Cat Quest II

Cat Quest II incelemesi

Görülenden çok daha fazlasını sunan sevimli ama zorlayıcı bir rol yapma oyununu inceledik.

Ummadık taş baş yarar, sözünü doğrulayan bir video oyununun incelemesiyle beraberiz. Dışarıdan bakıldığında Cat Quest II için eğlenceli bir çocuk oyunu tanımlaması yapılabilir. İşin içine girdiğinizdeyse karşınıza oldukça zorlayıcı ve düşündürücü bir rol yapma oyunu çıkıyor. Kendine özgü açık dünyasını barındıran bu ilginç serinin ikinci oyununu sizler için masaya yatırıyoruz. Bakalım, Türkçe altyazı ve arayüz desteğine sahip olan Cat Quest 2 oyununun Apple Arcade sürümü, bizlere neler vaat ediyor?

Cat Quest 2

Cat Quest 2 ile rol yapma oyunlarına giriş

Sizleri fazla bekletmeden Cat Quest II ile nasıl bir oyun yapısına girdiğimizi anlatmaya başlamak istiyorum. Bu serinin ilk oyunundan ziyade, incelemesini gerçekleştirdiğim 2. oyunun eşli oyuncu temelli bir temeli bulunduğunu en baştan söyleyeyim. Oyuna tek bir karakter yerine iki karakterle başlıyoruz. Karakter oluşturma ekranının bulunmadığı oyunda bir kedicik ve bir köpekçik bizlere eşlik ediyor.

Oldukça şirin grafiklere sahip olan bu oyunda eğlenceli ve kolay görevlerle karşılaşacağınızı lütfen düşünmeyin. Çok aşırı zorlayıcı olmasa da şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki Cat Quest 2, bir çocuk oyunu değil. Aslında karşımızda bir açık dünya temelli, aksiyon ve rol yapma oyunu olduğunu rahatlıkla ifade edebilirim. Bu türe dair yaptığımız pek çok şeyi, Cat Quest II oyununda yapabiliyoruz.

Örnek vermek gerekirse, bu oyunu oynarken; açık dünyada farklı yerlere gidebiliyoruz, çeşitli yeteneklere sahip oluyoruz, silahlar kazanabiliyor ve geliştirebiliyoruz, giysi ve şapkalar bulabiliyoruz ve çok daha fazlasıyla karşılaşıyoruz. Bir de rol yapma oyunlarının olmazsa olmazı olan diyaloglar da bu oyunda önemli bir yer kaplıyor fakat bir karşılık veremiyoruz. Bazı noktalarda seçenek yapabiliyoruz o kadar.

Birazdan daha detaylı bir biçimde anlatacağım ama şimdiye kadar söylediklerimden, azami ölçülerde bir rol yapma oyunuyla karşı karşıya olduğumuzu anlamışsınızdır. Bu şirin yapıyı PC sürümünde henüz denemedim ama Apple Arcade sürümü de akıllı telefonlar üzerinden fazla sıkıntı oluşturmadan oynanabildi. Dilerseniz biraz da nasıl bir açık dünyayla karşılaşacağımızı anlatarak, inceleme yazısının daha açıklayıcı olmasını beraberce sağlayalım.

Cat Quest 2

Orada bir köy var uzakta

İncelemesini gerçekleştirdiğim Cat Quest 2 oyunundan bir önceki yapımı oynadıysanız genel yapıyı biliyor olacaksınız. Tabii ben şimdi hiç bilmeyen okurlarımız için de bazı açıklamalar yapmak durumundayım. Bu arada, serinin ikinci oyununun, yapısal olarak ilk oyunla bazı farklılıklarının bulunduğunu da söylemeden geçmeyeyim. Bu farklılıkların başında, tek kişi değil çift olarak ilerlememiz yatıyor. Yukarıda da söylediğim gibi bir kedi ve bir köpek bizim kontrolümüz altındalar. Dilediğimiz zaman bu iki karakter arasında geçişler yapabiliyoruz.

İki karakter olmasının asıl nedeniyse oyunun eşli oyunculu olarak oynanabilmesi aslında. Bir arkadaşınızla birlikte maceradan maceraya beraberce koşturabilirsiniz diye bir hatırlatma yaparak devam edeyim. Cat Quest II, yukarıda da bahsettiğim gibi bir açık dünya oyunu. Bu yapımın kendine özgü şirin bir açık dünyası bulunuyor. Başlarda, Super Mario serisinin oyunlarındaki gibi yalnızca bölümden bölüme geçilen bir boşluk alanı olarak bu açık dünyayı görebilirsiniz ama hiç de düşündüğünüz gibi olmayacak.

Bildiğiniz, rol yapma oyunlarındaki açık dünya unsurlarıyla karşılaşıyoruz ve bunlar arasında tehlikeli düşmanlar da yer alıyorlar. Düşmanlar bölgelere göre ve seviyemize göre değişim gösteriyor yalnız bu durumu fazla sıkıcı olarak görmeyin. Yendiğimiz her düşmandan bir miktar deneyim puanı ve altın kazanıyoruz. Altınlar, silahlarımızı geliştirirken işimize yarıyor. Yine açık dünya üzerinde bulunan farklı noktalarda karakterimizi minimum ölçülerde geliştirme imkânımız bulunuyor. 

Bahsettiğim gibi Cat Quest 2 oyununun açık dünyası hem hikayenin parçalarını takip edebilir hem de görevlere devam edebilirsiniz. Zamanla öğrenilen yeteneklerle birlikte bu alanların ve oyunun pek çok farklı mekaniğinin hiç de basit olmadığını göreceksiniz. Bu arada, oyunda yalnızca açık dünya üzerinde geçmediğimizi, bu alandaki görev kapılarıyla birlikte pek çok zindanı ziyaret ettiğimizi söylemeden geçmek istemiyorum.

Cat Quest 2

Birimiz ikimiz, ikimiz birimiz için

İzin verirseniz biraz da oynanış mekaniklerinden bahsetmek istiyorum. Cat Quest II oyunu, belirttiğim gibi iki karakterle oynanan bir oyun. Eğer tek kişi oynamayı tercih edecekseniz bu iki karakterden istediğinizi kontrol edebiliyorsunuz ve diğeri de sizinle birlikte geliyor. Biri kedi diğeri köpek olan iki şirin karakterimize birden giysiler ve özellikler atayabiliyoruz. Burada, serinin ilk oyununu oynayanlar için küçük bir not düşmek istiyorum. Genel mekanikler benzer olmasına rağmen Cat Quest 2 oyununda, karakter geliştirme açısından bazı farklılıklar bulunuyor.

Şöyle söyleyeyim ki serinin ikinci oyununda bazı düzenlemelere gidilmiş ve daha çeşitli fakat daha basit bir geliştirme mekaniği oyuna dahil edilmiş durumda. Hemen üst kısımda söylediğim gibi her iki karakterimizi de geliştirebiliyoruz ama bunlar farklı giysiler, silahlarla sınırlı kalıyor. Silahlar demişken, oyunda bir yakın dövüş silahları bir de büyücü sopaları kullanma imkanına sahibiz. Açıkçası uzun süredir bir sınıf değişikliğinin bu derece farklı olduğunu görmemiştim. Büyücü sopasını seçersek uzaktan dövüşme yeteneği kazanmış oluyoruz.

Şahsen ben bir karakteri büyücü, diğerini de yakın dövüşçü olarak geliştirdim. Sanırım oyunun bizden istediği de buydu, tam bilemeyeceğim. Kontrol ettiğim karakter uzaktan büyülerini fırlatırken, diğeri de yakından darbelerini indiriyordu. Tabii büyücünün dikkat çekmesi önemli çünkü yakın dövüş yapan diğer karakteriniz darbelere sıklıkla maruz kalabiliyor. Bir karakter öldüğünde, ölen karakterin yanına giderek onun hızlı şekilde canlanmasını sağlayabiliyorsunuz. Eğer iki karakter birden ölürse, oyun bizi son kayıt noktasına gönderiyor.

Bu kayıt noktasına gönderilme durumu yer yer oyuncuyu zorlayabilir. Uzun süre oradan oraya koşturduktan sonra en başa dönmek bazen sıkıcı olabiliyor. Yalnız, ilerlemelerde kayıt edilebildiği gibi çözülen bulmacaların ardından bir daha aynı bulmacayı çözmekle uğraşmıyoruz. Bir bölüm sonu canavarı savaşına ulaşıncaya kadar çok uğraşmıştım. Yeniden uğraşmak canımı sıkmıştı ama bir baktım ki yolum temizlenmiş. Benzer bir durumu, açık dünya üzerindeki seyahatim sırasında da yaşadım. En baştan gitmek yerine, mavi kal şeklindeki kayıt noktasını işaretlediğim için yakından başlama şerefine nail olabildim.

Cat Quest 2

Cat Quest 2 oyununun kontrolleri basit ama çok kullanışlı değil

Cat Quest II oyununun mekaniklerini anlatmaya, oyunun kontrolleriyle devam edeyim eğer izin verirseniz. Giriş kısmında belirttiğim gibi bu oyunun Apple Arcade sürümünü akıllı telefonum vasıtasıyla deneyimledim. Dolayısıyla bir kontrolcü yerine dokunmatik ekranı kullanmak durumunda kaldım. Oyunun kontrolleri kolay olmasına kolay ama ekranın küçüklüğünden ve bazı karmaşa anlarından ötürü işler karışabiliyor. Örneğin, bir karakteri yürütmek için ekrana basılı tutabilir ya da gitmesini istediğimiz noktaya dokunabiliyoruz.

Aynı şekilde, düşmana saldırmasını istediğimizde, düşmanın üzerine tıklamamız yeterli oluyor. Diğer karakter ise kontrol ettiğimiz karaktere yakın durmasına rağmen kendi kararlarını kendisi veriyor. Savaş anlarında, düşman sayısının çok olduğu durumlarda bazen kaçmakla düşmana saldırmak arasında kalınabiliyor. Bazen düşmana saldırma yerine yan tarafına basarak düşmanın üzerine boşu boşuna karakteri yolladığım zamanlar oldu. Bu arada boşluk yerlere çift dokunduğunuzda karakterlerimiz yuvarlanarak kaçabiliyorlar. Bu yuvarlanma mekaniği bir süre sonra vuruş özelliği de kazanıyor.

Her bir karaktere atadığımız özel yetenekleri kullanmamız için karakterimizin üzerine basılı tutmamız gerekiyor. Savaş anlarında karakterin üzerine denk getiremezsek o süreçte düşman yakınımıza gelmiş oluyor. Dolayısıyla, sert bir darbeyle yüzleşebiliyoruz. Özel yetenekler demişken, bu yetenekleri de dilediğiniz gibi karakterlere atayabildiğinizi söyleyeyim. Her bir karakterin 4 tane özel yetenek bölmesi bulunuyor. Bunları kullanmak istediğiniz gibi her iki karaktere de yerleştirebiliyorsunuz. Bu özel yetenekler arasında can doldurmak, buz kalkanı oluşturmak, ateş patlaması yapabilmek gibi çeşitler bulunuyor.

Cat Quest 2 oyununda, serinin ilk oyununda yer alan iksirlerin bulunmadığını da yeri gelmişken söyleyeyim. Üst kısımlarda belirttiğim gibi serinin ikici oyununda işler biraz daha basitleştirme yoluna gidilmiş durumda. Çantamız yalnızca; giysi, başlık, yakın dövüş silahı ve büyücü sopası ekleyebiliyoruz. Bu saydıklarımı, çeşitli noktalarda yükseltme imkanımız bulunuyor. Ayrıca özel yeteneklerimize de yine ekranın sağ alt kısmında yer alan çantamız vasıtasıyla ulaşıp değişiklikleri yapabiliyoruz. Uzun lafın kısası, karşımızda minimum ölçülerde gibi görünen ama sürpriz yerlerde çeşitlilikler barındıran bir rol yapma oyunu bulunuyor.

Cat Quest 2

Rol yapma oyunundan uzak kalanlar için oldukça eğlenceli bir yapım

Deneyimlediğim yapımın mobil sürümünü oynadığım için grafiklerden ve oyunun performansından uzun uzadıya bahsedemeyeceğim. Bununla birlikte sıkıntısız bir oyun deneyimi yaşadığımı belirtmek isterim. Ayrıca, Cat Quest II oyununun ilk oyuna göre gelişen bir grafik çizdiğini söyleyebilirim. Oyunda yer alan kedi ve köpek krallıklarının farklı olması, açık dünyasının kendine has çizgisinin olması gibi oldukça beğendiğim özellikler bu yapımda yer alıyor.

Elde çok küçük bir oyun olduğunu zanneden okurlarımızı bir kez daha uyarmak istiyorum. Cat Quest 2 ile beklemediğiniz kadar çok detayı bulacağınızı rahatlıkla söyleyebilirim. Basit bir yapıya gerçekten başarılı bir biçimde içerikler işlenmiş bu yapımda. Açık dünyası ve zindanların tasarımlarından, savaş mekaniklerine kadar tahmin edilenin çok ötesine geçen bir oyun var karşımızda. Dileyenler Apple Arcade üzerinden ücretsiz olarak, dileyenler ise PC üzerinden Steam platformundan bu oyunu 25 Türk Lirası fiyatla satın alarak oynayabilirler.

Bu arada, incelemesini gerçekleştirdiğim oyunun bir süre sonra; PlayStation 4, Xbox One ve Nintendo Switch konsolları için geleceğini hatırlatayım. Kontrolcü kullanarak daha farklı bir deneyimin yaşanabileceğini düşünüyorum zira dokunmatik ekran kontrollerinin bazı sıkıntıları olabiliyor. Geliştirici ekip, her ne kadar kontrolleri kolay bir biçimde ayarlamasına rağmen yer yer sıkıntılarla karşılaşılabiliyor.

Özellikle düşmanın fazlalaştığı anlarda ve bölüm sonu canavarlarıyla yapılan savaşlarda, bu sıkıntılar daha yakından hissediliyor. Toparlamak gerekirse; Cat Quest II, gayet eğlenceli ve göründüğünden çok daha fazlasını veren bir rol yapma oyunu. Kolaylaştırılan karakter geliştirme seçenekleriyle bir nevi rol yapma oyunlarına giriş dersi niteliği taşıyor. Oyunun Türkçe arayüz ve altyazı desteğiyle gelmesi, ülkemizdeki oyuncular için bu türe alışma fırsatı olabilir.  

Cat Quest II
Cat Quest II
Cat Quest II, Apple Arcade kütüphanesinde yer alan ücretsiz bir yapım olarak kesinlikle denenmeyi hak ediyor. Basit bir tarzda hazırlanan ve oldukça şaşırtıcı mekaniklere sahip olan bu yapım, rol yapma oyunlarını sevenlerin ilgisini çekebilir. Türkçe altyazı ve arayüz desteği barındıran oyunun akıllı telefon kontrollerinde yer yer sıkıntılı durumlar oluşsa da eğlenceli yapısını yitirmiyor. Belki bu oyun bir başyapıt değil ama karşımızdakinin eğlenceli ve detaylı bir yapım olduğu gerçeğini göz ardı etmemek gerekiyor.
Olumlu
Kendine özgü açık dünyası ve oynanış mekanikleri.
Basitleştirilen yapısının arkasında sürprizlerle dolu detayları gizlemesi.
Türkçe altyazı ve arayüz desteği.
Uygun fiyatıyla uzun oynanış süresi sunması.
Eşli oyunculu olarak oynanabilmesi.
Olumsuz
Dokunmatik ekranlardaki kontrolleri yer yer karışabiliyor.
Karakter geliştirme seçenekleri oldukça sınırlı.
Bazı bölümlere en baştan başlamak can sıkabiliyor.
Tek kişi olarak oynarken diğer karakterin çok mantıklı hareket etmemesi.
7.8