AOC 27V2Q

AOC 27V2Q incelemesi

Geniş bir kullanım alanı sunan, 27 inçlik Full HD çözünürlükte olan monitörü inceledik.

Okumakta olduğunuz donanım incelemesi yazısında sizlere hem ev ile ofis, hem de video oyunları alanında kullanılabilecek bir monitörü anlatacağız. 27 inç boyutu ve ergonomik yapısıyla dikkat çeken AOC 27V2Q, ideal fiyatıyla da pek çok kullanıcının sahip olabileceği bir ürün olarak nitelendirilebilir. Dilerseniz, bu kullanışlı ürünün incelemesine giriş yapalım ve bu ürünün; tasarımına, ergonomisine, teknik değerlerine ve kullanım alanlarına beraberce bir göz atalım.

AOC 27V2Q

AOC 27V2Q ile masalarda bolca yer kalıyor

İncelemesini gerçekleştirdiğim AOC 27V2Q modeli, daha ilk karşılaştığınızda tabiri yerindeyse zarafetiyle dikkat çeken bir monitör. Hem ekranı hem de monitör ayağı kısmı, öylesine ince çizgilerle tasarlanmış ki rahatsız edici bir noktayı bulamadım. Aynı zamanda bu ürünün oldukça sade bir tasarımı olduğunu da yeri gelmişken söyleyeyim. İncelemesini gerçekleştirdiğimiz pek çok monitör modelinin aksine, bu üründe göz alıcı ışıklandırmalar veya tasarım noktaları göremiyoruz.

Bu arada, bu monitörün bir oyuncu monitörü olmadığını söyleyebilirim. Tabii, böyle söyleyince video oyunu oynamayı seven okurlarımızın bu ürünü kesinlikle göz ardı etmeleri anlamı çıkmasın. Standart bir video oyunu severin ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilir fakat ürünün daha ziyade ev ve ofis kullanımına uygun olduğu yorumunu yapabilirim.

Tasarım anlamında oldukça sade bir yapısı olduğunu belirttiğim AOC 27V2Q, ekranının yalnızca alt tarafında kenar bölümü barındırıyor. Böylelikle, görüntü alınan alan dışında görüntü açınızı kesinlikle kapatmıyor ki bu özelliğin ofis kullanımında etrafı görebilme rahatlığı açısından fayda sağlayabileceğini ifade edebilirim. Aynı zamanda, bu ürünün ekranının oldukça ince olması da dikkate alınması gereken bir özellik bana göre.

Şöyle ki, bazı modellerde ince ekran kullanıldığını görürüz fakat bu ekranların arka yüzeylerinin alt kısmında çeşitli giriş kısımları olduğu için biraz kalınlaşma olur. İncelemekte olduğum bu üründeyse, adeta bir levha gibi düz ve pürüzsüz bir ekran arka yüzeyiyle karşılaşıyoruz. Giriş kısımları nereye gitti diye sorarsanız da bu kısımların, monitörün ayak kısmında yer aldığı bilgisini vererek yazımızı sürdürelim.

AOC 27V2Q

Monitörün ayak kısmı hem ince, hem kullanışlı

Ayak kısmı demişken, dilerseniz incelemekte olduğum monitörün bu parçasından devam edeyim. AOC 27V2Q, ekranı gibi oldukça ince yapılı bir ayak bölgesiyle birlikte geliyor. Bu kısmın, yüzeye temas eden kısmı dörtgen bir levha şeklinde yere konumlanıyor. Bu durum hem masada fazla alan kaplamasının önüne geçtiği gibi hem de ayak kısmının üstüne çeşitli ofis eşyalarını koyabilmeyi mümkün kılıyor.

Alan kaplama açısından oldukça mütevazi olan bu ürünün, ergonomik olarak fazla çeşitlilik barındırmadığını belirtmeliyim. Bu monitör, yalnızca öne ve arkaya eğilebilirken, bir yükseklik ayarlama özelliğine sahip değil. Aynı şekilde, belirttiğim konumlar dışında, farklı yönlere hareket ettirilemiyor. Eğer, sağ veya sola çevirmek isterseniz, fiziksel güç kullanmak zorunda kalacağınızı belirteyim.

Hemen üst kısımlarda, AOC 27V2Q modelinin ekran bölümünün arka yüzünde olması gereken girişlerin, ayak kısmında yer aldığını belirtmiştim. Ürünün ayak kısmının arka yüzeyine baktığımızda dört adet girişi rahatlıkla görebiliyoruz. Bu girişler; jak girişi, HDMi, DisplayPort 1.2 ile güç kaynağı girişi olarak dikey biçimde, tek sıra halinde sıralanıyor.

Oldukça az yer kaplayan bu monitörün, yer israfına neden olabilecek bir eksiliğinin ise dahili hoparlör barındırması olduğunu söyleyebilirim. Muhteşem bir ses kalitesi sunmasa da dahili hoparlörlerin bulunması, bazı durumlarda ek donanım ihtiyacını engelleyebilir. Bu ürünü aldığınız takdirde kulaklık veya harici hoparlör kullanmak zorunda kalacağınızı belirterek biraz da ürünün teknik özelliklerimden bahsedeyim.

AOC 27V2Q

Teknik özellikler, kullanım ihtiyacına göre yeterli gelecektir

Giriş kısmında belirttiğim gibi karşımızda 27 inç boyutunda ekranı olan bir monitör bulunuyor. Bu 27 inçlik ekranda IPS panel kullanılıyor ki bu panel tercihi, görüş açısını hayli genişletiyor. Verilere göre incelemekte olduğumu monitörün ekranının 178 derecelik bir görüş açısı sunduğunu belirteyim. Kişisel deneyimlerimle de çevredeki insanların, monitördeki görüntüyü oldukça zıt açılardan bile görebildiklerine şahit oldum.

Öte yandan, bu ekranın siyah ve tonlarını sergilerken, görüş açısı anlamındaki başarıyı gösteremediğini sözlerime ekleyeyim. Daha çok video oyunları ve film izlerken bu siyah renk sıkıntısını kısmen hissedebilirsiniz. Öte yandan, AOC 27V2Q modelinin Full HD, bir diğer deyişle 1920×1080 piksel çözünürlüğü, 16:9 formatında sunduğunu söyleyeyim. Ayrıca ürünün yenileme hızı 75 Hz olarak görülüyor.

Bu değerler, çalışma anlamında pek çok bakımdan yeterli olurken, ortalama bir video oyunu kalitesini de rahatlıkla yansıtacaktır. Günümüzdeki nesle ait olan oyun konsollarının standart sürümlerini de incelemekte olduğum monitör vasıtasıyla, performans kaybı yaşamadan kullanabilirsiniz. AOC 27V2Q modelinin diğer teknik verilerine göz attığımda, 1000:1 Kontrast oranı, 5 ms tepki süresi, 16,7 Milyon renk sayısı ve 250 cd parlaklık değerlerinin bulunduğunu söyleyebilirim.

Bu değerlerin genel anlamda hem ev, hem ofis, hem de video oyunları açısından sıkıntı oluşturmayacak değerler olduğunu belirtebilirim. Yalnızca 250 cd değeri, fazla ışık alan konumlarda bazı ufak sıkıntılara yol açabilir. Eğer, ortalama ışık alan bir bölgede bu monitörü kullanmak istiyorsanız bu durumu sıkıntı oluşturmayacaktır. Bu arada, oyuncular için AMD FreeSync desteğinin de bu üründe olduğunu hatırlatmadan geçmeyeyim.

AOC 27V2Q

AOC 27V2Q kullanışlı yapısı ve uygun fiyatıyla ilgi çekebilir

Eğer bir monitör satın almak gibi bir niyetiniz varsa, neye ihtiyacınızın olduğunu belirlemeniz, sizi gereksiz harcamadan kurtarabilir. İncelediğim ürün, hem evdeki günlük kullanış hem de ofis hayatındaki çalışmalar için gayet uygun bir model olarak nitelendirilebilir. Özellikle, ekran boyutuna oranla minimum yer kaplamasından ötürü, masanızda fazladan kullanım alanının oluşacağını hatırlatmak isterim.

Bununla birlikte eğer AMD markasına ait bir ekran kartı modeli kullanıyorsanız, sunulan AMD FreeSync desteğiyle birlikte oldukça yeterli bir görüntü performansıyla karşılaşacaksınız. Boyutuna göre daha yüksek çözünürlük içerse iyi olurdu diyebileceğim AOC 27V2Q, ortalama bir oyuncu monitörü olarak bile değerlendirilebilir.

Bununla birlikte eğer oyun konsolunuz için böyle bir ürüne ihtiyaç duyuyorsanız, PlayStation 4 Pro ve Xbox One X gibi üst modeller haricindeki tüm oyun konsollarının performansını, bu monitörde doğrudan alabilirsiniz. İncelediğim ürünün teknik değerleri, bu konsolların ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayacaktır.

Son olarak, AOC 27V2Q modelinin ülkemizde 1200 Türk Lirası civarında bir fiyatla satıldığını sizlere söylemek istiyorum. Bu rakam, inceleme yazısını kaleme aldığım günler için geçerlidir, siz okuduğunuz dönemde yeniden kontrol edebilirsiniz. Mevcut rakamın, benzer özellikli monitörlere göre gayet ideal olduğunu da söyleyeyim. Gözünüz fazla yükseklerde değilse ve ihtiyacınız dahilinde bir monitör arıyorsanız, seçenekleriniz arasına AOC 27V2Q modelini yazabilirsiniz.

AOC 27V2Q
Geniş kullanım alanı sunan bir monitör arayanların ihtiyacını karşılayacak olan bir monitör olan AOC 27V2Q, 27 inç boyutu ve IPS panel kullanımıyla dikkat çekiyor. Benzer seviyedeki rakiplerine göre uygun bir fiyata satılan bu monitör, ergonomik açıdan oldukça az yer kaplamasından ötürü masada geniş bir kullanım alanı bırakıyor. Üründe dahili hoparlör bulunmaması, bazı önemli girişlerin eksikliği gibi unsurları göz önüne almak gerekiyor. Yine de ne istediğini ve ihtiyaçlarını bilen kullanıcılar için AOC 27V2Q modelinin oldukça makul bir ürün olduğunu söyleyebiliriz.
Olumlu
Fiziksel anlamda oldukça az yer kaplıyor.
Fiyatı, benzer monitörlere göre uygun sayılabilir.
Standart olarak geniş bir kullanıcı kitlesinin isteklerini karşılayabiliyor.
Ev ve ofis kullanımı için üretilmesine karşın, oyunculara da hitap edebiliyor.
Olumsuz
Giriş sayısı az, USB gibi önemli girişleri bulundurmuyor.
Ergonomik açıdan fazla seçenek sunmuyor, yükseklik ayarı gibi özellikler yok.
Boyutuna göre verdiği çözünürlük oranı herkesi tatmin etmeyebilir.
Dahili hoparlör barındırmıyor.
7.9
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x