Grand Theft Auto Online, PlayStation 5 versiyonu ile beni pek de etkilemedi

Grand Theft Auto Online, pek de genişletilmiş ve geliştirilmiş hissettirmiyor.


Grand Theft Auto Online, tahmin ediyorum ki benim en uzun zamanlı oynadığım AAA seviyesindeki video oyunu. PlayStation 3 konsolundan beri bu oyunu 1000 saatten daha uzun bir süre oynadım ve konu, yüksek bütçeli oyunlar olduğu zaman bu benim için bir rekor. 2020 ve 2021 senelerinde de bu oyunu aktif bir şekilde oynamıştım ve yeni nesil güncellemesinin piyasaya sürülmesinden birkaç ay önce, Aralık 2021 içerisinde bu oyunu bırakmıştım. Amacım, Rockstar Games tarafından heyecanlandırılan bu güncellemeyle oyuna geri dönmekti. Bu sırada da diğer oyunlara zaman ayıracaktım.

Geride bıraktığımız haftalarda Grand Theft Auto Online ve Grand Theft Auto V, yeni nesil konsollar için piyasaya sürüldü ve ben de kendisini PlayStation 5 için indirdim. Daha doğrusu, oyunun sadece çok oyunculu versiyonunu indirdim; tek oyunculu modunu satın almadım. Bunun sebebi ise Rockstar Games tarafının yaptığı işe güvenmiyor olmamdı. Malum, şirket öncelikle bu yeni nesil güncellemesini, “Expanded & Enhanced” olarak pazarladı ve daha sonra bu isim yavaş yavaş emekli edildi. Bu sırada, yeni nesil güncellemesi bazı ertelemeler aldı ve benim de heyecanım yavaş yavaş öldü.

Grand Theft Auto Online

Grand Theft Auto Online, pek de heyecanlandırmadı

Yine de içimdeki büyük bir istek ile Grand Theft Auto Online oyununu indirdim ve PlayStation 5 için piyasaya sürüldüğü gün ilk girişimi gerçekleştirdim. Sonucunda ise 1000 saat boyunca 30 FPS olarak deneyimlediğim bu oyunu, ilk defa 60 FPS olarak görünce, içimde hiçbir heyecan hissedemedim. Yanlış anlamayın, “İnsan gözü zaten en fazla 30 FPS kadar algılayabiliyor.” diye düşünen insanlardan değilim, her zaman da bir oyunu 60 FPS olarak oynamayı tercih ederim ama bu oyun, zamanla o kadar büyük bir hayal kırıklığına uğrattı ki beni, 60 FPS desteği bile beni heyecanlandırmadı. Zaten, bu sürümde bahsedebilecek başka bir şey de yok.

60 FPS haricinde Grand Theft Auto Online, yeni nesil konsollarda daha hızlı yükleniyor deniyor ama 30-60 saniyelik bir yükleme ekranı sunuluyor. Bu oyun, eski nesilde her ne kadar 1-2 dakika içerisinde yükleniyor olsa bile 30-60 saniyelik yüklenme süreleri de eski nesil konsollara aitti. Artık yeni nesil oyunlar, 10 saniyenin altında yükleniyor ve bu oyundan da en azından 10-20 saniyelik bir performans bekliyordum. Ne yazık ki bu noktada da pek memnun olamadım. Yine de en azından PlayStation 5 konsolunun aktivite kartlarına verilen destek güzeldi; direkt olarak kumar salonuna yüklenebilmek işleri hızlandırabiliyor çark çevirmek için.

Grand Theft Auto V

Işın izleme modu bile bu oyunun görselliğini kurtaramaz

60 FPS desteği ve sözde hızlı yüklenen oyundan sonra bahsedilebilecek bir diğer şey de aslında görsellik. Grand Theft Auto Online, PlayStation 5 konsolunda Performance, Performance RT ve Fidelity modları sunuyor. Performance, oyunu 60 FPS olarak sunuyor. Performance RT de aynı şeyi yapıyor ama ek olarak yansımaların çözünürlüğünü yükseltiyor. Fidelity ise gerçek 4K çözünürlük ile 30 FPS sunuyor. Ben, bu modların tamamını deneyimledim ve açıkçası en uygununu Performance RT olarak buldum. Yalnız, Fidelity modunu deneyimleseniz bile oyunun eski nesil versiyonuna kıyasla oyun sadece daha net görünüyor.

Grand Theft Auto Online, 2013 senesinde piyasaya sürülmüş bir video oyunu ve PlayStation 5 için güncellenmiş olsa bile oyunun görselliği, yaşını oldukça belli ediyor. Gerçek zamanlı ışın izleme desteği belki bu yaşı biraz makyajlayabilir diye düşünmüştüm ama elde ettiğim sonuç, ne yazık ki öyle değildi. Bilmiyorum, belki görsellik konusunda ben kendi beklentilerimi biraz yüksek tuttum ama bu oyunun yeni nesil güncellemesinde sunulan görsellikten de ne yazık ki memnun kalamadım. Sadece birkaç sahnede ışıklandırmalar kaliteliydi, o kadar. Peki, tüm bunlardan sonra, elimizde ne kalıyor?

Grand Theft Auto Online

Genişletilip, geliştirilen şey nedir tam olarak?

Rockstar Games, Grand Theft Auto Online oyununun yeni nesil güncellemesini, “Expanded & Enhanced” yerine sıradan bir güncelleme olarak tanıtsaydı, benim bu çalışma ile hiçbir problemim olmayacaktı ama bu oyunda ne yazık ki “Expanded” olan hiçbir şey yok. Arabaların hızlarının 10-20 mil daha yükseğe çıkmasını lütfen güncellemenin “Expanded” kısmına yormayın. Güncellemedeki, “Enhanced” kısımlar da idare eder seviyede ama her şey genel anlamda bir hayal kırıklığı. Bu oyun, günümüzde bile ayda 5 milyon adet satmayı başarıyor ve milyon dolarlar kazanıyor ama Rockstar Games, oyun içi destek ile bunu pek gösteremiyor.

Tahmin ediyorum ki 2022 senesi içerisinde Grand Theft Auto Online oyununun PlayStation 4 ve Xbox One konsollarına verdiği güncelleme desteği kesilecek ve 2023 senesinden sonra bu oyun, sadece PC ve yeni nesil konsollar ile yoluna devam edecek. Durum böyleyken, belki sıradaki güncellemeler, içerik olarak daha zengin olabilir ama “Expanded & Enhanced” tarafında bu oyunun yeni nesil versiyonuna dolu dolu bir şekilde geçtiğini gösterebilen pek bir şey yok. Zaten beni rahatsız eden şey de tam olarak bu ve tahmin ediyorum ki bundan sonra bu oyuna bir daha geri dönmeyeceğim; Grand Theft Auto VI oyununu beklemeye devam edeceğim.