Amplitude Studios ekibinden gelen Endless Dungeon, farklı türlerin karmaşık bir hali. Kendisi kesinlikle bir “rogue-lite” ama aynı zamanda bir kule savunma oyunu ve “dungeon-crawler” gibi bir şey. Popüler türlerin böylesine iddialı bir karışımı ortaya çıkınca, üstesinden gelinmesi gereken de çok şey oluyor ve inanılmaz kalabalık bu oyun pazarında başarılı olmak için geniş kapsamlı bir çekicilikten daha fazlası gerekiyor. Peki, bugün inceleyeceğimiz bu video oyunu rekabeti delip, geçebiliyor mu? Yoksa kendisi o kadar da sonsuz değil mi?

Endless Dungeon içerisinde iş başında olan oyun türlerinin karışımı oldukça sorunsuz bir şekilde birbirine giriyor. Giriş sinematiğinin ardından gizemli bir uzay istasyonunda uyanıyoruz. En üst kat; karakterlerin, yükseltmelerin ve görevlerin seçildiği merkez olarak hizmet veriyor. Bu, oyunun rogue-lite kısmıdır. Koşular arasında farklı silahlar için kalıcı yükseltmeler, karakterler için kalıcı güçlendirmeler ve hatta bir sonraki koşunuz için üçüncü bir karakter yuvası veya diğer pasif avantajlar satın alabilmeniz mümkün gibi görünüyor.

Endless Dungeon içerisinde yükseltme satın almanın yanı sıra, bir sonraki koşu için hangi alandan başlayacağınızı ve hangi karakterleri dahil edeceğinizi seçebiliyorsunuz. Oyunun başında, başlamak için yalnızca iki karakter seçebilirsiniz ama satın alınabilir bir yükseltme olarak üçüncü bir karakterin kilidi açılabilir. Oyundaki karakterlerin hepsi görsel olarak benzersizdir ve aralarından seçim yapabileceğiniz dokuz karakter; saldırı, savunma ve destek arasında bölünmüş bir beceri karışımına sahip. Yani, her karakter aslında aynı hissettirmiyor.

Endless Dungeon içerisinde her karakter, koşuya benzersiz bir silahla başlar ve her birinin kendi üç beceri seti var. İlk beceri her zaman karakter özelliklerine uyan bir pasiftir ve diğer beceriler bekleme süreleri veya biriktirilmesi gereken şarjlarla etkinleştirilir. Son beceri ise güçlü bir nihai yetenektir. Bir koşuya başladığınızda, amaç mümkün olduğunca çabuk çıkışı bulmaktır. Her zaman kapalı bir odada başlarsınız ve oradan itibaren oyunun yarısı çıkışı bulabilmeniz için hangi kapıları açacağınızı tahmin etmektir. Kapıları açmak ise üç şey yapar.

Endless Dungeon

Endless Dungeon içerisinde kapı açarak ilerliyoruz

Endless Dungeon içerisinde kapı açmanın yapacağı şeylerden ilki kaynak üretimi. Kule inşa etmek, koşu sırasında karakterinizi yükseltmek ve yeni kule türlerini araştırmak kaynak gerektirir. Her kapı açtığınızda, gelir seviyenize bağlı olarak kaynak üretirsiniz. Gelir, belirli jeneratör konumlarında jeneratörler inşa ederek artırılabilir. Olan ikinci şey ise oldukça açıktır: Yeni bir odaya erişim elde edersiniz. Çoğu zaman bu yeni oda labirentteki bir başka odadır ama bir canavar jeneratörü de olabilir. Bulduğunuz her canavar jeneratörü, bir dalga vurduğunda endişelenmeniz gereken başka bir konum. Gerçekleşen üçüncü şey ise tehdit seviyesinin artması. Tehdit seviyesi çok yükseldiğinde bir dalga tetiklenir. Böylece işiniz daha da zorlaşır.

Canavar jeneratörleri her zaman bir tür elemental canavardır. Canavar türünün bir saldırı türü ve bir zayıflığı olacaktır: Türlerden biri asitle saldırır ve ateşe karşı zayıftır. Element türü içinde; uçma, hızlı veya menzilli saldırılar gibi farklı beceri ve özelliklere sahip çeşitli alt türler vardır. Daha zor türlerden bazıları görünmez olabilir, canavarlar ortaya çıkarabilir veya kendi nihai yeteneklerine sahip olabilir. Ne kadar çok canavar jeneratörü bulursanız, her dalga o kadar zor olacaktır. Genel olarak canavarlar kristalinize giden en kestirme yolu izler ve onu yok etmeye çalışırlar ama aynı zamanda yollarına çıkan kaynak jeneratörlerini de yok etmek için dururlar. Stratejinin bir kısmı, canavarları daha kolay savunulan noktalara yönlendirebileceğiniz şekilde kapıları açmak.

Her seviyeyi sadece silahlar ve karakter yetenekleri ile kazanmak imkansızdır. İşte bu noktada oyunun kule savunma kısmı devreye giriyor. Her odanın zemininde kulelerin inşa edilebileceği bir dizi düğüm noktası vardır. Koşuya tek bir elemental olmayan kuleye erişimle başlarsınız ve seviyelerdeki ek kulelerin kilidini açmak için araştırma istasyonları bulabilirsiniz. Bazı odalarda isteyebileceğinizden daha fazla düğüm bulunurken, diğerleri o kadar seyrektir ki savunma pozisyonu olarak güvenmek stratejik olarak akıllıca değildir. Düğüm konumlarının sınırlılığı, oyuncuyu canavarları gerçekten savunabileceğiniz odalara girmeye zorlamak için hangi kapıların açılacağı ve hangilerinin kapalı bırakılacağı konusunda akıllı kararlar vermeye zorlar.

Hangi bölgede olursanız olun, çıkışı bulduğunuzda, sonsuz bir dalga size saldırırken kristal botu oraya yönlendirmeniz gerekir. Bunu başarıyla yapabilirseniz, bir sonraki seviyeye geçersiniz. Üçüncü ve beşinci seviyelerde bölüm sonu canavarı savaşları ile her koşuda oynanacak beş seviye vardır. Üçüncü seviyedeki bölüm sonu canavarı, hangi bölgede olduğunuza bağlı olarak farklı olacaktır ama beşinci seviye bölüm sonu canavarı her zaman aynı olacaktır. Bu tip bölüm sonu canavarı dövüşleri, aksi takdirde düşmanın kolayca bildirilen saldırılarından kaçmak gibi önemsiz bir egzersiz olacak bir dövüş için zorluk ve gerilim yaratmak amacıyla yapı konumlarını ciddi şekilde kısıtlamaya ve canavar ortaya çıkarıcı sayısını artırmaya dayanıyor.

Endless Dungeon

Estetik olarak oyun gayet güzel duruyor

Endless Dungeon içerisindeki beş seviyenin tamamını da tek oturuşta bitirmek zor olabilir. Buna karşılık, ilerlemenizi istediğiniz zaman kaydedebilir ve oyundan çıkabilirsiniz. Çalışmanın ortasında merkez seviyesine geri dönemezsiniz ama kaydedip, daha sonra devam edebilmek, daha fazla zaman kısıtlı oyuncular için bir cankurtarandır ve benim de işime kesinlikle çokça yaradı. Oyun ayrıca bana hitap eden karikatürize bir estetiğe sahip. Seviyeler, oynanış açısından oldukça benzer hissettiren ancak görsel olarak farklı olan temalı bölgelere ayrılıyor. Tüm canavar türleri, zayıflık türlerine dair görsel ipuçları veriyor; kime, neyle saldıracağınızı ayrıştırmak oldukça kolay.

Farklı canavar türleri benzersiz duruyor ve uğraşacağınız sürülere güzel bir görsel çeşitlilik sağlıyor. Katil robotlardan, grotesk blob yaratıklara kadar, oynarken gözlerinizi bayram ettirecek çok şey var. Elemental düşman ve silah türleri de etkili hissettiriyor ve başarılı olmak için silahları değiştirmenizi ve stratejik olarak kuleleri yerleştirmenizi sağlıyor. Ne yazık ki bunun uygulaması çoğunlukla aynı silahların ve kulelerin farklı renklerinden ibaret. Birkaç benzersiz istisna dışında, bir ateş silahı, bir asit silahı gibi bir elektrik silahı gibi hissettiriyor. Yeterince derinlik bulunmuyor.

Endless Dungeon, biraz muamma. Farklı türler bence işe yarayacak şekilde bir araya getirilmiş ama ne kadar eğlenceli olduğundan emin değilim. Açıkçası bu sadece benim görüşüm ama oyunu tamamlamak için kendimi beş seviye boyunca sürünürken buldum; aynı deneyimi sunan kalitesiz başka video oyunları var. Bana göre Dungeon Defenders, Endless Dungeon oyununun yaptığı her şeyi yapıyor ve üzerine daha iyisini koyuyor.

Kurmuş olduğum bu cümleler çoğunlukla Endless Dungeon yapıtının, oyunun kule savunma yönüne getirdiği kısıtlamalardan kaynaklanıyor. Bir rogue-lite oyunu olarak, incelediğim bu video oyununun kendi başına öne çıkmak için yeterince çalışmadığı elementi ön plana çıkartan pek çok harika oyun var. Bu yüzden de kule savunması ona avantaj sağlayacak şey ve oyun, ona önem göstermiyor.

Endless Dungeon

Endless Dungeon, eğlenceyi sınırlandırıyor

İnşa yerlerinin sınırlandırılması zorluk ve biraz bulmaca sağlıyor ama aynı zamanda eğlenceyi de azaltıyor. Buna ek olarak, koşuya bir kuleye erişimle başlamak ve koşu sırasında ek kuleleri araştırmak zorunda olmak, kaç tane araştırma istasyonu bulduğunuza ve yeni kuleleri veya yükseltmeleri araştırmayı seçip seçmediğinize bağlı olarak koşunun sonunda muhtemelen yalnızca üç ila beş kuleye sahip olacağınız anlamına geliyor.

Bunu, inşa yeri kısıtlaması olmayan, her karakterin benzersiz kule türlerine sahip olduğu ve her seviyede karakterlerinizin tüm kulelerine ve yükseltmelerine erişebildiği Dungeon Defenders ile karşılaştırdığınız zaman Endless Dungeon eğlenceyi kısıtlıyormuş gibi hissettiriyor.

Sonuç olarak, Endless Dungeon iyi bir oyun. Teknik olarak yetkin, görsel olarak ilginç ve arkadaşlarınızla keyifli olabiliyor. Daha kötüsü de olabilirdi ama çok daha iyisini de deneyimleyebilirsiniz. Eğer mükemmel bir rogue-lite arıyorsanız, Hades oyununu tavsiye ederim. Ona biraz kule savunması karıştırmak istiyorsanız da Dungeon Defenders yapıtına göz atın.

Endless Dungeon çok şey yapmaya çalışıyor ve kısmen onları başarıyor. Ancak türlerin karışımı ve kule savunması yerine rogue-lite unsurlarına odaklanması, kalabalık rogue-lite alanında biraz sönük kalıyor. Özellikle bir arkadaşınızla birkaç saat eğlenceli vakit geçirebilirsiniz ancak temelde sunulan deneyim ne yazık ki size daha fazlasını veremeyecek kadar zayıf. Endless serisi bu değil…

Endless Dungeon
Olumlu
Türlerin karışımı fena değil.
Benzersiz karakter yapıları hoş.
Koşuları kaydedebilme güzel düşünülmüş.
Olumsuz
Oynanış sıkıcı ve yüzeysel.
Tekrar oynanabilirlik yok.
Diyalog yazımı berbat.
6

Etiketler:

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster