AOC AGON AG272FCX6

AOC AGON AG272FCX6 incelemesi

PC oyuncularını farklı bir boyuta taşıyabilecek bir ürünü sizler için inceledik.

Hem tasarım hem de donanım anlamında güçlü bir oyuncu monitörü arayan okurlarımızın ekrana biraz daha yaklaşmasını önerebiliriz. İnceleme yazısını okumakta olduğunuz AOC AGON AG272FCX6 model oyuncu monitörü; 27 inç ekranı, Full HD çözünürlük desteği ve 165 Hz yenileme hızı gibi değerleriyle aradığınız ürün olabilir. Dilerseniz sözü fazla uzatmadan, bu monitörle nasıl bir performans alacağımızın yanıtını beraberce aramaya başlayalım.

AOC AGON AG272FCX6

AOC AGON AG272FCX6 ile sağlamlığın güven verici hissini yaşayabilirsiniz

Pek çok donanım incelemesi yazımıza olduğu gibi bu yazımıza da ürünün tasarımı ve ergonomik özelliklerinden bahsederek başlayalım, eğer izin verirseniz. Her şeyden önce AOC AGON AG272FCX6 model oyuncu monitörünün oldukça güçlü ve kullanıcısına güven veren bir ürün olduğunu söylemek isterim. Üç perdeli metal ayakları, kavgada bile rahatlıkla kullanılabilecek olan ekrana bağlantı kısmıyla gayet güçlü bir ürün var karşımızda.

Bu güçlü yapının, zarafet ve ergonomi gibi büyülü kelimelerle süslenmiş olduğunu da söylemeden geçmeyeyim. Karşımızda sağlam ama tasarım açısından sınıfta kalan bir oyuncu monitörü bulunmuyor. Aksine, oldukça ince çizgileriyle birlikte görenlerin ilgisini çekecek bir yapı var incelemesini okuduğunuz üründe. Böyle, her bir özellik bir arada deyince hangisini önce anlatacağıma karar veremedim.

Dilerseniz, tasarımdaki ilgi çeken kısımları anlatarak devam edeyim. Tasarım demişken de üç tarafında çerçeve bulunmayan ekran kısmına bir selam göndereyim. Bu monitörün ekranı, giriş kısmında belirttiğim gibi 27 inçlik bir alana sahip. Yalnızca alt kısımda bir çerçeve kısmı bulunduğundan ötürü ekran boyutunun dışında, kullanım alanınızda bir israfla karşılaşmıyorsunuz.

Tasarım demişken, monitörün arka yüzeyindeki kanat benzeri motiflerle süslü olan LED aydınlatmaların da cihaza ayrı bir hava kattığını söylemeden geçmeyeyim. Benzer şekilde ekranın alt çerçevesinde ince bir LED çizgisinin bulunduğunu belirteyim. Tasarım anlamında, aklınızın fazla detay takılmayacağı bir ürün duruyor önümüzde. Şahsıma göre bir oyuncu monitörünün tasarımından daha fazla önemsediğim bir noktaysa, bu ürünün ergonomik özellikleridir.

İşte bu konuda da AOC AGON AG272FCX6 modelinin rahatlıkla sınıfı geçtiğini söyleyebilirim. Bu oyuncu monitöründe; yükseklik ayarının, sağa sola döndürme ve eğilme gibi özelliklerle birlikte yer aldığını belirtmek isterim. Böylece, kullanıcıların en doğru açıyla ekrana bakabilmelerinin önü açılmış oluyor. Bahsettiğim ayarların kolaylıkla yapılabilmesi de ayrı bir artı olarak değer kazanıyor.

AOC AGON AG272FCX6

Bu monitör, teknik özellikleriyle pek çok oyuncuya sınıf atlatabilir

İncelemekte olduğum oyuncu monitörünün teknik özelliklerine geçmeden önce bazı tasarım unsurlarına daha değinmek istiyorum. Bu monitörün ekran açısını rahatlıkla değiştirebildiğiniz gibi monitörün konumunu da değiştirmek isterseniz, monitör ayağının üstünde metal bir tutma kısmının bulunduğunu bilmek işinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca, bir kulaklık askısının, incelemekte olduğum üründe mevcut olduğunu belirteyim.

Teknik özellikler kısmına geçerken, bir oyuncunun günümüzdeki teknolojiler göz önüne alındığında, bu ürünle birlikte oldukça yüksek performans değerlerine ulaşabileceğini söylemek istiyorum. AOC AGON AG272FCX6 modeli, 27 inç boyutunda VA panel kullanan bir yapıya sahip. Ekranın maksimum çözünürlüğü 1080p, yani 1920×1080 piksel oranı sunuyor. Bu durum, ürünü alarak 4K grafikler görmek isteyen okurlarımızın aklına takılabilecek bir engel olarak yorumlanabilir.

Bununla birlikte, üt kısımda belirttiğim gibi performans anlamında günümüzdeki teknolojiler göz önüne alındığında 4K çözünürlük desteği karşılığına, önemli performans kayıplarına rastlanabileceğine dikkat çekmek isterim. Çok yüksek donanımlara sahip değilseniz, bu ürünün çözünürlük oranının günümüz için gayet yerinde olduğunu söyleyebilirim. Tabii bu durum bazı kullanıcılar için sıkıntı oluşturacaktır.

Bu arada çözünürlük değerinin fazla yükselmesinin özellikle video oyunlar için performans kayıplarına sebep olabileceğini belirtmiştim. Gerçekten de AOC AGON AG272FCX6 oyuncu monitörünün teknik özelliklerine baktığımda, performans kayıpları olmadan yaşatacağı mükemmel oyun deneyimini düşünmeden edemiyorum. Bir kere, oyuncu monitörleri için oldukça yüksek bir rakam olan 165 Hz yenileme hızı değerinin sunulduğunu hatırlatmam gerekiyor.

Bunun yanında bu üründe sunulan FreeSync desteği sayesinde daha başarılı bir görüntü kalitesine ulaşıldığını belirtmek isterim. Pürüzsüz bir video oyunu deneyimi için bu özelliğin oldukça başarılı sonuçlar verdiğini belirtebilirim. Dilerseniz, diğer teknik özelliklerden bir alt bölümde bahsetmeye devam edeyim. Bakalım bu ürünün diğer özellikleri ve girişleri ne şekilde düzenlenmiş durumda?

AOC AGON AG272FCX6

3 Watt gücünde 2 dahili hoparlör fazla güçlü olmayabilir ama idare edebiliyor

İncelemesini gerçekleştirdiğim AOC AGON AG272FCX6 modelinin diğer teknik özelliklerini de sizlerle paylaştıktan sonra bu ürünün girişlerinden bahsetmek istiyorum. Öncelikle bu ürünün tepki süresinin 4 ms olarak belirtildiğini sizlerle paylaşayım. Rakiplerinden daha düşük olan bu özellik normal şartlarda olumsuz olarak yorumlanabilir ama bu üründeki AOC Düşük Girdi Gecikmesi modu gibi ekstra özelliklerle aradaki fark pek hissedilmiyor.

Bu farkın monitörün 165 Hz yenileme hızı ve pek çok güçlü özellikle desteklenmesinin bir sonucu olduğunu söyleyebilirim. Öte yandan incelemekte olduğum bu ürünün dinamik kontrast oranının 50.000.000:1 ve statik kontrast oranının ise 3000:1 olduğunu paylaşayım. Öte yandan ekranın 250 Candela parlaklık değerine sahip olması, rakiplerine göre biraz düşük kalabilir. Ekranın 16,7 Milyon renk kapasitesine sahip olmasıysa standart olarak yorumlanabilir.

AOC AGON AG272FCX6 model oyuncu monitörünün girişlerini merak eden okurlarımız olabilirler. Süratle onları da sayayım: Bu modelde; 1 adet VGA, 1 adet DisplayPort ve 2 adet HDMi 2.0 girişi bulunuyor. Özellikle HDMi girişinin olması bu ürünü oyun konsollarıyla birlikte kullanabileceğiniz anlamına gelir. Yalnız, günümüzdeki oyun konsollarının standart sürümlerini kullanmak için bir monitör arıyorsanız, bu monitörün özelliklerinin ve özellikle 165 Hz yenileme hızının biraz fazla kaçacağını söylemem gerekir.

Daha uygun bir fiyatla, konsol kullanımı için monitör modelleri araştırabilirsiniz. Yalnız, gelecek nesil oyun konsolları için bir oyuncu monitörü hedefliyorsanız, bunun için de 4K çözünürlük desteği veren ürünlere göz atmanızı öneririm. Alt kısımda bahsedeceğim ama incelediğim ürün için en büyük hedef kitlesi, PC kullanıcıları gibi görünüyor. Bu arada AOC AGON AG272FCX6 modelinde 2 adet USB 3.0 girişinin olduğunu atlamayayım.

Giriş çeşitliliği ve sayısı bakımından bu ürünün gayet tatmin edici olduğunu belirteyim. Bununla birlikte 2 adet 3 Watt gücünde dahili hoparlör de monitörde yer alıyor. Bir arkadaşınızla ya da ailenizle birlikte monitör kullandığınız anlarda, her ne kadar zayıf olursa olsun dahili bir hoparlöre ihtiyaç duyulabiliyor. Açıkçası, düşük güçte olmasına karşın gayet yeterli ses gücünün, incelediğim üründe bulunduğunu söyleyebiliyorum.   

AOC AGON AG272FCX6

AOC AGON AG272FCX6 kimlerin beklentilerini karşılayabiliyor?

İncelemesini gerçekleştirdiğim oyuncu monitörünün fiyatının 2.300 Türk Lirası civarlarında olduğu görülüyor. Bu rakamın ne çok fazla ne de çok uygun olduğunu söylemek biraz zor açıkçası. Bu ürünü alacak kişinin, beklentilerini ve ihtiyaçlarını doğru belirlemesi gerektiğini düşünüyorum. İnceleme yazısının üst kısımlarında belirttiğim gibi eğer her ne kadar destek verse de oyun konsolu bağlamak için AOC AGON AG272FCX6 seçmek pek mantıklı olamayacaktır.

Kabaca söylemek gerekirse bu ürün günümüzdeki standart oyun konsolları için biraz fazla iyi, gelecek nesil konsollar için de 4K çözünürlük desteğine sahip olmamasından ötürü yetersiz kalabilir. Peki, kim almalı bu ürünü diye sorarsanız, ortalama ve üstü bir PC’ye sahip olan video oyuncularının bu modelle sınıf atlayacağı görüşümü savunabilirim. Özellikle 165 Hz gibi bir yenileme hızıyla, 1080p çözünürlükte gelişmiş bir video oyunu deneyimi için AOC AGON AG272FCX6 modelinin uygun olduğu görüşündeyim.

Bu arada, inceleme yazısında belirtmeden geçtiğim; AOC Düşük Mavi Işık Modu, Flicker Free, Shadow Control gibi teknik özelliklerin önemine de değinmeden geçmeyeyim. Son sözleri söylerken, bu ürünü satın almak isteyenlerin, defalarca belirttiğim gibi beklentilerini doğru belirlemesinin gerektiğini düşünüyorum. Yeni inceleme yazılarında görüşmek üzere tüm okurlarımıza güzel dilekler sunarak izninizle sözlerime son veriyorum.

AOC AGON AG272FCX6
AOC AGON AG272FCX6, 27 inçlik kavisli ekranı ve 165 Hz yenileme hızıyla ilgi çeken bir oyuncu monitörü olarak değerlendirilebilir. Bu ürünün 4K desteğinin bulunmaması, geleceği düşünen oyuncuların önünü kesebilir. Bunun yanında PC oyuncuları için gayet ideal bir ürün olarak AOC AGON AG272FCX6 modelini örnek gösterebiliriz. Ayrıca, bu ürünün malzeme kalitesi ve özellikle ergonomik yapısı, kalitesini belli ediyor. PC kullanıcıları için gayet ideal ve seçilebilir olan bu oyuncu monitörü, konsol oyuncularının ilgisini çekmeyebilir.
Olumlu
Ergonomi açısından oldukça kullanışlı.
165 Hz yenileme hızıyla muhteşem oyun performansı gösterebiliyor.
Fiyatı, bir oyuncu monitörüne göre çok astronomik değil.
Teknik özellikleri ve destekleri göz önünde bulundurulduğunda kullanıcı dostu bir yapı sunuyor.
Olumsuz
4K çözünürlük desteği sunmaması, bazı kullanıcılar için sorun oluşturabilir.
PC kullanımının dışında düşünenler için biraz arada kalabiliyor.
8.3
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x