki her insanın yaşamını zenginleştiren, dünyayı değiştiren teknolojiler üreten Intel, Avrupa’nın en önemli elektronik spor müsabakalarından biri olan Intel University Esports turnuvasını Türkiye’de hayata geçiriyor. Teknoloji ve bilişim sektörünün lider markası olan Intel, yaptığı yatırımlarla elektronik spor ve oyun dünyasında da öne çıkıyor. Bu proje için hazırlanan League of Legends turnuvası kapsamında 128 üniversiteden 128 takım, Türkiye’nin en iyisi olabilmek için mücadele edecek ve marka, deneyimi ve performansı ile gençlerin arkasında olacak. Sadece üniversite öğrencilerinin katılımına açık olan turnuvada katılımcılar üniversitelerini temsil edecekler.

GGTech firması tarafından 26 ülkede organize edilen Intel University Esports projesinin ulusal operasyonları, bu yıl itibari ile Türkiye’de faaliyet gösteren oyun ve elektronik spor ajansı olan Gaming In Turkey tarafının iş birliği ile gerçekleşecek. Her üniversitenin en iyi oyuncularının takım olarak ulusal düzeyde şampiyonluk için karşı karşıya geldiği bir video oyunları yarışması olan bu proje, amatör elektronik spor ortamına yeni bir bakış açısı sunmaktadır.

128 üniversite ve bu üniversitelerden katılacak 2000’den fazla oyuncunun League of Legends turnuvasında mücadele etmesi bekleniyor. Intel University Esports, Türkiye’nin en büyük hedefi üniversite öğrencilerinin kişisel ve mesleki gelişimlerini desteklemeye katkıda bulunmak amacıyla elektronik sporu ve birlikteliği pekiştirmek, oyuncuların yeteneklerini ve yaratıcılıklarını geliştirmek, elektronik spor tutkusuyla rekabetin değerlerini güçlendiren bir üniversite topluluğu yaratabilmektir.

Ulusal turnuvalarda derece yapan takımlar yaz aylarında gerçekleşecek Avrupa finalleri, yani Intel University Esports Master turnuvasında Türkiye’yi temsil etme şansına sahip olacak. Intel tarafının Türkiye’de de hayata geçirdiği ligi takip eden öğrenci sayısı milyonlara ulaşıyor. İspanya, İtalya ve Birleşik Krallık içerisinde düzenlenen eleme turnuvaları, farklı yayın kanalları aracılığıyla 5 milyondan fazla izleyiciyi bir araya getiriyor. Turnuvanın ülkemizdeki ayağı olan Intel University Esports tarafının da Intel markasının katkısıyla büyük kitlelere ulaşması bekleniyor.

Intel University Esports

Intel University Esports dahilinde ilk turnuva ne zaman gerçekleşecek?

Intel, elektronik spor dünyasına yaptığı yatırımları ve oyun dünyasına aktardığı deneyimleri ile gücünü ve desteğini oyunun her alanında hissettiriyor. Bu yeni proje ile ilgili açıklamalarda bulunan GGTech tarafının baş gelir sorumlusu olan Alberto Martín, “Türkiye, hiç şüphesiz oyun ve elektronik spor anlamında çok hızlı büyüyen bir bölge. GGTech için, genişleme stratejimizin bir parçası olarak bahsi geçen bu elektronik spor etkinliğinin uluslararası pazardaki erişimini artırmak amacıyla harika bir fırsat.” diyor.

Intel University Esports ve bir üst basamağı olan Intel University Esports Masters ile ilgili olarak Gaming in Turkey Espor tarafının direktörü olan Serhat Bekdemir ise, “Üniversiteli gençlerimize daha fazla imkan sağlamak adına güçlü partnerlerle birlikte başladığımız bu projenin, elektronik spor altyapısının gelişmesine çok önemli katkı sağlayacağına inanıyoruz. Yıl boyunca yapılacak aktiviteler ile gençlerimizin özlemini duyduğu üniversite turnuvalarından sonra artık sürekli olarak Avrupa ve Dünya şampiyonalarında mücadele etme imkanına da sahibiz.” şeklinde konuşuyor.

Intel University Esports başlığı altında ülkemizde birçok farklı oyunda farklı turnuvalar gerçekleşecek. Bunlardan biri olan üniversiteler arası League of Legends turnuvası 4 Mayıs 2021 ile 12 Mayıs 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek. Turnuva sonunda şampiyon olan bir üniversite takımı daha Türkiye’nin şampiyonu unvanına kavuşmuş olacak. Şampiyon takım yalnızca ödül havuzundaki en büyük payı değil, daha büyük mücadelelere giden bileti de kapmış olacak.

Bu müsabaka 16 Avrupa ülkesinden, 900’den fazla üniversiteden gelen takımla birlikte Türkiye’den iki takıma Avrupa şampiyonası olan Intel University Esports Masters etkinliğine katılma şansı sunuyor. Böylelikle turnuva şampiyonu takım hem Türkiye’yi, hem de okullarını Avrupa’da temsil etme fırsatına kavuşacak. Intel University Esports etkinliğinin şampiyonunu belirleyip büyük ödüllere kavuşturacak nefes kesen final maçları ise Twitch platformu üzerinden canlı yayınlanacak.

Mayıs 2021 ve Haziran 2021 içerisinde etkinliklerine devam edecek olan bahsi geçen elektronik spor projesinde Valorant ve League of Legends: Wild Rift gibi popüler oyunlarda dereceye girenler yıl boyunca 100.000 TL değerinde bursları ve hediyeleri kazanmak için kıyasıya mücadele edecekler. Intel markasının dünya üzerine yayılan ağ gücü, deneyimi ve sektöre yön veren adımları, oyun evrenini de şekillendiriyor. Yaptığı yatırımlarla oyun ve elektronik spor sektörüne yön veren Intel markasının gücünü oyuncular turnuva boyunca yanlarında hissedecek. Turnuvanın yalnızca katılımcılarını değil, turnuvayı canlı yayında izleyecek elektronik spor severleri de sürpriz ödüller bekliyor! Amansız mücadelelerin gerçekleşeceği bu heyecanlı turnuvanın finalini ve ödüller kazanma şansını sakın kaçırmayın! Daha fazla bilgiye https://universityesports.info.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.