AOC AGON AG273QCG incelemesi

2K çözünürlüklü, eğimli bir ekranla; 165 Hz değerindeki yenileme hızı, rengarenk bir sunumla birleşiyor.

Kullanmakta olduğunuz monitör, sizce ne kadar havalı olabilir? Şöyle düşünün; kavisli, yüksek çözünürlüklü ekranı, ergonomik yapısı ve muhteşem aydınlatmalarla donatılmış arka yüzüyle havalı tanımını değiştirecek bir ürünü inceleyeceğiz. Pek çok alanda kusursuza yakın performans sunabilen AOC AG273QCG, açık söylemek gerekirse oldukça yüksek bir ücret karşılığı elde edilebiliyor. Bakalım bu monitör, etiketinde yazan ücreti ne derece karşılayabiliyor?

AOC AG273QCG

AOC AG273QCG ile ergonomi kavramını katlandırabilirsiniz

Donanım incelemelerinin genelinde ilk önce yüzeysel detayların peşine düşüyoruz. Sonrasında teknik ve kullanım çeşitliliği gibi kısımlar geliyor. Giriş kısmından da anlaşılacağı üzere AOC AG273QCG, oldukça şık ve kullanışlı bir monitör. Bu şıklığın yanında ince çizgileriyle zarafetini de bünyesinde getiren ürün, görse anlamda bizlerde tam not alıyor. Ayrıca ayarlanabilir arka yüzeyindeki ışıklandırmalarıyla, dilenilen anlarda bir renk cümbüşüyle oramın durumunu farklılaştırabiliyor.

Sağlamlık anlamında da bu ürünün baş ağrıtmayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle ayak kısmında kullanılan metal malzeme, kalınlığıyla güvenli bir ortam sunuyor. Zaten bu monitörü tasarlayan ekip de ürünün bazı özelliklerini sağlam ayağı sayesinde oluşturmuş gibi duruyor. Bahsettiğimiz özelliklerden en önemlilerinden biri, monitörün ergonomisi olarak gösterilebilir. Karşımızda kullanıcı dostu, oldukça farklı yöne hareket ettirilebilen bir ürünün bulunduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.

AOC AG273QCG, bir yükseklik ayarına sahip olduğu gibi ekran kısmının farklı açılarla eğilebildiğini söylemek isteriz. Sağlam ayakları sayesinde geniş bir ergonomik seçenek paleti sunan ürün bakış açısına göre farklı konumlara aktarılabiliyor. Özellikle kavisli ekran barındırdığı için zaman zaman yer değiştirmenin faydalı sonuçlar doğuracağını söylememiz gerekir. Uzun lafın kısası, ergonomi açısından oldukça kullanıcı dostu bir monitörü incelemekte olduğumuzu sizlerle paylaşmak isteriz.

AOC AG273QCG

27 inçlik ekran ve 2K çözünürlük desteği, 165 Hz yenileme hızıyla birleşiyor

Teknik özellikler kısmına geçerken bu özelliklerin, ürünün dış görünüşünün ve ergonomisinin gerisinde kalmadığını söyleyerek sözlerimizi sürdürelim. Elimizdeki monitör, 27 inçlik bir ekran ve 2K çözünürlük desteğinin yanı sıra 165 Hz gibi yüksek bir yenileme hızı barındırıyor. Oyuncu monitörlerinde daha yüksek hızlı olan modeller mevcut fakat 165 Hz yenileme hızı değerlerinin gayet tatmin edici olduğunu söyleyebiliriz. Daha yüksek yenileme hızına sahip ürünlerle aradaki farkın o kadar hissedilmediğini ekleyelim.

Görüntü kalitesi açısından sıkıntı oluşturmayan bu ürünün TN panel kullanması sebebiyle görüş açısı anlamında bazı eksilerinin bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu monitörler eğer tek kişi tarafından yakın mesafeden kullanılacaksa şimdi söyleyeceğimiz durum pek bir sıkıntı oluşturmayacaktır. Bununla birlikte uzaktan ve fazla kişi tarafından kullanım sağlanacaksa, bakış açısı genişledikçe görüntüde farklılaşmalar olduğunu belirtelim. Teknik değerlerine göre 160 derecelik bir görüş açısı verisi bulunmasına rağmen, eğimli ekran kullanımıyla birlikte bu açı daha düşük değerlere inebiliyor.

AOC AG273QCG için verilen diğer teknik değerlere göz attığımızda; 1ms tepki süresi, 400 cd/m2 parlaklık gibi rakamların, kaliteli monitörler için standart ölçüler olduğu yorumunu ekleyelim. Tabii standart diye tabir ettiysek bu değerlerin en yüksek ölçülerde olduğunu da belirtelim. Üst kısımda ekranın 2K, yani 2560×1440 piksel çözünürlük desteği sunduğunu belirtmiştik. Bu desteğin yanı sıra 16,7 Milyon ekran rengi sayısı, 0,2331 değerinde piksek aralığı, 1000:1 kontrast oranı gibi değerleri verdiğini sözlerimize ekleyelim. Bir de monitörde NVIDIA G-Sync desteğini bulunduğunu ve NVIDIA ekran kartlarına sahip kullanıcıların yırtılma gibi aksaklıklar yaşamadan bu ürünü kullanabileceklerini belirtelim.

AOC AG273QCG

Renklerin arasında kullanım kolaylığıyla yoğuruluyor

Teknik özelliklerinin yüksekliği, ergonomisi ve görsel zarafetiyle birlikte bir monitörün önemli olarak görülen diğer özellikleri arasında kullanım kolaylığını sayabiliriz. AOC AG273QCG, ergonomik açıdan sunduğu çeşitliliği desteklediği girişlerle de gösteriyor. DisplayPort, HDMi ve USB girişlerine sahip olan bu ürün dahili hoparlör de barındırıyor. Monitörün verdiği sesin tatmin edici olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca kulaklık kullanmak isteyenler için jak girişine sahip olan monitörün yan taraflarına gizlenmiş vaziyette kulaklık askıları bulunuyor.

Kullanım kolaylığı demişken AOC AG273QCG monitörünün ayarlar çubuğundan bahsetmeden geçmeyelim. Bir uzaktan kumanda barındırmayan bu üründe, ekranın hemen alt kısmında bir analog çubuk yer alıyor. Monitördeki pek çok ayar, bu analog çubuk vasıtasıyla yapılabiliyor. Bu arada ayarlar menüsünde Türkçe arayüzün bulunduğu söyleyelim. Akıllara gelen pek çok ayarı, Türkçe arayüzlerin bulunduğu kullanım menüsünden faydalanarak gerçekleştirebiliyoruz. Bunlar arasında bizleri en çok mutlu eden seçeneklerin oyun modu atamaları ve kaydedilebilir renk ayarları olduğunu söyleyebiliriz.

Bu arada, AOC AG273QCG ile sevdiklerinize küçük bir gösteri yapma seçeneğinizin bulunduğunu söyleyebiliriz. Sevdiklerinize dememizin sebebiyle monitörün önünde oturan kişinin bu gösteriden yararlanamayacak olmasıydı. Tahmin edeceğiniz üzere AOC AG273QCG model monitörün arka yüzeyindeki LED aydınlatma sisteminden bahsediyoruz. Hemen üst kısımda belirttiğimiz gibi analog çubukla buradaki renkler ve renk geçişlerine dair ayarlar yapma imkânımız bulunuyor. Bu ayarlar arasında, monitörün arka tarafında yansıtılacak renk veya renkleri seçmekten, renklerin dairesel alandaki hareket seçenekleri, parlaklıklarından, hareket hızlarına kadar pek çok eğlenceli seçenek mevcut.

AOC AG273QCG

Parayı veren, AOC AG273QCG ilerenk cümbüşüne bakar

Toparlamak gerekirse AOC AG273QCG, genel anlamda oldukça başarılı bir monitör. Eğimli ekranı, 2K çözünürlük desteği, 165 Hz yenileme hızı gibi özellikleriyle kullanıcılarını memnun edecektir. Eğimli ekranında TN panel kullanımıyla birlikte görüş açısı konusunda biraz zayıf kalsa da özellikle tek kişi tarafından kusursuza yakın bir performansla kullanılacak bir ürün var karşımızda. Bir de monitörün arka kısmındaki LED aydınlatmalar sayesinde görsel anlamda fark oluşturma tercihini göz ardı edemeyiz. Tüm bunlarla birlikte ürünün yaklaşık 1000 Dolar olan Türkiye satış fiyatını okurlarımızın hesaba katması gerekiyor.

AOC AG273QCG; şık tasarımı, göz alıcı teknik özellikleriyle başarılı bir ürün olmasına rağmen yüksek fiyatıyla pek çok kişiye geri adım attırabilir. Yine de uygun büyçeye sahip kişilerin 27 inçlük monitöre, 2K çözünürlük desteğine ve 165 Hz yenileme hızına sahip bu ürünü bir kenara yazması önerilebilir.
Olumlu
Görenleri kıskandıracak tasarımı ve ışıklandırmaları.
Performansı ve teknik özelliklerinin yeterliliği.
Türkçe ve kullanışlı arayüzü.
Muhteşeme yakın ergonomisi ve sağlamlığı.
Olumsuz
Fiyatı, ülkemiz standartlarının çok üzerinde.
Görüş açısı biraz kısıtlı.
8.8
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x