Ekibimize yeni yazarlar arıyoruz. Detaylı bilgi için lütfen buraya tıklayınız.
Black Desert

Black Desert incelemesi

Black Desert, sonunda Xbox One üzerindeki tam çıkışını gerçekleştirdi ve PC platformundaki gibi bir deneyim sunmaya başladı.

Black Desert oyununu daha önce birkaç seneliğine PC üzerinden oynamıştım yalnız donanımım yetersiz kaldığı için deneyimime ara vermek zorunda kalmıştım. Şimdi ise bu video oyunu Xbox One için çıkışını gerçekleştirdi. Yakında da oyun PlayStation 4 için çıkacak. Ben de bu sebepten ötürü açtım Xbox One X konsolumu, oldum bir Xbox Game Pass abonesi ve oyunu hemen indirmeye başladım.

Black Desert

Black Desert hakkındaki görüşlerim kısmen değişti

Black Desert için daha önce bir ön inceleme yayımlamıştım. Bu ön incelememi, oyunun açık betası sırasında yine Xbox One X üzerinden deneyimlerken yazmıştım. Bu yüzden öncelikle ön incelememde belirttiğim noktaları, oyunun tam sürümü ile değerlendirmek istiyorum. Bu yazımda oyunun öncelikle kontrollerinden bahsetmiştim ve onlardan hala çok memnun olduğumu belirtebilirim.

Black Desert, PC üzerinden gerçek bir MMORPG şeklinde oynanabiliyor ama en azından benim için, elime kontrolcü aldığım zaman bu oyun neredeyse tam bir aksiyon oyununa dönüşüyor. Webzen ekibinin Continent of the Ninth Seal isimli bir oyunu vardı; işte ben kontrol hissi olarak kontrolcü kullanırken aynen o oyundaki gibi bir deneyim yaşıyorum ve bu kesinlikle kötü bir yorum değil.

Kontrolcünün kullanımının genel olarak oyuna aksiyon katmasının yanında, oyundaki titreşim desteğinin de önemli bir yere sahip olduğunu belirtmek isterim. Black Desert, bence Xbox One kontrolcüsünün titreşim desteğini en az kullanan oyunlardan biri. Bence bu kullanım yükselmeli; yükseliş ardından, oyunu kontrolcü ile oynamak gerçekten çok ama çok zevkli bir hal alabilir. Bunu görebiliyorum.

Ön incelememde, oyundaki menülerden de bahsetmiştim. Bir oyunu klavyeyle oynarken çoğu menüye ulaşmak kolay; klavyede bolca tuş kombinasyonu var. Fakat kontrolcü bu konuda kısıtlı kalıyor ve Black Desert da kesinlikle bunun acısını çekiyor. Oyunun açık beta sürümünde bu durum beni pek rahatsız etmemişti ama şimdi uzun süreli oynayınca, istediğim menülere hemen ulaşamamak, canımı sıktı.

Black Desert

Aslında alışık olduğumuz bir deneyim yaşıyoruz

Eğer daha önce Black Desert oyununu PC aracılığı ile oynadıysanız, oyunun konsol sürümünde deneyim eksikliği kesinlikle yok. Tabii ki arada içerik farklı var; oyunun konsol sürümü geriden geliyor ama bu beklenen bir durum. Geliştirici ekip, yeni içerikleri konsollara getirmeden önce konsollara uygun bir şekilde optimize etmek istiyordur ve bu benim için kesinlikle bir sorun değil.

Yani, şunu demek istiyorum: Bu video oyununun her güzel yani, konsollarda da güzel; her kötü yanı, konsollarda da kötü. Mesela, detaylı karakter oluşturma tabii ki konsolda da var. Ayrıca, özellikle oyuna yeni eklenen karakterlerin, normalden daha kaliteli göründüğünü kesinlikle söylemem gerekiyor. Oyunun ilk karakterleri, yenilere göre resmen Xbox 360 oyunundan çıkmış gibi görünmekte.

Bu sırada, eğer benim gibi bu oyunun PC sürümünü geçmişte oynadıysanız, bıraktıysanız ve konsolla oyuna geri dönmek istiyorsanız; oyunun açılışının da değiştiğini belirtmek isterim. Yani, karşımızda tabii ki öyle çok aman aman bir değişiklik yok ama yine de kısmen yeni bir deneyim yaşayabilmek mümkün. Ayrıca oyunda yapılmış olan bazı iyileştirmeler de eminim ki deneyiminizi bir üst seviyeye çıkartacaktır.

Bana soracak olursanız, şu an konsollar aracılığı ile oynayabileceğiniz en iyi MMORPG olan Black Desert, tabii ki kötü yönlere de sahip. Oyunun temeli her ne kadar güzel olsa da bu temele atılmış olan parayı veren, düdüğü çalar mantığı çok rahatsız edici. Biliyorum, oyunun PC oyuncuları zaten çok uzun zamandır şikayet ediyor ama yine de bilmenizi istedim.

Black Desert

Black Desert, aylık maaşınızı istiyor

Parayı verip, düdüğü çalmaktan bahsetmişken, o para ile düdüğünüzü güzelleştirebileceğinizi de söylemek isterim. Bu oyun, bir rol yapma oyunu ve tahmin edebileceğiniz gibi içerisinde de bolca özelleştirme bulunduruyor. Bu özelleştirmelerin çoğu gerçek para ile satılıyor ve tasarımların her karakter için gayet hoş bir şekilde yapıldığını söylemek istiyorum.

Muhtemelen sizin paranızı sürekli olarak isteyecek olan bu oyunun en kötü yanı ise aslında çok daha fazla para istemesi. Şöyle ki, oyunun konsol sürümü inanılmaz pahalı. Ben bu oyunun en yüksek sürümünü PC için 200 TL civarına satın almıştım. İşte o en yüksek sürüm, Xbox One üzerinde tam 610 TL. Bunun üzerine bir de yıllık 450 TL civarında olan Xbox Live Gold aboneliğini eklemenizi öneriyorum.

Bu oyunu Xbox Game Pass aracılığı ile oynayabilirsiniz ama yine de Xbox Live Gold satın almanız gerekecek. Xbox Game Pass Ultimate de bir çözüm ama bu sistemlerin nihai sürümü hem pahalı, hem de oyunlar hiçbir zaman tamamen sizin olmuyor. Açıkçası ben abonelik sistemlerini sevmiyorum ve Xbox One üzerindeki sürem bitince de pahalılıktan ötürü oyuna geri dönmeyi düşünmüyorum.

Tabii ortada yine de bir umut var. O umut da PlayStation 4. Bu oyunun PlayStation 4 sürümü 2 Temmuz 2019 tarihinde ön siparişe açılacak ve oyunun umuyorum ki nihai sürümü en fazla 300 TL civarında olur. Bunun üzerine bir de yıllık 180 TL olan PlayStation Plus aboneliğini eklediğiniz zaman, her şekilde oyunun Xbox One sürümüne göre daha az para ödemiş oluyorsunuz.

Black Desert

Biraz da görsellikten konuşalım

İnceleme yazımı bitirmeden önce bu video oyununun görselliğinden, performansından ve ses/müzik konularından bahsetmek istiyorum. Öncelikle grafikler: Oyunun grafikleri bence kötü değil. Dediğim gibi deneyimimi Xbox One X ile yaşadım ama buna rağmen çok günümüz grafikleri almadım. Bu doğal; konsollarda oyunun Remastered sürümü değil, eski sürümü yer alıyor.

Grafikler benim için dert değildi ama çözünürlük kesinlikle sorundu. Oyunun hangi çözünürlükte çalıştığını bilmiyorum ama kesinlikle sabit bir 1080p yoktu. Oyunun çözünürlüğü zaman zaman oldukça düşüyor ve inanılmaz bir rahatsızlık oluşturuyor. Ayrıca genel anlamda çevre detayında da çözünürlüğün kaliteli olduğunu söyleyemem. Beni bu oyunda en çok rahatsız eden şey, çözünürlük oldu.

Performans ise kısmen övebileceğim bir kategori. Oyunun çalışma performansı sanıyorum ki 60 FPS idi ve çoğu zaman da 60 FPS olarak kaldı. Hatta bu performans o kadar kaliteli ve sabitti ki hayatımda ilk defa Forza Horizon 4 oyununa geçince, o oyundaki 30 FPS değerinden gözüm rahatsız oldu. Black Desert, yine de performans konusunda kusursuz değil; bol aksiyon olduğu zaman performans, düşüyor.

Müziklerden bahsetmeden önce, oyundaki birçok ögenin bir anda oluşturulduğunu söylemek isterim. Yani, siz bir yolda yürürken, karşınıza bir anda, gayet açık bir şekilde ağaç çıkabiliyor. Normalde bu, video oyunlarında gayet akıcı bir şekilde yapılır ama Black Desert, gerçekten çöp bir “render” sistemine sahip. Oyunun müzikleri de ortalama üstü bana soracak olursanız.

Black Desert

Black Desert oyununa şans vermek isteyebilirsiniz

Oyunun Xbox One X üzerinde çok fazla olumsuz yanı var. Bu olumsuzlukların en önemlisi de menülere ulaşım zorluğu ve oyundaki görsel problemler. Fakat bir yandan da oyunu oynamanın çok eğlenceli olduğunu söylemeden geçemiyorum. Aslında bu oyuna şans vermek isteyebilirsiniz ama fiyat mevzusunu tekrar hatırlayınca, en azından PlayStation 4 sürümünü de bekleyebilirsiniz.

Bana Xbox One X üzerinde görsel anlamda hayal kırıklığı yaşatan Black Desert, konsolda oynaması en zevkli MMORPG olabilir. Oyun, konsolda olduğu için özellikle kontrollerde bazı kısıtlamalar bulunuyor ve bu canınızı sıkabilir ama bir süre sonra alışacağınıza eminim. Konsolda, PC kadar rahat bir deneyim sunmayan Black Desert, özellikle Xbox One üzerinde oynaması inanılmaz pahalı bir video oyunu ve bu yüzden, oyun her ne kadar platformun en iyi çevrim içi rol yapma oyunu olsa bile, bu yapıttan uzak durmak isteyebilirsiniz. Bu, gayet anlaşılabilir bir durum.
Olumlu
Konsol üzerinde kontrolcü ile oynaması gayet zevkli olan bir MMORPG.
Temel oynanış deneyiminin, kısıtlamalar hariç PC ile eş değer olması.
Kabul edilebilir seviyenin üzerine çıkmayı başaran performans değeri.
Olumsuz
Xbox One X üzerinde beklentilerimi karşılayamayan grafik ve çözünürlük.
PC platformunda olan ama konsollarda olmayan Türkçe metin desteği.
Xbox One ile oyunu oynayabilmek için ödemeniz gereken inanılmaz yüksek fiyatlar.
6.5