Kaliteli ve sağlam bir oyuncu monitörü kullanmak istiyorum fakat fiyatı da uygun olmalı, şeklinde bir düşünceniz varsa bu inceleme yazısı dikkatinizi çekecektir. İnceleyeceğimiz ürün AOC 24G2U5 model oyuncu monitörü. Piyasa şartlarına göre gayet uygun fiyat etiketi barındıran bu monitör, 24 inç ekran boyutuna sahip ve 1080p çözünürlük sunabiliyor. İnternet sitemizde yine sizler için incelediğimiz AOC 24G2U modelinin benzer bir sürümü olan bu ürüne, gelin beraberce bir göz atalım. Bakalım bu ürünle hangi oyuncuların ihtiyaçları karşılanıyor, kimler için bu ürünün teknik özellikleri eksik kalıyor?

AOC 24G2U

AOC 24G2U5 ile güçlü bir monitöre sahip olabilirsiniz

İncelemekte olduğum ürün, giriş kısmında da belirttiğim gibi internet sitemizde bir inceleme yazısını kaleme aldığımız AOC 24G2U modelinin oldukça benzer bir sürümü. Daha önce incelediğim ürün, fiyat ve performans oranlaması bakımından dikkat çeken bir yapıya sahipti. Elimizdeki AOC 24G2U5 modeli ise görsel açıdan tamamen aynı olmakla birlikte, teknik özellikleri açısından bazı eksiklikler barındırıyor. Haliyle de fiyat konusunda biraz daha geniş kitleye hitap edebilecek bir noktada bulunuyor.

Diğer ürün için kaleme aldığımız incelemeyi okumadıysanız, incelemekte olduğum modelin hangi özellikleri barındırdığını hızlıca sizlere aktarmak isterim. AOC 24G2U5 modeli, oldukça sağlam ayaklar üzerine konumlandırılmış durumda. Ön taraftaki iki tanesi uzun, arka taraftakiler kısa olmak üzere 4 ayaklı bir yapı üzerinde duran bu üründe yükseklik ayarı yapmak, ekranı farklı açılarda oynatma imkanı da sunuluyor. Kısacası, AOC markasının sağlamlık ve ergonomik açıdan farkını rahatlıkla hissedebiliyoruz.

Tasarım açısında sadeliği ön plana çıkaran AOC 24G2U5, siyah ağırlıklı bir yapının üzerinde yer alan kırmızı çizgileriyle gayet şık duruyor. Monitörün çevresinde etrafa ışık saçan aydınlatma detaylarının da bulunmadığını söyleyeyim. Ben buradayım diye bağırmak istemiyorsanız, bu detayların olmamasının bir önem arz edeceğini zannetmiyorum. Zaten, incelemekte olduğum bu ürünün en önemli noktalarının, kişisel kullanıma odaklanması ve gereksiz pek çok detaydan kaçınması olduğunu belirtebilirim.

Gereksiz detaylar derken, görsel anlamdaki detaylardan bahsettiğimi de sözlerime ekleyeyim. Yoksa, birazdan anlatacağım teknik özellikler bakımından bu monitörün oldukça önemli özelliklere sahip olduğunu göreceksiniz. Bu arada, çerçevesiz bir ekrana sahip olan AOC 24G2U5, gereksiz yer kaplama açısından da oldukça cimri davranıyor ve işlevsellik alanı dışında masada geniş bir kullanım alanı bırakıyor. Fiziksel açıdan bu ürünü satın aldığınızda çok büyük sıkıntılarla karşılaşacağınızı düşünmüyorum.

AOC 24G2U

75 Hz yenileme hızı ve 1 ms tepki süresi değerlerini görüyoruz

Kullanıcılar bir ürün alırken fiyatının yanında teknik özelliklere de önem verirler. İncelemesini gerçekleştirdiğim monitör, üst kısımlarda da belirttiğim üzere 24 inç boyutundaki ekranıyla 1080p çözünürlük sunabiliyor. IPS panele sahip olan bu ürünün 75 Hz yenileme hızı ve 1 ms tepki süresi gibi değerleri verebildiğini görüyoruz. Ekran parlaklık oranı 250 candela olan AOC 24G2U5, kontrast oranı olarak 1000:1 gibi bir değere sahip ve 16,7 Milyon renk sunabilen bir ekran barındırıyor.

İncelemekte olduğum ürünün temelinde dikkat edilmesi gereken teknik özellikleri hemen üst kısımda sizler için sıralamış oldum. Bu teknik özelliklere bakıldığında, video oyunu açısından gayet verimli bir ürünle karşı karşıya olduğumuzu söyleyebilirim. Özellikle 1 ms tepki süresiyle rekabetçi oyunlarda avantaj sağlanacaktır. Yenileme hızı değeri olan 75 Hz ise çok üst düzey bir rakam değil fakat profesyonel anlamda bu ürünü kullanmayacaksanız da yeterli bir miktar olduğunu belirtebilirim.

Eğer 75 Hz yenileme hızının yeterliliği konusunda zihninde soru işaretleri barındıran okurlarımız varsa, yazının başından beri belirttiğim AOC 24G2U modelinin inceleme yazısına göz atabilirler ve 144 Hz yenileme hızı değerine sahip olan bu ürünü dikkate alabilirler. Tabii fiyat anlamında küçük farklılıkların olduğunu hatırlatayım. Diğer teknik özelliklerin büyük bir kısmının da incelediğim AOC 24G2U5 modeliyle benzer olduğunu söyleyerek biraz da kullanıcıların ihtiyaçlarından bahsedeyim.

Donanım incelemesi yazılarında sıklıkla dile getirdiğim bir nokta, kullanıcıların ihtiyaçlarını doğru belirlemesidir. AOC 24G2U5 modelinin diğer teknik özelliklerinin video oyunları için yeterli olduğunu düşünüyorum. Bu değerlerden birisi olan ekran parlaklığının 250 candela olması parlaklık anlamında biraz eksik hissettirebilir. Öte yandan, çözünürlük anlamında 1080p oranının, 24 inçlik bir monitör için ideal olduğunu düşünüyorum.

AOC 24G2U

Farklı alanlarda kullanılacak bir oyuncu monitörü

İncelemesini gerçekleştirdiğim oyuncu monitörünün girişlerinden de bahsetmek istiyorum izninizle. Bu üründe, 2 adet HDMi 1.4 girişi, 1 adet DisplayPort girişi, 4 adet USB 3.0 girişi yer alıyor. Anlaşılacağı üzere bu girişler kullanış alanı bakımından da çeşitlilik sunacaktır. PC kullanıcıları için gayet ideal olan bu ürün, günümüzdeki nesil oyun konsolları; PlayStation 4, Xbox One ve Nintendo Switch gibi cihazlarla da rahatlıkla uyum sağlıyor ve gayet başarılı verim alınıyor.

Öte yandan, AOC 24G2U5 modelin 2 adet 2W gücünde dahili hoparlörün bulunduğunu söylemeden geçmek istemiyorum. Her ne kadar fazla güçlü değerlere sahip olmasa da bir monitörde dahili hoparlör bulunmasından taraftarıyımdır. Oldukça ince tasarıma sahip olmasıyla birlikte incelediğim modelde bu durum eksik bırakılmaması benim için artı bir durum olduğunu bir kenara not edebilirim. Ayrıca, bu ürünün güç ünitesinin de dahili olduğunu belirteyim.

Prizden gelen kablo doğrudan monitöre giriyor ve çevrede adaptör kalabalığına mahal verilmiyor. Yazının başında da belirttiğim gibi ergonomik açıdan AOC 24G2U5 ile sorunsuz bir kullanım bulacağınızı düşünüyorum. Bu arada, teknik özelliklerden bahsederken incelediğim ürünün AMD FreeSync desteğine sahip olduğunu söylemedim. Bu destek sayesinde, özellikle AMD markasına ait bir ekran kartınız varsa çok daha sorunsuz görüntüler elde edeceksiniz.

Teknik özelliklere yeniden değinmişken bu üründe ne yazık ki HDR desteğinin olmadığını söylemeden geçmeyeyim. Özellikle oyun konsollarını kullanacağınız bir monitör arıyorsanız, HDR desteği barındırması görsel açıdan önemli farklar oluşturacaktır. Öte yandan, AOC 24G2U5 modelinin menüsünün Türkçe olduğunu ve kullanışlı bir ayar sistemine sahip olduğunu sözlerime eklemek istiyorum. Yalnız, ayarlama kısmının sıralı tuşlar yerine analog bir yapıda olmasını tercih ederdim.

AOC 24G2U

AOC 24G2U5 ile ihtiyacınızın büyük bir bölümünü karşılayabilirsiniz

Okumakta olduğunuz donanım incelemesi yazısının büyük bir bölümünde bu ürünün fiyatının uygun olduğundan bahsettim fakat sizlere net bir fiyatı henüz açıklamadım. Malumunuz olduğu üzere ülkemizde oldukça hareketli olan döviz kuru farklılıklarından ötürü Türk Lirası cinsinden olan fiyatlarda değişimler gözlenebiliyor. Yine de bu ürünün 1300 Türk Lirası ile 1500 Türk Lirası arasındaki fiyatlarla satıldığını görülüyor.

Ne istediğini bilen kullanıcılar için bu rakamın sunulan kalite ve teknik değerlere göre uygun olduğunu belirtebilirim. PC ve oyun konsolu kullanıcıları, hem kaliteli bir ürün arıyor, hem de yüksek fiyatların altında ezilmek istemiyorlarsa bu model dikkate alınmalıdır. Bu arada, 24 inç ekran boyutu konusunda sıkıntısı olanlara, aynı modelin 27 inç boyutunda bir sürümünün de bulunduğunu söyleyebilirim.

Video oyunlarıyla ilgili olan, özellikle gözü çok yüksekte olmayan kullanıcılar için AOC 24G2U5 modeli gayet ideal bir ürün olacaktır. 75 Hz yenileme hızını düşük bulanlar için incelemesini gerçekleştirdiğimiz bir diğer ürün olan AOC 24G2U de 144 Hz yenileme hızı değerleriyle alternatif olarak düşünülebilir. Bu arada AOC 24G2U5 modelinin 27 inçlik benzer bir sürümünün de bulunduğunu hatırlatayım.

Toparlamak gerekirse, karşımızda oldukça kullanışlı olan, ergonomik açıdan kullanıcı dostu ve teknik özellikler bakımından gayet tatminkar bir oyuncu monitörü bulunuyor. Astronomik rakamlar ödemeden monitör ihtiyacını karşılamak isteyenlere bu ürünü önerebilirim. Tabii ki piyasadaki en yüksek teknik kapasite bu üründe yok ama ne istediğini bilen kullanıcılar, aradıklarının fazlasını AOC 24G2U5 ile bulacaklardır.

AOC 24G2U
AOC 24G2U5
Ekonomik açıdan bütçeleri çok sarsmayacak bir oyuncu monitörü arayanlar için AOC 24G2U5, gayet uygun bir ürün olarak görünüyor. 24 inç boyutunda IPS panele sahip olan bu monitör, 1 ms tepki süresi, 75 Hz yenileme hızı gibi değerleriyle dikkat çekiyor. PC ve oyun konsolu kullanıcıları için kolay kullanım sunan bu ürün, çok yüksek değerleri hedeflemeyen kişiler için oldukça uygun bir seçenek olacaktır.
Olumlu
Bir oyuncu monitörü için gerekli olan teknik özellikleri sunabiliyor.
Uygun fiyatıyla, kaliteli bir ürün satın almak isteyenlere uygun bir seçenek oluşturuyor.
Ergonomi ve sağlamlık açısından kullanıcıya sıkıntı çıkarmıyor.
Dahili güç ünitesi ve dahili hoparlör gibi avantajlar barındırıyor.
Olumsuz
Yüksek performans hedefleyen kullanıcılara hitap etmiyor.
Gelecek nesil için pek ideal değil.
Ayar tuşları biraz kullanışsız.
8.5

Etiketler: