Puanlandırma Sistemimiz

Mavi Kol olarak internet sitemizde zaman zaman inceleme yazıları paylaşıyoruz. Eğer bir video oyununun final sürümünü inceliyorsak, o inceleme yazımızda bir puanlandırma sistemi kullanıyoruz. Eğer incelediğimiz video oyunu alfa, beta veya herhangi bir erken erişim sürecinde ise inceleme yazımızda herhangi bir puanlama sistemi kullanmıyoruz. Şimdi de sizlere, bu puanlama sistemimizden daha detaylı bir şekilde bahsedeceğiz.

Öncelikle söylememiz gerekiyor ki, internet sitemizde yayımlanan tüm incelemeler, sadece Mavi Kol yazarlarının fikirlerini içerisinde bulunduruyor. Yani, yazılmış olan tüm cümleler, sadece bir fikirden ibaret. Ayrıca, bu fikirlerimiz satın alınmıyor. Zaman zaman incelediğimiz video oyunlarını, farklı şirketlerden ücretsiz bir şekilde alabiliriz. Bu durum, incelemelerimiz içerisindeki cümlelerimizi veya en sonda verdiğimiz puanları etkilemiyor.

Puanlarımız ve anlamları

10

Eğer bir video oyununa 10 puan verdiysek, bu video oyunu kusursuzdur ve kesinlikle oynamanızı öneriyoruz demektir.

9

Eğer bir video oyununa 9 puan verdiysek, bu video oyununda ufak da olsa bir kusur vardır demektir. Buna rağmen, bu video oyununu sizlere öneriyoruz.

7 ve 8

Eğer bir video oyununa 7 veya 8 puan verdiysek, bu video oyunu, başarılı demektir. Evet, piyasada kusursuz video oyunları da var ama bu puanı alan video oyunu, farklı kategorilerdeki başarısı ile belli ki kendi kusurlarını biraz da olsa kapatmayı başarıyor.

6

Eğer bir video oyununa 6 puan verdiysek, o video oyunu ortalama üstü bir yapıt demektir. Bu oyunları da sevin efendim. Oyunda bazı problemler bulunuyor olabilir, bizler bu problemleri mutlaka inceleme yazımızda belirtiriz. Yine de oyunda güzel yanlar bulunuyor ki, bu video oyunu ortalama üstü bir puan alabiliyor.

5

Eğer bir video oyununa 5 puan verdiysek, o video oyunu ortalama bir yapıttır. Hani şu ne iyi, ne de kötü diyebildiğimiz video oyunları bu kategoriye giriyor işte. Oyunda güzel şeyler olduğu kadar, belli ki kötü şeyler de var. Her şey dengeli.

4

Eğer bir video oyununa 4 puan verdiysek, bu video oyunu ortalama altı bir yapıt demektir. Günümüz video oyunlarının gerisinde olan, oyuncuları çok fazla tatmin edemeyen, vasat oyunlar bu kategoriye giriyor.

2 ve 3

Eğer bir video oyununa 2 veya 3 puan verdiysek, bu video oyunu başarısız bir yapıt demektir. Geliştirici ekip belki güzel bir oyun yapmayı denedi, belki de denemedi ama sonucunda ne yazık ki başarısız olundu. Bu kategorideki video oyunlarından genellikle uzak durmanızı öneririz.

1

Eğer bir video oyununa 1 puan verdiysek, o oyundan lütfen uzak durunuz çünkü puanlama sistemimizde daha düşük bir puan bulunmuyor. Umuyoruz ki yayın hayatımız boyunca hiçbir video oyununa bu puanı vermek zorunda kalmayız ama verirsek, anlayın ki bu video oyunu tam bir pişmanlık.