AMD ekibi, yaptığı yeni bir açıklama ile birlikte yeni AMD Radeon RX 500X ekran kartı serisini duyurdu. Daha önceden AMD Radeon RX 500 olarak bilinen bu seri, şimdi sizlerin de görebildiği gibi sonunda bir X harfi bulunduracak. Bu seri içerisinde model olarak da RX 580X, RX 570X, RX 560X, RX 550X ve RX 540X bulunacak. Peki, bu ekran kartlarının özellikleri neler? Aslında eski seriden çok da farklı sayılmaz.

AMD Radeon RX 500X

AMD Radeon RX 500X ile AMD Radeon RX 500 arasında pek bir fark yok

Yapılan açıklamalara göre yeni seri ekran kartları ile eski seri ekran kartları arasında öyle çok bir fark bulunmuyor. Bu durum bazı oyuncuları hayal kırıklığına uğratabilir ama yapabileceğimiz bir şey de yok. İki seri arasında çok küçük bir performans bulunuyor, X serisi tahmin edebileceğiniz gibi biraz daha iyi performans veriyor. Buna karşılık, AMD marka ekran kartı kullanıcıları, şu an yeni seriye bilgisayarlarını güncellemek için herhangi bir neden göremiyor.

Popüler ekran kartı geliştirici ekibi muhtemelen bu seriyi, yeni ekran kartı alacak olan oyuncular için düşünmüş olabilir. Örnek vermek gerekirse, AMD Radeon RX 580X ekran kartının özellikleri 36 Compute Unit, 1340 MHz Boost Frequency ve 2304 Stream Processors ile karşımıza çıkıyor. Aynı ürünün eski modeli de neredeyse aynı özellikler ile oyuncuların karşısına çıkıyor. Hatta direkt bire bir aynı özellikler diyebiliriz. Çünkü AMD Radeon RX 580 Graphics içerisinde de aynen 36 Compute Unit, 1340 MHz Boost Frequency ve 2304 Stream Processors bulunuyor.

Etiketler: