Ultra geniş ekranlı oyuncu monitörleriyle ilgisi olanlar için yeni bir donanım incelemesiyle sizlerle beraberiz. İnceleyeceğimiz ürün, 21:9 formata ve 35 inçlik ekrana sahip bir oyuncu monitörü olan AOC AGON AG352UCG6 olacak. Oldukça şık ve sağlam tasarıma sahip olan bu monitörün, teknik özellikleri bakımından pek çok oyuncuyu memnun edeceğini düşünüyoruz. Dilerseniz daha fazla vakit kaybetmeden, donanım incelememize başlayalım.

AOC AGON AG352UCG6

AOC AGON AG352UCG6 ile daha geniş bir görüş açısı edinebilirsiniz

İncelemesini gerçekleştirdiğim ürünün oldukça şık bir tasarımının bulunduğunu söyleyebilirim. İncelemesini gerçekleştirdiğim bir diğer oyuncu monitörü olan AOC AGON AG322QC4 ile benzer bir yapıya sahip olan AOC AGON AG352UCG6, sağlam yapısıyla güven veriyor. Üçlü metal ayakları ve kalın gövdesiyle bu monitörün devrilme ihtimallerini düşünmek zorunda kalmıyoruz. Zaten ultra geniş formata sahip olan eğimli ekranıyla bile oldukça havalı duran bu ürünün farklı iki bölgesinde LED aydınlatmalar bulunuyor.

Bahsettiğim iki farklı LED ışık barındıran bölgelerden bir tane, monitörün kullanıcıya bakan yüzünün, bir diğer deyişle ekranın alt kısmı olduğunu söyleyeyim. Diğer aydınlatmalı kısım ise ekranın arka kısmında bulunan kanat şeklindeki kabartmaların arasında kalıyor. Dışarıdan bakıldığında gösterişli bir ürünü kullandığınızı, teknolojiyle hiç alakası olmayan kişiler bile rahatlıkla anlayacaktır. Ekranın aydınlatmaları RGB yapıya sahip değiller. Birkaç farklı renk sunabiliyorlar ama yeterli oluyor. Belirttiğim gibi oldukça gösterişli olan bu oyuncu monitörünün ergonomik yapısının da kullanıcıları memnun edeceğini düşünüyorum.

Monitörün sağlam gövdesi, aynı zamanda yükseklik ayarına da izin veriyor. Yine bu sağlam gövdeden yararlanan ekran kısmı, yukarı ayağı ve yan açılara belirli oranlarda döndürülebiliyor. Oturduğunuz yere göre konumu farklı ölçülerle değiştirebilirsiniz. Bu arada AOC markasının pek çok modelinde yer alan kulaklık askısının AOC AGON AG352UCG6 model oyuncu monitöründe bulunduğunu söylemeden geçmeyeyim. Ekranın sağ üst köşesinde yer alan bu kulaklık askısı sayesinde, gereksiz yer israfının önüne geçebilirsiniz.

AOC AGON AG352UCG6

Teknik özellikler, bu ürünün bir oyuncu monitörü olduğu anlatmaya yetiyor

Görüntü ve ergonomik açıdan içimdekileri döktükten sonra bir oyuncu monitöründe bana göre aranması gereken en önemli özelliklere; teknik verilere geçebilirim sanırım. AOC AGON AG352UCG6, giriş kısmında belirttiğim gibi 35 inçlik, 21:9 formatında, 1800 R kavisli bir ekranı barındırıyor. Bahsettiğimiz ultra geniş ekran, WQHD yani 3440×1440 piksel oranında bir çözünürlük sunuyor. Yeri gelmişken, geniş ekran farkını hem oyunlarda hem de günlük kullanım alanlarında hissetmek harika bir his veriyor.

Günlük kullanım demişken; 21:9 formatındaki filmleri izlemek, mesleki çalışmalarda ekranı rahatça kullanmak, internet gezintilerinde ve çalışmalarda çok sayıda sayfayı aynı anda açabilmek gibi özellikleri kastettiğimi belirteyim. İşin oyuncuları ilgilendiren kısmına gelirsek, bu oyuncu monitöre 120 Hz yenileme hızı gibi oldukça iyi bir özelliği barındırıyor. Buna bir de NVIDIA G-Sync desteğinin bulunduğunu söyleyeyim ki tadından yenmesin. Saydığım özellikler oyuncular için muhtemelen tatmin edici olmuştur ama bazı farklı teknik özellikleri atlamak istemiyorum.

Üst kısımda, AOC AGON AG352UCG6 modelinin çözünürlük desteğinden ve ekran boyutlarından bahsettim. İşte bahsettiğim o ekran MVA panel kullanıyor. Ekranın tepki süresi 4ms iken, 300 kandela parlaklık veriyor. 178 derecelik görüş açısına sahip olduğu fabrika verileriyle belirtilen bu oyuncu monitörü 2500:1 tipik kontrast oranını ve 50.000.000:1 dinamik kontrast oranına sahip. 16,7 Milyon renk kapasitesine sahip olan bu oyuncu monitörünün video oyunları adına essiz bir deneyim yaşatacak teknik donanıma sahip olduğunu söyleyebiliyorum.

AOC AGON AG352UCG6

Oyunculara sunulan destek, yalnızca teknik özelliklerle sınırlı kalmıyor

İncelemesini gerçekleştirdiğim AOC AGON AG352UCG6 model oyuncu monitörünün menülerinde gezinirken oldukça kullanışlı ayarlara rastladığımı belirtebilirim. Öncelikle kafam karışmasın diye düşünüyorsanız, hazır oyun ayarları bulunuyor. Keyfinize göre hazırda bulunan, Racing, RTS ve FPS olarak adlandırılan hazır ayarlardan bir tanesini tercih edebilirsiniz. Ayrıca, Shadow Control özelliğinin dereceli bir biçimde bu üründe olduğunu söyleyeyim. Özellikle karanlık alanlardaki görüş kalitesi, Shadow Control ayarlarıyla daha iyi bir hale getirilebiliyor.

Renkler ve görüntünün parlaklığıyla ilgili daha fazla ayarın bulunduğunu ve bu ayarların ekranın alt kısmındaki analog düğme sayesinde yapılabildiğini sözlerime eklemek istiyorum. Bir de bu düğmeyi bir kere hareket ettirmeyle ses seviyesi ekranının açılması özelliğini ayrıca sevdiğimi söylemek isterim. Öte yandan, menülerde dolaşmak ve analog düğmeye alışmak biraz zamanınıza alabilir. Çeşitliliği bol fakat kullanımı çok basit olmayan bir menü sistemi bu üründe bulunuyor.

Öte yandan incelemesini gerçekleştirdiğim üründe 1 adet DisplayPort 1.2, 1 adet de HDMi 1.4 girişi ve 2 adet USB 3.0 girişi bulunuyor. Bir de 3,5 mm jak girişine sahip olan bu oyuncu monitörü, VGA girişi barındırmıyor. Bu üründe 2 adet 2 Watt gücünde dahili hoparlörün bulunduğunu söylemeden geçmeyelim Açıkçası böylesine güçlü bir monitör için mevcut hoparlör güçlerinin biraz sönük kaldığını söyleyebilirim.

AOC AGON AG352UCG6

AOC AGON AG352UCG6 oldukça farklı bir video oyunu deneyimi sunabiliyor

Herkesten farklı bir video oyunu denemek isteyenler, oyunlar daha geniş alanlarda görüntülemekten hoşlananlar, eğer yeni bir monitör alacaklarda kesinlikle AOC AGON AG352UCG6 modelini bir kenara yazmalılar. Hem 21:9 hem de 16:9 formatına destek veren bu ürünün sunduğu teknik değerlerle akıcı ve keyif verici görüntüler elde edilebilir. 120 Hz yenileme hızıyla, 3440×1440 piksel çözünürlük sunan bu oyuncu monitörü, teknik anlamda göze batan bir eksiklik hissettirmiyor.

Tasarım anlamında da üst kısımlarda bahsettiğim gibi gayet göze hoş görünen çizgilere sahip olan AOC AGON AG352UCG6, sağlamlık anlamında kullanıcılarına güven verecektir. Ayrıca ergonomik olarak da sıkıntı çıkarmayan bir ürünü incelediğimi söyleyebilirim. VGA girişinin bulunmaması, 2W gibi oldukça güçsüz dahili hoparlörler barındırması gibi bazı eksik yanlarını da son sözlerde es geçmeyeyim. Bununla birlikte NVIDIA G-Sync desteğini de yabana atmamak gerekiyor. NVIDIA markasına ait ekran kartı kullananların bu ürüne ayrıca dikkat edebilirler.

Bu arada uzun süre video oyunlarının başından ayrılmayanlar için düşük mavi ışık modu özelliğinin bu oyuncu monitöründe bulunduğunu paylaşmadan yazıyı bitirmeyeyim. Düşük mavi ışık modu, göz yorgunluğu gibi sıkıntılarla karşılaşan oyuncular için oldukça yararlı bir teknoloji olarak irdelenmelidir. Yazı boyunca belirttiğim gibi geniş ekranda farklı bir video oyunu deneyimi yaşamak isteyenler, oldukça iyi performans alacakları bu ürüne göz atabilirler. İncelediğim monitörün 7000 Türk Lirası civarında bir fiyata satıldığını da belirtip sözlerimi tamamlayayım.

AOC AGON AG352UCG6
AOC AGON AG352UCG6, teknik özellikleriyle oyuncuların isteklerini karşılayabilecek bir oyuncu monitörü. 21:9 formatındaki ekranıyla oldukça farklı bir oyun deneyimi yaşatmakla birlikte günlük kullanımda da avantajlar sunuyor bu ürün. Sağlam yapısı ve ergonomik özellikleriyle kullanıcıları üzmeyecek olan bu ürünün ses sisteminin biraz güçsüz kaldığını söyleyebiliriz.
Olumlu
Teknik özellikleriyle oyuncuların isteklerini başarıyla karşılayabilmesi.
Geniş ekranı ve yüksek çözünürlük oranlarıyla farklı video oyunu deneyimleri sunabilmesi.
Güçlü yapısı ve ergonomik özellikleriyle kullanıcı dostu yapısı.
Şık tasarımıyla göze hitap edebilmesi.
Olumsuz
Dahili hoparlörlerinin oldukça güçsüz oluşu.
Fiyatının, ülkemizin standartlarına göre yüksek gelebilmesi.
VGA girişinin bulunmaması durumunun bazı kullanıcılar için sorun teşkil edebilmesi.
9

Etiketler:

,