CD Projekt RED ekibinin uzun zamandır beklenen Cyberpunk 2077 oyununu berbat bir durumda piyasaya sürmesinden bu yana üç yıl geçti ve çoğu kişi, şirketin oyunu o durumda yayımlamanın sorun olmayacağını düşünmesine bile gerçekten şaşırdı. Oyunla geçirdiğimiz zaman çoğunlukla sorunsuz geçmiş olsa da yine de bir dizi büyük sorun yüzünden deneyimimiz sekteye uğradı ve son birkaç yıldır ekip; çeşitli güncellemeler ve uygun bir yeni nesil desteği yoluyla bu sorunları çözmek için çok çalıştı. Şimdi ise bunların nihai bir sonucu olan Phantom Liberty çıktı.

CD Projekt RED, Cyberpunk 2077 için Phantom Liberty biçiminde planladıkları tek genişleme paketinin yanı sıra tam 2.0 güncellemesini de oyunculara sundu. Peki, tonlarca yeni içeriğin yanı sıra yeni bir kat boya ve iyileştirilmiş mekaniklerle övünen bu oyunun hayranlarının üç yıldır umduğu deneyim bu mu? Geliştirici ekibin oyunculara Phantom Liberty içeriğine yaklaşmaları için birkaç farklı yol sunduğunu belirtmekte fayda var.

Oyuncular ya bir oyunu sıfırdan başlatmayı ve yeni bir kayıtla en baştan oynamayı seçebilirler, ya da oyunun ilk perdesinin büyük bir bölümünü ve ikinci perdenin bir kısmını hemen atlayıp, onları tam olarak istedikleri yere yerleştirecek yeni bir oyun başlatmayı seçebilirler. Genişletme paketini başlatma görevini almak için eski kayıtlardan birinde hikayenin belirli bir noktasına geri yükleyip, oradan da başlayabilmek mümkün. Oyuncunun bu içeriği nasıl başlatmayı seçtiğine bakılmaksızın V, kendisini yavaş yavaş öldüren Relic ile yaşadığı sorunun yakından farkında olan Songbird adında inanılmaz derecede yetenekli bir Netrunner tarafından aranacak.

Songbird, soruna potansiyel bir çözüm bildiğini söyleyecek ama önce karakterimizin kendisi için bir şeyler yapması gerekecek ve bu, Night City isimli o efsanevi şehrin Dogtown olarak bilinen militarist kısmına seyahat etmeyi içeriyor. Night City içeriisndeki anlaşmalarda her zaman olduğu gibi her şey göründüğü kadar basit değil. V kısa süre sonra kendisini, gemileri olan Space Force One vurulduktan sonra Amerika Birleşik Devletleri tarafının yeni başkanına yardım etme ihtiyacı duyan siyasi bir casus ve gerilim deneyiminin içinde bulur.

Cyberpunk 2077: Phantom Liberty

Cyberpunk 2077: Phantom Liberty, aksiyonu anında başlatıyor

Dogtown bölgesinin içinde Songbird karakterinin yalnızca bizim için başkana yardım etmesi durumunda yardım etme sözü vermesiyle işler hızla bölge lideri olan Kurt Hansen ve devreye giren diğer grupların dahil olduğu topyekûn bir savaşa dönüşür ve bu olay, geniş bir ikili ilişkiler koleksiyonunu içeren sürükleyici bir casus-gerilim deneyimine dönüşür; ihanetler ve geri dönen Johnny Silverhand karakterinin bile yorum yapabileceği bol miktarda gerilim sunulur.

Geri dönen bu karakterin muhteşem performansını, Solomon Reed rolünü üstlenen Idris Elba ile birleştirin… Phantom Liberty sadece bol miktarda yıldız gücüne sahip değil, aynı zamanda buna uygun muhteşem bir hikayeye de sahip. Bu paketin hikayesi, V tarafından yapılan seçimlere bağlı olarak oldukça sert bir şekilde ayrılan iki farklı yol sunması nedeniyle bir dizi dokunaklı gelişme ve yaptıkları eylemlerin gerçek sonuçlarını sunarak oyuncuları tetikte tutacak. Açıkçası oyuncular böyle bir seçim yapmadan önce kaydetmeyi seçebilir ve her iki rotayı da deneyimleyebilirler ve bunu yapmak, ikisi arasında ne kadar farklı şeylerin olabileceğini vurgulayacaktır.

Bunu yukarıda bahsedilen karakter gelişimi ve performanslarıyla birleştirdiğinizde oyuncular kendilerini burada gerçekten bir ziyafetin içinde bulacaklar. Songbird, ünlü bir aktris tarafından canlandırılmasa da bu ek pakette gerçekten öne çıkan bir karakter ve Cyberpunk 2077 boyunca en iyi arkadaşlardan biri olarak duruyor ve diğer karakterlerle olan etkileşimleri, özellikle Solomon de Reed’le olan uzun süreli geçmişi sayesinde anlatıyı daha da ilgi çekici hale getiriyor.

Oyunun, oyuncuların görevler arasında çeşitli işler üstlenmesini sağlayarak zaman zaman hikayenin hızını yavaşlattığını belirtmekte fayda var. Dogtown içerisinde bulunan yan içerikler yepyeni ve kendi keyifli yan hikayelerini de sunuyorlar; buna gülünç derecede esprili olanlardan, üzücü olanlara kadar uzanan bazı gerçek hikayeler de dahil ama özellikle uzun süredir oynayanlar için biraz hayal kırıklığı yaratıyor. Cyberpunk 2077 içerisinde oyuncular yoğun işler yaparken bir telefon görüşmesi yoluyla bir sonraki hikaye görevinin tetiklenmesini beklerken ilerleme hızı bazen yavaşlayabilir.

Cyberpunk 2077: Phantom Liberty

Yeni güncellemeyle birlikte gerçek bir RYO deneyimi sunuluyor

Her ne kadar Phantom Liberty içeriğine özel olarak bağlı olmasa da genişletmenin çıkışı, oyunun çeşitli RYO unsurları ve mekaniklerinde önemli bir revizyona yol açan 2.0 sürümlü güncellemesiyle birlikte geliyor. Bu, yalnızca oyuncunun beceri puanlarını sıfırlamakla kalmadı, bu puanları istedikleri gibi yeniden dağıtmalarına olanak sağladı. Aynı zamanda siber yazılım implantlarının çalışma biçiminde bir yükseltme ve değişiklik de gördü. Daha önce oyuncular, karakterlerinin çeşitli beceri ağaçlarını seviyelendirerek yalnızca minimum düzeyde iyileştirmeler görebilirdi ama şimdi çok çeşitli ve yararlı savaş yetenekleriyle büyük ölçüde sistem genişledi.

Yakın dövüş de bu yeni güncelleme önemli bir gelişme görüldü ve Quickhack sisteminde de oyuncular RAM sahibi olduğu sürece hızlı hackler kullanarak düşmanları yok etmelerine olanak tanıyan Hack Queue özelliğniin uygulanması yoluyla bir gelişme görüldü. Bunlar, ek pakete dokunmadan bile oyunun gerçekten RYO potansiyeline ulaşmış gibi hissettirmesinde uzun bir yol kat eden güncellemenin kendisinden gelen temel iyileştirmelerden sadece birkaçı. Genişletme paketine gelince, oyuncular Dogtown bölgesinin kendine özgü yan içerikleri ve küçük yan görevler sunduğunu görecekler; bunlar oldukça bol ama belki de ana oyundaki kadar bol değil.

Teredeyse tüm yan içerikler eğlenceli ve onları basit bir dolgudan daha fazlası gibi hissettiren benzersiz duygu karşılaşmalarına sahip ve rastgele zorluklar arayanlar da Airdrop içeriklerini faydalı bulacaktır. Zaman zaman bir hava indirmesi gerçekleşecek ve kullanışlı ekipman ve eşyalarla dolu bir sandık şehre bırakılacak ve burada oyuncular, ganimeti talep etmek isteyen diğer oyunculara karşı savaşmak zorunda kalacak. Bu karşılaşmalar rastgele ama aynı zamanda karakterimizin ekipmanını çeşitli şekillerde iyileştirmenin mükemmel yollarındandır; destek kutusunun içindeki ekipman neredeyse her zaman değerlidir.

Phantom Liberty içerisinde oyunun yetenek ağaçlarına eklenen yeni unsurlardan biri de önceden bozulmuş olan Relic ağacıdır. Devasa bir ağaç olmasa da oyuncular bu yükseltme ağacına Songbird karakterinin yardımıyla erişebilecekler ve onu yükseltmek için beceri puanları uygulamak yerine, yükseltme ve kilidi açmak için kullanılabilecek puanların kilidini açacak öğeleri bulabilecekler. Özellikle de Mantis Blades gibi kola takılan ekipmanları kullanmayı seven oyuncular için, V karakterinin zaten güçlü olan cephaneliği için ekstra özellikler sunuluyor.

Cyberpunk 2077: Phantom Liberty

Cyberpunk 2077, Phantom Liberty sayesinde mutlu sona ulaştı

2.0 sürümlü güncellemesi ve genişletme paketi olmasına rağmen Phantom Liberty içeriğinin hala bir bütün olarak Cyberpunk 2077 oyununun bir parçası olduğunu ve zaman zaman rastgele bazı hataların ortaya çıkabileceğini belirtmekte fayda var. Çoğunlukla bu sorunlar ihmal edilebilir fizik sorunları veya karakterlerden gelen garip davranışlar ama uzun deneyim boyunca hala bir çökme problemleri yaşadım ama Phantom Liberty paketinin sunduğu şeylerin çoğunu görmeye kolayca yirmi beş saatten fazla zaman ayırabilecekleri göz önüne alındığında, bu çok da kötü değildi.

Dogtown gibi oldukça büyük miktarda yeni içerik sunan Cyberpunk 2077: Phantom Liberty ile oyuncular, harap binaların bir karışımının daha canlı, daha süslü alanları daha da fazla görünmesini sağlayan dünyanın Night City bölgesinin geri kalanı kadar ayrıntılı olduğunu görecekler. Oyuncuların tanışacağı yeni karakterlerin tasarımları etkileyici ve ek paket ayrıca tüm oyundaki en iyi aksiyon sahnelerinden bazılarını da içeriyor. Savaşın, özellikle de yakın dövüşün çok daha akıcı ve dinamik hissettirdiğini belirtmekte fayda var ama bu muhtemelen Phantom Liberty içeriğinin piyasaya sürülmesiyle birlikte gelen 2.0 sürümlü güncellemesinden kaynaklanıyor.

Bir kez daha Cyberpunk 2077: Phantom Liberty boyunca seslendirme olağanüstü; Idris Elba, Solomon Reed karakterine mükemmel bir şekilde uyuyor ama bu, burada rol oynayan tek faktörün yıldız gücünün olduğu anlamına gelmiyor. Diğer karakterler, özellikle de Songbird, bu karakterlerin beyazperdede hayat bulmasını sağlamak konusunda hiç de beceriksiz değiller ve hikayeyi daha da keyifli hale getiren etkileyici duygu performansları sunuyorlar. Müzikler, çoğunlukla ana oyundan aktarılan tanıdık müzik parçalarından oluşuyor ama aynı zamanda yeni müzik parçalarının yanı sıra, belirli dövüşlerde çalan ve aksiyonu vurgulamaya yardımcı olan harika parçalar da var.

Üç yıl bir video oyunu için uzun bir süre. Çoğu insanın bu oyundan ayrılacağı kadar uzun bir süre olsa da CD Projekt RED, bu zamanı ayırmayı ve olağanüstü bir siberpunk tarzı RYO sunma sözünü yerine getirmeyi seçti ve sonunda bunu yapmayı başardılar. 2.0 sürümlü güncelleme ile sunulan yenilenen oynanış ve Phantom Liberty dahilinde sağlanan inanılmaz kaliteli içerik arasında, bu genişleme paketi gerçekten Cyberpunk 2077 oyununun en iyi hali ve oyun hakkında kararsız olan herkes, bu içeriğin bunu yaptığını anlayacaktır, görecektir.

Cyberpunk 2077: Phantom Liberty
Olumlu
Muhteşem bir hikaye anlatılıyor; ana oyuna da yeni bir son ekleniyor.
Yazılan diyaloglar ve karakterlerin seslendirme performansları şahane.
Aksiyon dolu, ana oyundakinden bile daha eğlenceli görevler mevcut.
Yeni mekanikler ve sistemler sayesinde gerçek bir RYO gibi hissettiriyor.
Olumsuz
Ana görevler arasında biraz fazla sıkıcı boşluk var.
Aksiyona biraz fazla yükleniliyor; hikaye zaman zaman unutuluyor.
9

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster