Redfall, çok oyunculu bir deneyimi, işbirlikçi bir şekilde sunmayı hedefliyor. Oyunun dört farklı karakterinin çok oyunculu bir partideki rolleri tamamlamaya çok uygun yeteneklere sahip olmasından tutun da çok oyunculu bir ortamda hızlıca girip, çıkabileceğiniz görev yapısına kadar, açık dünyanın daha sürükleyici bir deneyimden ziyade, sizin ve arkadaşlarınızın kötülüğün güçlerine karşı savaştığı, vampirlerle dolu bir kum havuzu olduğu hissi var. Peki, benim gibi bu video oyununu birlikte oynayacağınız kimse yoksa? Oynanış, tek oyunculu modda ayakta kalabiliyor mu? Bu incelemede sizin için cevaplamayı amaçladığım şey bu ve daha fazlası.

Redfall şehrindeki vampir ayaklanmasının temeline inmeye çalışırken dört ana karakterden birini seçiyorsunuz. Güneş engellenmiştir ve vampir tanrıları artık kırsal topraklara hükmetmektedir. Standart vampirler havada süzülüyor, emilecek bir sonraki kan dolu sivil için tetikte bekliyorlar ve Bellwether güvenlik şirketi vampirlerle ve onlara bağlılık yemini etmiş insan tarikatçılarla savaşmak için görevlendiriliyor. Bu nedenle, şehirde dolaşmak, bu vampir tanrıların tam olarak nasıl ortaya çıktığını bir araya getirmek ve onları teker teker alt etmek size düşüyor. Tabii ki ideal olarak sadece size değil, arkadaşlarınıza da sorumluluk veriliyor.

Redfall oyununda görevinizi başarmak için, kan emici yaratıklara dönüşmeden önce vampirlerin eski hallerinin kim olduğunu bulmanız ve geçmişlerine ait bir kalıntı elde etmeniz gerekiyor. Bu, büyük ölçüde ana görevlerin çoğunun temelini oluşturuyor ama bunların yanı sıra, dünyanın dört bir yanına yayılmış güvenli evleri talep ederek, mahalleyi vampir tehdidinden temizlemeye yardımcı olmak için bir ön görevi tamamlayarak ve ardından “Underboss” denen ikincil bölüm sonu canavarının kendisini öldürerek, alçakça planlarının kalbine kazık çakarak, vampirleri alaşağı etmeniz gerekecek. Yalnız, göreviniz burada bitmeyecek.

Redfall oyununda bölgelerin büyük bölüm sonu canavarını öldürdüğünüzde kafatasını ele geçireceksiniz. Bunlardan üçünü ve yukarıda bahsedilen vampir tanrısı kalıntılarını toplayıp, destansı bir bölüm sonu canavarı savaşını aktif edebiliyorsunuz ve kendisini de yenip, şehri ve muhtemelen dünyayı kurtarabiliyorsunuz. Oyunun ana hikayesi, ana karargahınızdan her göreve başlarken kısa ama tatlı ara sahneler oluşturmak için bir araya getirilmiş çizgi roman benzeri ekran görüntüleri ile anlatılıyor. Bunlar kesinlikle tarz sahibi ama aynı zamanda beni biraz hayal kırıklığına uğrattı. Ben açıkçası hikaye anlatımını daha yüksek kaliteli ve ciddi bir şekilde bekliyordum.

Redfall

Redfall, sıkıcı görevler ile sıkıcı bir yapı sunuyor

Redfall oyunundaki görevlerin tamamı, görev panosundan seçilerek başlıyor ve çok oyunculu oturumlara uyum sağlamak için aniden sona eriyorlar. Ancak bu yapıtın Microsoft şirketinin 2023 senesindeki en önemli birinci parti oyunlarından biri olması gerekiyordu; sunum ve hikayeye odaklanmanın yetersizliği, tüm deneyimin, rakiplerin gişe rekorları kıran epik özel oyunlarının birkaç adım gerisinde kalmasına neden oldu; kendimi böyle bir oyundan biraz daha fazlasını umarken buldum. Oyundaki an be an ilerleyen hikayeyi çoğunlukla önemsemekte zorlansam da her bir vampir tanrının geçmişi yeterince ilginç.

Redfall oyununun en iyi noktalarından bir tanesi bu: Vampir tanrılarının geçmişleri… Bunlar ciddi anlamda yozlaşmış ve acımasız insanlar; geçmişleri büyük ölçüde birkaç ruh yankısı ile özetleniyor – ruhani bir dünyada gerçekleşen geçmiş konuşmaların ana hatları gösteriliyor. Bu yankıların her biri yalnızca birkaç dakika sürüyor ve böylece bir kişinin şehrin başına bela olan kana susamışlığa boyun eğme nedenleri 10 dakikadan daha kısa bir sürede az çok tahmin edilebiliyor. Bunlar, her ne kadar çok güçlü vampirler olsalar da yozlaşmış bir ölümlü olmak için hayatlarında önemli seçimler yapan büyük kötüler. Yine de kendileri biraz daha fazla ekranda kalmayı hak ediyordu.

Redfall oyununun hikayesi boyunca ilerledikçe, karargahınıza eklenen çeşitli karakterler zaman zaman sizden oldukça önemsiz yan görevler yapmanızı isteyecek ve bunlar nadiren süslenmiş getir götür görevlerinden başka bir şey olmayacak. Sorun şu ki bölüm sonu canavarlarını alt etmek için yeterli kafatası elde etmek üzere en az dokuz tanesini tamamlamanız gereken güvenli ev görevleri, tekrar tekrar geri dönüştürülen aynı üç görev türü haline geliyor. Bu, oyunda oldukça sık yaşanan sorun. Oyunda yaptığınız her şey aynı hissettiriyor ve oyundaki bu monoton yapıyı kırabilmek için de yapabileceğiniz çok fazla bir şey bulunmuyor ne yazık ki.

Redfall oyununun açık dünyasında pek bir şey olmaması da yardımcı olmuyor. Yani, tabii ki vampirlerin her yeri ele geçirmesi söz konusu ama dünya çoğunlukla inanılmaz derecede boş hissettiriyor. Güvenli evler ve birkaç kilit konum dışında, sokaklarda sıralanan binaların büyük bir kısmına girilemiyor ve karargâhlarınızda saklanan karakterlerden gelen bir avuç yan görev dışında dünyada yapacak çok az şey var. İçini keşfedebildiğiniz binalar ise geçmiş bir dönemin kalıntılarıyla dolu. Daha basit, daha az kanla beslenen bir zaman, masalara, yataklara ve mutfak tezgahlarına bırakılan notlar, sakinlerin umutsuz son anlarını detaylandırıyor.

Redfall

Oyundaki deneyim pek de zorlamıyor

Redfall oyununun başlangıcında, ıssız sokaklarda dolaşırken bir gerilim duygusu kesinlikle var. Vampirlerin çığlıklarını ve mırıldanmalarını, son kurbanlarına ziyafet çekerken etin gıcırtısını duyacaksınız. Ancak, delicesine güçlü bir silah edindiğiniz zaman çoğu karşılaşma çocuk oyuncağı haline dönüyor. İşte tam da bu anda oyun biraz değişti. Vampirlerle zorlu karşılaşmalar büyük ölçüde kolaylaştı. Düşmanlar dünyanın her yerine çok seyrek bir şekilde dağılmış durumda ve dikkatinizi dağıtacak çok az şey olduğu için kendinizi bir hedeften diğerine koşarken ve dünyayı keşfederken açtığınız hızlı seyahat noktalarını bolca kullanırken bulmanız muhtemel.

Redfall içerisinde zaman zaman ortaya çıkan vampir yuvaları, sizi uhrevi bir yere girmek, içindeki devasa kalbi yok etmek, çeşitli odalarına saklanmış silahları yağmalamak ve zaman dolmadan kaçmakla görevlendiriyor, ancak bunlarla ilgilenmek bile yorucu hissettiriyor. Eğer bunu yapmazsanız da açık dünyadaki etki alanları büyüyecek ve içlerindeki tüm vampirlerin daha da güçlü olmasına neden olacak, bu da dünyada dolaşmayı biraz daha zorlaştıracak. Oyunu tek başıma oynadığım sürece karşılaştığım en önemli sorun da burada yatıyor: Hem tek, hem de çok oyunculu olarak oynanabilir olmasına rağmen, oyun sanki çok oyunculu deneyimi daha çok destekliyor.

Redfall içerisindeki vampir yuvaları, birkaç arkadaşınız size yardım ettiğinde o kadar da angarya gelmeyecektir. Arkadaşlarınızla sohbet ediyor olsaydınız dünyanın boşluğu o kadar da sorunlu olmazdı. Her karakter için işbirlikçi içeriklere özel yeteneklerin kilidini açmak kesinlikle anlamsız olmazdı. Oyunun iyileşme için aşağı yön tuşuna basılı tutma şeklindeki tuhaf tercihi, peşinizdeki vampirleri vuran takım arkadaşlarınız olsaydı, sinir bozucu olmazdı, böylece iyileşirken hareket etmeye devam etmek için garip bir şekilde ellerinizi birbirine sokmanız gerekmezdi. O zaman bile, iyileşirken hareket etme hızınız çevik, kana susamış vampirlerden kaçmak için yeterli değil.

Redfall oyunundaki tekrarlayan görev yapısıyla ilgili bu sıkıntılara rağmen, 20 saat boyunca hala biraz eğlenebilmek mümkün ve bu da tamamen savaş mekanikleri sayesinde oldu. Arkane Studios tatmin edici bir nişancı oyununun nasıl yaratılacağını biliyor ve bu hüner burada kesinlikle sergileniyor. Elinizdeki her silah türü benzersiz bir his veriyor ve belirli savaş senaryolarına uyum sağlıyor. Vampirleri tek bir atışta parçalayabilen mükemmel bir his veren Stake Launcher silahından tutun da Assault Rifle tipi silahlara kadar, oyunun bana attığı her türlü dişli düşmanla başa çıkmak için her zaman uygun şekilde donatılmış hissettim.

Redfall

Redfall oyununu durdurabilmek mümkün değil

Redfall oyununda bolca düşman da var. Watcher tipi düşmanlar, bina çatılarının köşelerine tüneyerek sürekli sizi gözetliyor ve keskin nişancı benzeri atışlarla büyük miktarda hasar verebiliyor. Shroud tipi düşmanlar ise etrafınızı karanlık bir perdeyle sararak her yönde birkaç metreden fazlasını görmenizi engelliyor ve siz onu avlamaya çalışırken müttefiklerinin sizi pusuya düşürmesi için mükemmel bir ortam yaratıyor. Angler tipi düşmanlar sizi zıpkınlıyor, dişlerini size batırmadan ve sağlık çubuğunuzdan büyük parçalar almadan önce sizi sürüklüyor ve Rook, yerde kanlı bir posadan başka bir şey kalmayana kadar acımasızca size saldırıyor.

Redfall oyunundaki cephaneliğinizdeki çeşitli silahları avantajınıza olacak şekilde iyi kullanmanız önemlidir. Angler gibi düşmanlarla mesafe korumak en iyi yöntemdir. Bu nedenle bir keskin nişancı silahı uygun olabilir. Sizi yakından öldürmek için koşan standart vampirler ise UV ışınınızdan gelen bir patlama ile durdukları yerde dondurulabilir. Yine de tüm bu silahları yönetmek biraz sıkıntı yaratabilir; bir seferde sadece üç silah seçebiliyorsunuz, bu da çeşitli savaş senaryolarına sahip uzun görevler sırasında silahları değiştirmek için menülerde dolaşacağınız anlamına geliyor. Menüleri açmak eğer oyunu durdursaydı, bu bir sorun olmazdı ama durum öyle değil.

Redfall oyunundaki envanterinizde yalnızca 40 yuva ve koleksiyonunuza eklemeniz için dünyanın dört bir yanına dağılmış bir ton silah var, bu nedenle parlak yeni ve nadir silahlara yer açmak için artık ihtiyacınız olmayan eski, düşük seviyeli silahları kurtarmak için sık sık menülerde zaman harcayacaksınız. Ayrıca bu silahlarınıza her karakterin doğaüstü yetenekleri eşlik ediyor. Ben oyunumda Jacob karakterini seçtim, etrafımdaki düşmanları keşfedebilen ve düşmanların yanından fark edilmeden gizlice geçebilmek için gizlenme yeteneği olan, parlayan gözlü bir kuzguna sahip sinsi, keşif odaklı bir adamdı kendisi.

Redfall oyununda Jacob, Heartstopper isimli hayalet bir tüfeği de çağırabiliyor. Bu canavar silah otomatik olarak düşmanlara kilitleniyor ve tüm menzillerden ağır hasar veriyor. Tek başıma koştuğum için bu bana her göreve nasıl yaklaşmak istediğimden bağımsız olarak güzel ve eşit bir yetenek dağılımı sağladı. Yine de tüm bu içerikler ve çatışma hissi sadece aptal yapay zeka tarafından hayal kırıklığına uğratıldı. Sayısız kez, insan düşmanlar sürekli olarak rastgele bir pozisyona koşuyor ve genellikle açıkta, hareketsiz olarak duruyor. Bu düşmanlar, silahlarını genel yönüme doğru sıkmadan önce kendilerini dengelemek için birkaç saniye geçiriyorlar.

Redfall

Bu şirketler, böyle bir oyunu nasıl geliştirdi?

Redfall oyununda silahlı çatışmanın çok eğlenceli olduğu düşünüldüğünde, yapay zeka ne yazık ki aksiyonun heyecanını ve coşkusunu yerin dibine indiriyor. Kolaylaştırılmış malzemeler ve eşya üretme sisteminin aslında oldukça ferahlatıcı olduğunu söyleyebilirim. Daha fazla cephane veya iyileştirici öğe yapmak için belirli malzeme türlerini almanızı gerektirmek yerine, topladığınız her şey cephane, malzeme ve silah satın almak için kullanılabilecek para birimine dönüşüyor. Bu, dünyayı keşfederken her şeyi toplamak için zamanınızın çoğunu X butonuna basarak geçireceğiniz anlamına geliyor, ancak belirli bir malzeme için saatlerce dünyayı araştırmak zorunda kalmamanızı sağlıyor.

Redfall oyununu oynadığım süre, tek oyuncu olarak yaşadığım sıkıntıları özetleyen bir şekilde sona erdi. Bu incelemenin yayımlanmasından yaklaşık 12-15 saat önce geliştirici ekip, konsol sunucularında hemen indirmeye açılmayan bir güncelleme paylaştı. Bu da sunucuların beni oyundan atmasına ve herhangi bir güncelleme olmamasına rağmen saatlerce oynamaya devam etmeme izin vermemesine neden oldu. Bu belki uzun vadeli bir sorun olmayacaktır, ancak oyun oturumunuzun acil bir çözüm olmadan kesintiye uğraması kesinlikle sinir bozucu. Eğer bir video oyununu tek başıma oynayabiliyorsam, neden sürekli sunuculara bağlantı gerektiriyor bu oyun?

Redfall oyununda yine de tek teknik sorun bu değildi. Oyun üç kez çöktü ve Shroud tipinin ve vampir tanrılarının kalplerine kazık saplarken çok fazla FPS düşüşleri yaşadı. Düşmanların sağlık çubukları tamamen kayboldu ve ben oyundan çıkıp, yeniden yükleyene kadar tekrar görünmedi. Birkaç kez vampirler sadece durup, bana baktılar, hareket edemediler ve çatışmaya girmek istemediler. Tüm bunlar, oyunun 60 FPS değerine sahip bir performans modunun olmaması ve oyuncuları hiç stabil olmayan 30 FPS değerinde oynamaya zorlaması gibi oldukça utanç verici bir sorun ile zirveye çıkartılıyor. Oyunun görselliği, sesleri ve müzikleri de inanılmaz zayıf.

Deathloop, Prey ve Dishonored gibi markalarda çalışıp, birbirinden güzel oyunlar geliştirmeyi başaran Arkane Studios, nasıl böyle bir rezillik ile karşımıza çıkabildi? Sayısız efsanevi oyunu piyasaya süren Bethesda Softworks, böyle bir video oyununu nasıl piyasaya sürdü? Redfall, o kadar kötü ve hayal kırıklığı yaratan bir video oyunu ki kendisinin gerçek olduğuna inanmak oldukça zor. Özellikle de projenin arkasındaki şirketlerine baktığımız zaman… Ben açıkçası bu oyun ücretsiz olsa bile kendisini tam olarak önermiyorum. Belki dört kişilik bir arkadaş grubundaysanız ve vampir temasını çok seviyorsanız, oyun kalitesine de önem vermiyorsanız, bu oyundan zevk alabilirsiniz.

Redfall
Olumlu
Silah kullanmak ve düşmanları öldürmek kaliteli ve eğlenceli bir his veriyor.
Birbirinden farklı vampir ve insan tipi düşmanlar çeşitlilik yaratmayı başarıyor.
Arkadaşlarınız ile oynarsanız elde edilebilecek az da olsa bir eğlence mevcut.
Görsel kalite kötü olsa bile sanat yönetimi oldukça kreatif bir yapıya sahip.
Karakter yetenekleri pek ilgi çekici değil ama birbirlerini tamamlaması hoş bir detay.
Olumsuz
Hadi, performansın 30 FPS olmasını geçtim, bu performans stabil olarak bile verilemiyor.
Hata dolu bir deneyim var ve bu sırada oyunun neden hep çevrim içi olduğunu anlamak da zor.
Bomboş bir dünyada, akılsız yapay zekalarla, sürekli kendisini tekrar eden içerikleri yapıyoruz.
Görsellik hiçbir şekilde ilgi çekici değil ve kalitesiz; sesler ve müzikler de bundan pek iyi değil.
Hikaye ve karakterler ilgi çekmeyi başaramıyor; bu yönden de boş bir deneyim sunuluyor.
3

Etiketler: