16 ay sonra Cyberpunk 2077

Yeni nesil konsollar için güncellenen Cyberpunk 2077 oyununa bir kere daha başladım.


Cyberpunk 2077, 10 Aralık 2020 tarihinde PC, PlayStation 4 ve Xbox One için çıkmıştı. Sanırım bu çıkış döneminden tekrar ve tekrar bahsetmeme gerek yok; herkes nelerin yaşandığını biliyoruz. Yalnız, özel olarak şunu belirtmek istiyorum: Benim bu oyun ile olan problemim, CD Projekt RED şirketinin söylemiş olduğu yalanlardı, oyunun gösteriminde sunulan birçok şeyin final versiyonda yer almamasıydı. Yoksa, performans problemleri ve oyun içi hatalar zaten benim için yeni bir şey değil. Ayrıca oyunun yeni nesil versiyonu olmasa bile PlayStation 5 konsolunda kendisini deneyimlediğim için performans da sıkıntı olmamıştı.

Cyberpunk 2077 oyununu, PlayStation 5 konsolumda 85 saat kadar oynadım. Oyunda yapılabilecek her şeyi yaptım ve daha sonra yeni nesil güncellemesini beklemeye başladım. Bu sırada, oyuna yeni ek paketlerin ve belki de ilk genişletme paketinin gelebileceğinin hayalini kurarak, sonunda inanılmaz bir rol yapma deneyimi yaşayabileceğimi düşündüm. Gerçek hayatta ise bu oyun için karakter oluşturma ekranını tekrar yükleyip, orada karakterinizi özelleştirme bile ek paket olarak sunuldu ve yeni nesil güncellemesi de en azından benim için net bir hayal kırıklığı idi. Oyunun çıkış versiyonu değil de bu desteği beni üzdü.

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077 oyununun PlayStation 5 versiyonu çıktı ve ilk hayal kırıklığı aslında burada karşıma çıktı. Oyunun kayıt dosyalarını eski nesilden, yeni nesle geçirmek pek dert değildi ama bunu yaparken, hiçbir kupanızı taşıyamıyordunuz. CD Projekt RED, gerçekten milyon dolarlık bir şirket gibi değil de daha geçen gün kurulmuş, bağımsız bir oyun geliştiricisi gibi hareket ediyor gerçekten. Bugüne kadar kupa bilgilerini geçiremeyen oyun gördüğümü ben açıkçası hatırlamıyorum. Yine de buna çok kafa takmamaya çalıştım. Aslında benim orijinal planım, kendi kayıt dosyamdan devam etmekti ama kupalar olmayacağı için sıfırdan başlamak istedim.

Cyberpunk 2077 oyununa sıfırdan başlamak için aslında daha da fazla sebep var. CD Projekt RED, belki bunu bilinçli yapıyor, bilmiyorum ama ek paket olarak sunulan içeriklerin bazıları ve 1.5 sürümlü büyük güncellemelerle oyuna eklenen diğer mini içerikleri deneyebilmeniz için oyuna sıfırdan başlamanız gerekiyor. Mesela, belli karakterlere eklenen yeni romantik etkileşimleri oyunu bitirdiyseniz göremiyorsunuz. Aynı zamanda, yeni nesle özel olarak eklenen yeni evcil hayvanı alabilmek için de oyunun açılıştaki soygun görevini yapmanız gerekiyor. Yani, bunları gerçekten oyunda ilerlemiş olan kişilere sunmak imkansız mı?

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077, yeni nesilde beni hiç etkilemedi

CD Projekt RED, daha “New Game Plus” modunu piyasaya sürmeden, oyunculara aynı oyunu tekrar ve tekrar oynatmaya çalışıyor ve açıkçası bu sefer kazandılar. Tüm bu yeni içerikleri görebilmek adına, kupalarımı tekrar elde edebilmek için ve yeni nesil güncellemesini de tam tadabilmek için Cyberpunk 2077 oyununa sıfırdan başladım ve açıkçası birazcık pişman oldum. Bu pişmanlığımın tek sebebi ise yeni nesil güncellemesindeki hiçbir yeniliği göremiyor olmam. Bana soracak olursanız, oyunun görselliği de performansı da eski nesil ile neredeyse aynı. Ara sahnelerde filan kalite ön plana çıkıyor ama oynanışta ben pek bir fark hissedemiyorum.

Cyberpunk 2077 oyununun yeni nesil versiyonunda da hala kaplamalar oldukça geç yükleniyor, karakterler gözümün önünde dünyaya geliyor ve benzeri şeyler oluyor. Açıkçası ben yeni nesil güncellemesini çok daha kaliteli bir şekilde hayal etmiştim. Görsellik tarafında da daha çok göze çarpan detayları görmek istiyordum. Ne yazık ki öyle olmadı. Bu satırları yazdığım sırada, oyunun yeni nesil versiyonunda 15 saat kadar ilerledim ama daha henüz giriş kısmındaki soygun görevini bile yapmadım. Bunun sebebi ise yeni güncellemelerden korkuyor olmam. Şimdi, 1.6 sürümlü güncelleme gelecek olursa ve Act 1 içerisine yeni şeyler eklerse, ne olacak?

Cyberpunk 2077

CD Projekt RED tarafının bu tip içerikleri eklemekten önce oyuncuların karşısına “New Game Plus” modu ile çıkması gerekiyordu. Yani, sadece oyunun yeni nesil güncellemesi değil, desteklenme şekli bile beni rahatsız ediyor ve bu da oldukça üzücü; Cyberpunk 2077 oyununu ben oldukça seviyorum. Anlatılan hikaye, tanıştırılan karakterler ve temel oynanış bence oldukça kaliteli ama CD Projekt RED, bu kaliteyi hissettirmemek için elinden geleni yapıyor. Açıkçası, bu yeni nesil güncellemesinden sonra, genişletme paketlerine karşı olan ilgimi de kaybettim. Oyun bu şekilde performans sergiledikten sonra, artık ne olursa olsun…

Yine de Cyberpunk 2077 oyununu bir kere daha, yavaş yavaş da olsa bitirme planım var ki ben normalde oyunları sadece bir kere oynama taraftarıyım. İkinci kere başlayıp, bitirdiğim oyun sayısı belki 10’dan bile fazla değildir. Oyunları tadında bırakmayı seviyorum ama yenilenen sürümler filan çıktığı zaman bazı yapıtlar tekrar oynanmayı hak ediyor. Bu oyunun da öyle olmasını çok isterdim ama ne yazık ki durum öyle değil. Bence, bu oyunun eski nesil ile yeni nesil versiyonu arasında pek bir fark yok ama yine de gelecekte genişletme paketlerini deneyimleyebilmek için ve kupalarımı tekrar alabilmek için bir 80 saat daha harcayacağım.