Ekibimize yeni yazarlar arıyoruz. Detaylı bilgi için lütfen buraya tıklayınız.

EA Access ve Origin Access nedir?

EA; PC, PlayStation 4 ve Xbox One sahiplerine abonelik yöntemi ile oyun sahibi olma imkanı sunuyor.

Her geçen gün daha da dijital olan bir dünyada yaşıyoruz. Bu dijitalleşme, özellikle eğlence ürünlerinde, yoğun bir şekilde görünüyor. Mesela, diziler ve filmler artık sinema ortamında değil, Netflix gibi abonelik ile satın alınabilen dijital platformlarda izleniyor. Abone olduğunuz sürece, platformun kütüphanesindeki tüm ürünler sizin oluyor. Video oyunu sektöründe ise böyle bir hizmeti EA ve birçok şirket veriyor. EA şirketinin sistemlerinin adı ise EA Access ve Origin Access olarak geçiyor.

EA Access ve Origin Access nedir?

EA Access ve Origin Access, farklı isimleri ile sizi şaşırtmamalı

Şu anda PC, PlayStation 4 ve Xbox One platformlarında abonelik ile oyunculara yeni video oyunları sunan EA, PlayStation 4 ve Xbox One üzerinde EA Access sistemine sahip. PC oyuncularının karşısına ise Origin Access çıkıyor. İsimler farklı ama aslında iki sistem de neredeyse birebir aynı çalışıyor. Bu noktada da öncelikle PlayStation 4 ve Xbox One sahiplerini ilgilendiren bir abonelik sistemi olan EA Access sisteminden bahsetmek istiyoruz. Ardından da Origin Access sistemine değineceğiz.

EA Access nedir?

Şu an PlayStation 4 ve Xbox One için aktif olan bu sistem, aylık veya yıllık olarak satın alınabiliyor. Bu noktada da aylık olarak 5 Dolar, yıllık olarak da 30 Dolar gibi bir bedel ödemeniz gerekiyor. Aylık olarak 5 Dolar ödediğiniz zaman bu sistemin içerisinde bulunan tüm video oyunlarına, sınırsız erişim sağlayabiliyorsunuz. Tabii aboneliğiniz bittiği zaman, oyunlara olan erişiminizi de kaybediyorsunuz. Bu noktada, sistem size yeni oyunların 10 saatlik deneme sürümümü de sunuyor.

EA Access, kendisine abonesi olduğunuz zaman EA şirketinin tüm oyunlarında %10 değerinde bir indirim de sunuyor sizlere. Yani, aylık 5 Dolar ödeyip, bu sisteme abone olduktan sonra, şirkete ait yeni bir oyunu 10 saat oynayıp, onu deneyip, beğenirseniz de %10 indirim ile o oyunu tamamen satın alabiliyorsunuz. Tabii ki o oyunu satın almak zorunda değilsiniz ama yeni oyunların, konsollar için bu sisteme eklenmesi biraz zaman alabiliyor. Yani, 1 seneye kadar bile beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Sizlere bu satırları yazdığımız sırada, bahsi geçen bu sistem ile konsol oyuncuları, 10 saatliğine Anthem ve Madden NFL 20 oyunlarını deneyimleyebiliyor. Ayrıca, FIFA 20 isimli yapıt çıkışını gerçekleştirmeden birkaç gün önce de bu sistem aracılığı ile 10 saatliğine deneyimlenebilecek. Tabii her şey denemek değil. Bu sistemin, kendisine göre geniş bir kütüphanesi de bulunuyor. Bu noktada, Xbox One üzerindeki kütüphane, PlayStation 4 konsolunun kütüphanesine göre çok daha büyük görünüyor.

Xbox One üzerindeki oyun kütüphanesinin büyük olmasının sebebi ise geriye dönük uyumluluk desteği. EA Access sisteminde eski nesilden oyunlar da bulunduğu için sisteme abone olan Xbox One sahipleri, eski nesildeki oyunları oynayabiliyor. Yalnız Sony, PlayStation 4 ile geriye dönük uyumluluk sunmadığı için oyuncular, sadece EA şirketinin özel seçilmiş, şimdiki nesildeki oyunlarını tadabiliyor. Bu oyunlar arasında Battlefield V, FIFA 19, The Sims 4 ve çok daha fazlası bulunuyor.

Origin Access nedir?

Sıra geldi PC oyuncularına. Bu oyuncuların karşısına hem Origin Access Basic, hem de Origin Access Premier çıkıyor. Bu sistemler arasından Basic olanı, aylık olarak 4 Euro veya yıllık olarak 25 Euro istiyor. Basic seviyeye abone olduğunuz zaman yeni video oyunlarının 10 saatlik deneme sürümüne, Origin Access sisteminin şu an içerisinde 200 küsür oyun bulunduran kütüphanesine ve EA oyunlarındaki %10’luk indirim kuponuna kavuşabiliyorsunuz. Yani, EA Access ile pek bir fark bulunmuyor bu noktada.

Asıl fark, Origin Access Premier sürümünü satın alanların karşısına çıkıyor. Bu aboneliğin aylık ve yıllık fiyatları sırasıyla 15 Euro ve 100 Euro olarak görünüyor. Bu sisteme abone olan oyuncular ise, Basic seviyeye göre biraz daha fazla oyunun sahibi olabiliyor, o video oyunlarında mikro ödeme ve ek paket gibi ekstra içeriklerin sahibi olabiliyor ve bunun üzerine, EA tarafından piyasaya sürülen oyunların tam sürümünü, sınırsız bir şekilde oynayabiliyor. Yani, Basic seviyedeki 10 saatlik sınır, bu seviyede yok.

Biraz önce sizlere bahsetmiş olduğumuz ekstra içeriklere ve mikro ödemelere örnek vermek gerekirse; şu an Origin Access Premier abonesi olursanız, Anthem: Legion of Dawn Edition ve The Sims 4 – Digital Deluxe Edition ile Dine Out Stuff ve Kids Room Stuff isimli ek paketler, oyunları ile sizin oluyor. Basic seviyede bu ek paketler veya özel sürümler bulunmuyor, oyuncular sadece temel video oyunlarını, ek paketler olmadan deneyebiliyor.

Kurucu

1
Yorumlar

avatar
1 Yorum Konuları
0 Konu Cevapları
1 Takipçiler
 
En Popüler Yorum
En Sıcak Yorum
  Abone Ol  
En Yeniler En Eskiler En Beğenilenler
Bildir
Sadık
Ziyaretçi
Sadık

Emeğine sağlık. 🙂