Bizimle birlikte çalışacak yeni yazarlar arıyoruz. Detaylar için lütfen buraya tıklayın.

Blue Whale/Mavi Balina nedir?

Son günlerde tekrar gündeme taşınmış olan, sözde oyun, Blue Whale/Mavi Balina nedir?

Birkaç senedir hayatımızda Mavi Balina veya İngilizce hali ile Blue Whale, yine gündeme geldi. Bunun sebebi ise ülkemizden bir genç kardeşimin, bu oyun yüzünden kendisini öldürmüş olmamız. Bu konudan, yazımızın devamında da bahsedeceğiz ama öncelikle bu şeyin ne olduğundan bahsetmek istiyoruz. Bu şekilde kendinizi veya yakınlarınızı bu şeyden nasıl koruyacağınızı daha iyi anlayabilirsiniz.

Blue Whale/Mavi Balina

Blue Whale/Mavi Balina tam olarak nedir?

Mavi Balina, temelinde psikolojik ve fiziksel bir test. Yalnız bu testin sonunda insanlar kendisini öldürüyor; kişilerden istenen son şey bu oluyor. Sanal alemde bulunan bu oyun, Google ile arama yapılarak kolayca bulunabilen bir şey değil. Bu yüzden de aslında kişinin, bu oyunu bulabilmek için oldukça uğraşması gerekiyor ve/veya ne yaptığını bilmesi gerekiyor. Bu oyuna bazı farklı yollarla da katılınabiliyor ama bu konuda hakkında daha fazla bilgi vermeyi uygun görmüyoruz. Eğer siz, bu oyuna bir kişinin katılıp, katılmadığını anlamak istiyorsanız, yazımızın devamında bu konuda gerekli bilgileri veriyoruz.

Bu oyun, bildiğimiz video oyunlarından değil. Blue Whale veya Türkçe adı ile Mavi Balina, 50 adımlık bir test ve bu testin tamamı gerçek dünyada geçiyor. Oyunun yetkilileri, oyuna katılan kişiden sürekli olarak bir şeyler yapmasını istiyor ve 50. adımda ise kişinin intihar etmesi söyleniyor. 50. adım haricindeki diğer adımlar da kişinin tamamen psikolojisini bozmak için yapılan şeyler. Eğer bir kişi, bu tip acılı şeylere eğilimli ise 50. adımın sonunda psikoloji tamamen bozulmuş oluyor ve intihar, oyunu oynayan kişiye bir kurtuluş olarak gösteriliyor.

Bahsetmiş olduğumuz bu 50 adım, 50 gün sürüyor. Yani kişi, her gün 1 adım tamamlıyor. Eğer çevrenizde kendisine hem fiziksel, hem de psikolojik açıdan zarar veren insanların olduğunu fark ederseniz, işin içinde bahsettiğimiz oyun olabilir. Yalnız bu noktada belirtmemiz gerekiyor ki net olarak bilinmese de bu oyunun yetkilileri, herkese aynı görevleri, aynı sıra ile vermiyor. Oyunda aktif olan her kişi ile yetkililer ayrıca ilgileniyor. Yine de bu oyunun ilk adımları oldukça kolay başlıyor.

Yetkililer, oyuncudan öncelikle bazı müzikleri dinlemesini istiyor, gecenin bir yarısında bir korku filmi izlemesini istiyor. İlk adımlar bu şekilde kolay başlasa da, normal bir insana bunlar etkileyici görevler gibi gözükse de bu tip şeyler, kişinin psikolojisini gelecek adımlara hazırlamak için yapılıyor; gelecek adımlarda görev, sizi yine gecenin bir yarısında bir çatının ucunda durmaya, köprülerde dolaşmaya davet ediyor. Sonlara doğru ise kişinin kendisine zarar vermesi, koluna bir balina çizmesi gibi şeyler isteniyor. Son adımın ise ne olduğunu zaten söylemiştik.

Her insan neden bu oyundan kurtulamıyor?

Eğer bir kişinin psikolojisi yerinde ise bu oyunun amacı kolayca anlaşılabilir ve kişi, oyundan çıkmak isteyebilir. Yalnız, internet alemindeki raporlara göre oyunun yetkilileri, oyuncuların bilinmemesi gereken kişisel bilgilerini ele geçiriyor ve oyuncuyu tehdit ediyor: Eğer oyuncu, oyunu bırakırsa, bu kişisel bilgiler de tüm internet alemi ile paylaşılacak. Tabii bu durumun ne kadar doğru olduğu bilinmiyor. Yetkililer, insanları korkutmak için bu tip cümleler kuruyor olabilir de.

Eğer oyun için seçilen kişi psikolojisi o an çok sağlam olmayan biri ise zaten bu tip tehditlere gerek de kalmıyor. Yetkililer, insanların zarar verilebilecek yönlerini bulunuyor ve her şey oradan ilerliyor. Yazımızın başından beri dediğimiz gibi, Blue Whale veya Mavi Balina denen bu oyun ile genelde psikolojisi hafiften bozuk insanlar hedef olarak seçiliyor; o insanları manipüle etmek daha kolay görünüyor.

Peki, bir insan eğer bu oyuna dahil olduysa, onu nasıl fark edersiniz? Aslında cevap vermesi en zor olan sorulardan bir tanesi bu. Öncelikle, kişiyi tanımanız gerekiyor ki ondaki farklılıkları anlayabilin. Genelde bu oyuna dahil olan kişiler uyku bozukluğu çekebiliyor; oyun, genelde gece yapılması gereken görevler veriyor. Ayrıca kişi, uzun kollu kıyafetler giymeyi de tercih edebilir ki bu şekilde kendisine verdiği zararlar, dış dünyadan saklanabilir.

Tüm bunların haricinde, bu tip bir olayın, ülkemizde olmayacağını düşünmemeniz gerekiyor. Blue Whale/Mavi Balina, birkaç sene içerisinde birçok farklı ülkede ortaya çıktı. Bu ülkeler arasında tabii ki Türkiye de vardı. Türkiye haricinde Çin, Bangladeş, İngiltere, Rusya ve Brezilya gibi ülkelerde de zaman zaman bu oyun sayesinde yaşamına son veren insanlar ortaya çıktı. Ayrıca bu oyunun kökeninin Rusya’da olduğu da söyleniyor.

Birçok farklı ülkede, birçok farklı olay yaşanıyor

2016 senesinden beri dünya üzerindeki birçok ülkede, Blue Whale/Mavi Balina oyununa karşı bazı adımlar atılmaya çalıştı. Bu adımlardan bir tanesi de 2016 senesinde Bangladeş ülkesinden gelmişti. Bu ülkede, 6 aylık bir süre ile gece internet kullanmayı sağlayan internet paketleri tamamen yasaklanmıştı fakat tahmin edebileceğiniz gibi bu yasak, sürekli olarak devam etmedi.

Brezilya’da ise Blue Whale/Mavi Balina oyununa karşılık, Pink Whale/Pembe Balina gibi bir hareketlenme başlatıldı. Pink Whale/Pembe Balina, bahsetmiş olduğumuz oyunun tam tersi ve insanlar bu oyun ile birlikte her gün; hem kendisi, hem de diğer insanlar için olumlu şeyler yapıyor. Özellikle 2017 senesi içerisinde çok dikkat çekmiş olan Pink Whale/Pembe Balina, günümüzde ne yazık ki yavaş yavaş unutuluyor.

Çin sınırları içerisinde ise 2017 senesinde bazı hareketlilik oldu ve bu sebepten ötürü Tencent, QQ isimli bir sohbet uygulamasında birçok farklı sohbet odasını tamamen kaldırdı. Bunun sebebi ise o sohbet odalarının bahsettiğimiz oyun ile alakalı olduğunun düşünülmesi idi. Mısır ise YouTube üzerinden yayımlanan bir video ile bu oyunun haram olduğunu söyledi ve ülke içerisinde bu oyunun oynanmasını yasakladı.

Hindistan ve İran gibi ülkelerde, bu oyun ile alakalı sosyal medyalar üzerinde olumlu çalışmalar yapılırken; İtalya sınırları içerisinde 2016 senesinde çok fazla olay yaşandı bu oyun ile alakalı. Bu sebepten ötürü İtalya devleti derin bir araştırma yaparak, oyunun kaynağının Rusya olduğunu belirledi. Bu noktadan sonra ise Rusya sınırları içerisinde Blue Whale/Mavi Balina ile alakası olduğu düşünülen birçok kişi gözaltına alındı.

Blue Whale/Mavi Balina ile alakalı ülkemizde neler oldu?

Bu oyun şu anda gündemde; ne yazık ki ülkemizden genç bir kardeşimiz, bu oyun yüzünden intihar etti. BBC tarafından aldığımız bilgilere göre bu oyun yüzünden, bugüne kadar sadece Türkiye’de 140 kişinin intihar ettiği düşünülüyor. Ayrıca, geçtiğimiz günlerde de Adana’da sadece bu oyun için özel bir tim kuruldu. Adana Emniyet Müdürü olan Zafer Aktaş, Toplum Destekli Polislik ve Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerine, ailelere ve çocuklara ulaşarak bu oyunun ne kadar tehlikeli olduğunu anlatması talimatını verdi.

Toplamda 10 kişiden oluşan bu tim; hem sanal alemde, hem de gerçek dünyada dolaşıyor ve bu oyuna kurban olmuş olan kişileri arıyor. Bu sırada da diğer insanlar bilgilendiriliyor. Adana’da böylesine bir adım atılmasının sebebi ise ülkemizdeki son kurbanın, 13 yaşındaki, Adanalı bir kız olması. İnternet alemindeki raporlara göre bu kişi oyunu, annesinin cep telefonundan oynadı.

Bahsettiğimiz olay ise 21 Ocak 2019 tarihinde, Adana’nın Seyhan ilçesinde yaşandı. İsmi Emine Karadağ olan 13 yaşındaki kardeşimiz, babasına ait ruhsatlı av tüfeğiyle intihar etti. Küçük kız, yapılan otopsinin ardından gözyaşları içinde defnedildi.

Sizlere yazımızın başında bu oyunun 50 adımlık bir listeden oluştuğunu belirtmiştik ama bu olayda 25 maddelik bir liste ortaya çıktı. Bu listede, kişinin oyundan gelen talimatlara harfiyen uyduğu anlaşıldı. Yazılan notlarda ise, ‘Anneni ve babanı huzur evine göndereceksin. Erkeklerle kavga edeceksin. Kimseyle konuşmayacaksın. Konuşmamaya yemin edeceksin” şeklinde notlar görüldü.

Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
1 Yorum
En Çok Oylanan
En Yeni En Eski
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
1
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x