Geçtiğimiz günlerde yayımlanan ve büyük bir heyecanla beklenen Red Dead Redemption 2 oyununun 3. tanıtım videosunda, ne yazık ki çok fazla oynanış görüntülerini göremedik. Muhtemelen E3 2018’e saklanan oynanış görüntülerini biz göremesek de, IGN çalışanları gördüler ve oyundaki yenilikleri paylaştılar. Demoyu gören ve yorumları yapan kişiler, oyunun geliştirici ekibi değil de basın mensupları olunca, bilgiler de bir hayli detaylı bir biçimde geldi. IGN çalışanlarının anlattıkları vasıtasıyla, bir nevi oynanış videosu seyretmiş kadar olduk desek yeridir. Biz de oyundaki yenilikleri; siz Mavi Kol okurlarıyla paylaşmak istiyoruz. Okudukça, oyunun bir an önce çıkmasını isteyebilirsiniz, uyaralım.

Red Dead Redemption 2 demo versiyonu basın mensuplarına gösterildi

Red Dead Redemption 2 oyununun yan karakterleri, gerçekçi tepkiler verecek

Oyunun demosunu gören IGN çalışanlarının anlattıklarına bakıldığında, serinin ilk oyununun üstüne bir hayli yenilik koyulduğunu anlıyoruz. Bu yeniliklerin, açık dünya temalı video oyunların geleceğine etki edebilecek özellikler barındırdıklarını da ekleyelim. Açık dünya demişken de oyunun bir hayli geniş olacağı belirtilen açık dünyasındaki yan karakterlerden başlayalım anlatmaya. Yan karakter diye bahsettiğimiz; bizim kontrolümüzde olmayan, çoğu açık dünya temalı video oyununda, yanlarından geçtiğimizde tepki vermeden öylece bakan karakterleri ifade ediyoruz bu cümlemizde. Yapay zeka ile yönetilen bu karakterlerin artık öylesine yanından geçtiğimiz, tepki vermeyen şahsiyetler olmadığını söylememiz gerekiyor.

Mesela silah elinizde geziyorsak, dışarıdaki kişilerin size bakışı farklı olacak, silahınız kılıfındaysa normal davranışlarını sürdürecekler. Ayrıca ana karakterimiz, yapay zekayla etkileşim halinde olacak, tuşlar vasıtasıyla selam vermek, sataşmak ve soygun yapmak seçenekleri tercih edilebilecek. Soygundan kastımız ise silah çekmeden bile bazı tehditkar sözlerle, çevredeki karakterlerin paraları alınabilecek. Tabii her önüne gelen de tehdidi aynı biçimde almayacak ve kişisel karakterine göre verdikleri tepkiler de farklılık gösterecek. Ayrıca, IGN çalışanları vasıtasıyla anladığımıza göre; kontrol ettiğimiz karakterin bir şahsiyet puanı olacak. Soygun veya iyilikler gibi yapılan davranışlara göre, yöre halkından bu yönde tepkiler alınacak. Giyim kuşamın dahi bu tepkilere etki edeceğini de belirtelim.

Çete oluşturmak ve kamp kurmak da oldukça gerçekçi unsurların etkisinde olacak

Red Dead Redemption 2 oyununun geçtiği dönem ve mekan bakımından, internet kafe açıp işletemeyeceğimize göre haliyle farklı metotlarla para kazanma yönlerine gidileceğini söyleyebiliriz. Bir çeteye dahil olacağımız oyunda, çete mensuplarının konaklaması için kamplar kurulacak. Buradaki çete üyelerinden çeşitli görevler alınırken, başarımlara göre çetedeki itibarımız değişim gösterecek. Ayrıca kampın ihtiyaçlarına sağladığımız katkıya göre yine çetedekilerin tavırlarında değişim gözlenecek. Her çete üyesinin de kendisine has bazı görevleri olacak.

Oyundaki bir diğer ilgi çekici farklılık da avcılık konusuyla ilgili olduğu söyleniyor. Çalışanların ifadelerine göre; avlanan hayvan derileri farklı yöntemlerle yüzülebilecek, isteğe göre avladıklarımız, bütün olarak ata yüklenebilecek veya yalnızca derileri alınabilecek. Belgesellerden de hatırlanacağı üzere, avlanma sırasında bu hayvanlar farklı sesler çıkaracak, öldürülme şekline göre değeri değişim gösterecek. Yani derisi kurşunlarla delik deşik edilmiş bir hayvanın değeriyle, tek bir okla avlanılan hayvanın değeri aynı olmayacak. Ayrıca, bir avı eğer atımıza yükleyip götürmek istersek, bunun zamanla çürüyeceğini de hesaba katmamız gerekecek.

Red Dead Redemption 2 demo versiyonu basın mensuplarına gösterildi

Red Dead Redemption 2 oyununun açık dünyası bambaşka olacak

IGN çalışanlarının ifadelerine göre demoda, New Hanover isimli bölgeyi görebilme imkanına sahip olmuşlar. Bu bölgenin coğrafi konum bakımından dağlık ve ormanlık bir bölümü kapsadığı, içerisinde Valentine isimli bir kasaba olduğu bildiriliyor. Tüm bunlarla birlikte bölgenin bazı noktalarında bataklıklara, karlı kısımlara rastlandığı ifade edilirken, sanayileşen yerleşim alanlarını gördükleri bilgilerine de ulaşıyoruz. Anladığımız kadarıyla dolu dolu tabiat özelliklerinin bulunduğu bir açık dünya söz konusu.

Açık dünya ile ilgili IGN çalışanlarından gayet olumlu tepkilerin geldiğini de ifade etmeden geçmeyelim. Editörlerin yorumlarına göre canlı ve nefes alan tabiat, şu ana kadar PlayStation 4 platformunda en iyi grafiklere sahip açık dünyayı yansıtıyor. Ayrıca gelen yorumlarda oyunun standart PlayStation 4 cihazlarında dahi mükemmel göründüğüne dair ifadeleri görüyoruz. Bu yorumlar da heyecanımıza heyecan katıyor açıkçası.

Araçlarımız olan atlar ve mesleğimiz olan soygunlar

Rockstar Games oyunlarının en bilindik mesleğidir aslında hırsızlık. Bir hayli doğal bir işmiş gibi gösterilse de bu çirkin davranış oyunların temel dinamiğini oluşturur. Red Dead Redemption 2 oyununda da bu kötü mesleğin icrasını yaparken, işe uygun müziklerle karşılaşacağız. Grand Theft Auto V oyunundaki gibi; soygun öncesi hazırlık yapılacak, çete üyelerine soyguna yönelik farklı vazifeler verilebilecek. Soygun esnasındaki patlayıcı kullanımı seçimi gibi dinamikler, farklı ödüller getirecek. Soygun sonrasında çatışmaların süreceğini, hatta bölgenin dışına kadar takip edileceğimizi de ekleyelim. Tüm bu soygun mekaniklerinin, göz alıcı animasyonlarla ve ilgi çekici detaylarla süslü olduğu da IGN yazarları tarafından belirtiliyor.

İlgi çeken bir değer oynanış dinamiğinin de oyundaki araçlarımız konumundaki atlara ait olduğunu ekleyelim. Atlarımızla duygusal bir bağ kurarak, onlardan daha fazla verim alabileceğiz. Öte yandan oyundaki ekipmanlarımız atlarımızda bulunacağını ve bunlara ulaşmak için iyi anlaştığımız atımızı istediğimiz an yanımıza çağırabileceğimizi de ekleyelim.  Kısaca atlar; serinin ilk oyunundaki gibi yalnızca oyuncuyu bir yerden bir yere götürmek görevini üstlenmeyecek, bir ulaşım aracı olmakla birlikte, pek çok dinamiğe katkıda bulunacak.

Yazar Hakkında

Emrah Subaşı

Yazar

Bir roman yazarı ve iki çocuk babası. Hayattaki en büyük hobilerinden bir tanesi video oyunları ve onlarla ilgili çalışmayı çok seviyor.

Tüm yazıları göster