Bugüne kadar oyunlarını PlayStation ile oynamayı tercih eden bir insan oldum. Zaman zaman araya bilgisayarlar, Xbox ve Nintendo konsolları girdi ama kendilerine pek de zaman ayıramadım. Şimdiki nesilde de bu durum pek değişmedi. Artık bilgisayarımda incelenmesi gerekmediği sürece hiçbir oyunu oynamıyorum ve zamanımı sadece PlayStation 5 ile geçiriyorum. Yalnız, bu durum şimdi değişecek; tarih kendisini bir kere daha tekrar etti ve Forza Horizon 5 için bir Xbox Series X alayım dedim. Tarih kendisini tekrar ediyor dedim; geçmişte de Forza Horizon 4 için Xbox One X aldığımı hatırladım bir anda.

Forza Horizon 5

Forza o kadar kaliteli bir yarış oyunu markası ki ne zaman o seriden bir oyun oynasam, diğer yarış oyunları benim gözümde adeta çöpe dönüyor. Mesela, ben PlayStation tarafını çok seviyor olsam bile Gran Turismo yerine Forza Motorsport serisini tercih ederim. Tabii bu durum belki Gran Turismo 7 ile değişebilir; şahsen Gran Turismo Sport pek iyi değildi ama yedinci ana oyun sanki serinin köklerine dönmeye çalışıyor. Zaten bu sırada da Forza Motorsport serisi ortada henüz yok. Forza Horizon ise bambaşka bir seviyede. GRID, Need for Speed, The Crew veya aklınıza gelebilecek diğer tüm yarış serileri bence Forza Horizon markasının altında kalıyor.

Tabii ki adı geçen her oyunun kendisine has bir artısı var. Mesela, Need for Speed Heat oyununda sokak yarışı hissi ve araba modifiye etme sistemleri, Forza Horizon 4 tarafından verilebilecek bir şey değil. The Crew 2 oyunundaki kadar büyük bir harita da zaten hiçbir oyunda yok. Yine de arcade-simülasyon karşımı oynanışı, genel anlamdaki kalitesi, çevrim içi servis sistemi ve daha fazlasıyla birlikte Forza Horizon 4, beni her zaman kendisine çeken bir oyun olmuştu. Zaten sırf bu yüzden ve belki de birazcık Sea of Thieves için Xbox One X konsolunu satın almıştım çok ama çok eskiden. Yalnız, bunun hakkındaki yazı başka bir internet sitesinde…

Zaman zaman, konsol sattıran oyunlardan bahsederiz ama ben kişisel olarak bunu net olarak pek hissedemedim. Yani, Xbox One X konsolunu satın alırken bile aklımda aslında PlayStation 4 Pro için alternatif olması filan vardı. Yani, %100 bir oran ile Forza Horizon 4 için almıyordum kendisini. Günümüzde ise konsol sattıran oyunun ne olduğunu sonunda anladım; kendisi Forza Horzion 5. Şu anda açıkçası PlayStation 5 için bir alternatife ihtiyacım yok veya Xbox tarafında Forza Horizon 5 haricinde merakla beklediğim bir oyun da yok. Buna rağmen gittim, bilmem kaç ay taksit ile Xbox Series X konsolunu satın aldım ve huzura kavuştum.

Forza Horizon 5

Açıkçası, Xbox Series X için Forza Horizon 5 haricinde başka hiçbir planım yok. Belki gelecekte Microsoft Flight Simulator oyunu 60 FPS olarak oynanabilirse, ona da bir şans vermek istiyorum ama şu halinde kendisine pek bir ilgim yok. Halo Infinite oyununun da belki çoklu oyunculu içeriklerini deneyimleyebilirim ama o konuda da pek istekli değilim. Tabii tüm bunlar benim kişisel keyfim ile alakalı. Xbox Series X konsoluna sahip olmam, Mavi Kol için de bazı şeyler ifade ediyor. Mesela, artık Xbox tarafının oyunlarını PC yerine konsolumda oynayıp, inceleyebileceğim. Konsolun kendisi için de bir inceleme hazırlayacağım.

Tahmin ediyorum ki Xbox Series X için inceleme yazımı Aralık 2021 içerisinde yayımlayacağım. Bu konsolda oynadığım en iyi oyunlar yazısını da yakın bir tarihte hazırlamış olurum. Bunların haricinde, zaten internet sitemde günlük olarak oyun incelemelerine yer veriyorum; şimdi yeni bir konsola sahip olmam, incelenecek olan oyunların da sayısını bir tık arttırıyor. Mesela, bazen benim kişisel olarak oynamak istediğim oyunlar sadece PC ve Xbox için çıkıyordu ve ben de onları es geçiyordum; şimdi es geçmem gerekmeyecek ve hem kendilerini oynayıp, hem de inceleyebileceğim. Tabii ki Forza Horizon 5 oyunundan kendimi uzaklaştırabilirsem tüm bunlar gerçekleşecek.

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster