Mario Strikers: Battle League

Mario Strikers: Battle League incelemesi

Mario Strikers: Battle League, temelinde kaliteli ve eğlenceli olsa bile çok kritik problemlere ev sahipliği yapıyor.


Nintendo, Mario ve arkadaşlarını seneler boyunca farklı spor dallarına sokmayı başardı. Yalnız, bu dallar arasından futbol, kendisini uzun bir zamandır göstermiyordu. Şimdi ise bu durum, kendi serisinin üçüncü oyunu olan Mario Strikers: Battle League ile değiştiriliyor. 15 sene sonra geri dönen bu video oyunu serisi, oyuncuları bir kere daha futbol sahasına davet ediyor ama geçmiş oyunlarda olduğu gibi bu yapıtta da futbol, biraz daha farklı bir şekilde oynanıyor. En büyük farklar ise takımların 4 kişilik olması, topun dışarıya çıkma ihtimalinin bulunmaması ve faul gibi kuralların da yer almaması. Peki, bu şartlar altında futbolu nasıl oynuyoruz?

Mario Strikers: Battle League oyununda topun taca çıkması, korner vuruşları, serbest vuruşlar ve daha fazlası olmadığı için futbol, oldukça yüksek tempolu bir şekilde oynanıyor ve karşılaşmalar da sadece birkaç dakika içinde bitebiliyor. Zaten, “casual” diyebileceğimiz bir oyun için 40-50 dakikalık karşılaşmalar beklemiyorduk. Tabii durum böyle olunca işin içindeki futbolun çok sahte bir şey olduğunu düşünmeyin. Sağlıklı bir şekilde pas atarak oyun kurma, karşınıza çıkan rakiplerden sıyrılma ve benzeri futbol ögeleri oldukça detaylı bir şekilde işleniyor. Ayrıca, tüm bunları kontrol etmek de yeterince kolay.

Mario Strikers: Battle League oyununun ilk problemi de aslında tam olarak futbol sahasında karşınıza çıkıyor. Sahadaki her karakterin belli bir dayanıklılığı var ve bu dayanıklılık bittiği zaman sıyrılma veya topu rakipten hızlıca alma gibi hareketleri yapamıyorsunuz. Sistem gayet güzel ama karşılaşma anında her bir karakterin dayanıklılığını görmek oldukça zor oluyor, bazen gözünüzden tamamen kaçıyor bu bilgi, oyun sağlıklı bir şekilde aktaramıyor sahadaki karakterlerin dayanıklılıklarını. Yine de bu konu sizin çok dikkatinizi dağıtamıyor, bir anda futbol sahasındaki kaos ile tanışıyorsunuz. Bu kaosu da muzlar filan sağlıyor.

Evet, karşımızda bir Nintendo ve Mario oyunu olduğu için Mario Strikers: Battle League, futbol sahasının içerisinde kaos oluşturabilmeniz için birçok farklı eşya sunuyor. Bu eşyaları rakip takıma karşı kullanıp, avantaj elde etmeye çalışıyorsunuz. Eşyaların tamamı, defans veya atak yapmada kesinlikle işe yarıyor ama net olarak da karşılaşmayı kazanmanız için anahtar ögeler olmuyor. Yani, ortada kurulan belli bir denge var. Bu arada, aynı serinin eski oyunlarında kaos yaratmak için kullanılan süper yetenekler de vardı ama bu yeni yapıtın içerisinde süper yetenekler tamamen kaldırılmış durumda, sadece Hyper Strike sistemi var.

Mario Strikers: Battle League

Mario Strikers: Battle League, futbolu eğlenceli ve kaotik bir yapıya sokuyor

Daha önceki oyunlarda Mega Strike olarak bilinen Hyper Strike, Mario Strikers: Battle League yapıtında karşımıza çıkıyor. Bu sistemi başarılı bir şekilde kullanan oyuncular, 1 puanlık gol yerine 2 puanlık goller atabiliyor. Sistemin kendisi hiçbir zaman dengesiz hissettirmiyor; 2 puanlık gol atabilmek için belli riskler almanız gerekiyor. Bu yüzden, risk alan oyuncu da, almayan oyuncu da dengeli bir şekilde oyunu oynayabiliyor. Oyunun kendisi genel anlamda eğlenceli olunca daha fazla oynamak istiyorsunuz ama bir başka büyük problem de bu noktada kendisini gösteriyor. Ne yazık ki, ortada oynanacak pek de bir şey yok.

Mario Strikers: Battle League oyunundaki karşılaşmalar sadece 4v4 olarak oynanabiliyor ve seçebileceğiniz de 10 adet karakter var. Ayrıca, yine serinin eski oyunlarda olan Sidekick gibi sistemler çıkartıldığı için karakter sayısı az olduğunu daha da belli ediyor. Karakterler gibi arena opsiyonları da ne yazık ki oldukça kısıtlı. Geliştirici ekip, bu kısıtlamayı aslında benzersiz bir şekilde yok etmeye çalışıyor; iki takımın kaptanı da farklı bir arena seçiyor ve oyun içinde o iki arenanın birleşmiş hali kullanılıyor ama bu sistem, tamamen kozmetik olduğunu ve oyun içinde hiçbir büyük etki sunmadığını kolayca belli ediyor.

Mario Strikers: Battle League oyununun içerisindeki hiçbir arenanın kendisine ait bir kişiliği bulunmuyor, farklı arenalara ait özellikler bulunmuyor, arenalar birleştiği zaman ortaya hiçbir benzersiz sonuç çıkmıyor, bu yüzden de arena seçmek, sadece masaüstü ekranınıza bir arka plan seçmekten farksız bir hale geliyor. Aslında, arenaların kendisini kazandığınız paralar ile geliştirebiliyorsunuz ama bunlar da tamamen şov amaçlı yapılıyor, kozmetik ögelerden ileriye geçemiyor. Kazandığınız paraları, karakterlerinize kıyafet almak için de harcayabiliyorsunuz ve bu kıyafetler aslında oynanışı biraz da olsa etkileyebiliyor.

Mario Strikers: Battle League oyunundaki her kıyafet parçasının bir avantajı, bir de dezavantajı oluyor. Durum böyle olunca da karakterinizi güzel görünmesi için giydirdiğiniz zaman hiç istemediğiniz avantajlar veya dezavantajlar ile oyunu oynamak zorunda kalabiliyorsunuz. Geliştirici ekip bu noktada daha ters davranıp, arenaları daha fonksiyonel bir hale sokup, kıyafetleri tamamen kozmetik yapsaymış, çok daha sağlıklı bir sonuç elde edilebilirmiş. Şimdi ise avantaja göre garip garip kıyafetleri karakterlerinize giydirmeniz gerekiyor. Aksi taktirde, dezavantajlar ile cezalandırılıyorsunuz.

Mario Strikers: Battle League

Eğlenceli ama oldukça sınırlandırılmış bir oyun oynuyor gibi hissediyorsunuz

Mario Strikers: Battle League, çok az sayıda ama aynı zamanda da oldukça kritik olan problemlere sahip. Bu problemlerin başını da daha önce söylediğim gibi oyunun çok sınırlandırılmış hissettirmesi. Yani, kendi serisinin önceki oyunlarına kıyasla bile bu yapıt, inanılmaz küçük hissettiriyor. Yetersiz karakter sayısı, yetersiz oyun modu sayısı, arenaların pek bir etkisinin olmaması ve genel anlamda oyunda yapılacak hiçbir şeyin olmaması, birkaç saat sonra tüketim sınırına gelmenizi sağlıyor. Eğer oyun ucuz olsaydı bunu kabul edebilirdik ama Nintendo, bu oyunu Nintendo Switch için 60 USD üzerinden satıyor.

AAA seviyesindeki video oyunlarının tam fiyatı üzerinden satılan Mario Strikers: Battle League, ne yazık ki o oyunların çeyreği gibi hissettiriyor. Dediklerimi tam olarak yanlış anlamanızı da istemem. Oyunun temeli gerçekten kaliteli ve eğlenceli ama içerik olarak hiçbir şey yok. Yani, eğer olur da oyunu severseniz, daha fazla oynamak isterseniz tamamen yüz üstü bırakılıyorsunuz. Oyun eğer 25 USD civarında filan olsaydı, bu küçük çap kabul edilebilirdi ama 60 USD değerindeki bir video oyunu için böyle sınırlandırılmış bir deneyimi kabul edebilmemiz imkansız; özellikle de ülkemizdeki ekonomik şartları göz önünde bulunduracak olursak…

Mario Strikers: Battle League, kendi serisinin önceki oyunlarına kıyasla çok sınırlandırılmış hissettiriyor; birçok içerik eksik ve bu da oyun süresini çok kısaltıyor. Karakter sayısının az olması da buna pek yardımcı olamıyor. Kilidi açılabilir ögeler de tamamen bir hayal kırıklığı. Karakterlerin üzerine giydirilebilecek olan ek kıyafetler de avantaj ve dezavantajları ile birazcık kozmetik açıdan yaşanabilecek deneyimi bozuyor. Bahsi geçen bu oyunun eksi yönlerinin en önemlileri bunlar ama temeline baktığınız zaman arcade tipinde futbol deneyimi çok eğlenceli ve kaliteli bir şekilde sunuluyor. Bu yüzden de oyuna tamamen işe yaramaz diyemeyiz.

Mario Strikers: Battle League, arcade temelli futbol deneyimi ile güzel bir eğlence sunarken, hızlı süren karşılaşmalar da günlük oyun yapısına güzel bir şekilde uyuyor. Futbol sahasına kaos getiren eşyalar ve yetenekler de hiçbir şekilde haksızlık oluşturmuyor, her şey dengeli bir şekilde kullanılabiliyor. Bu özellikle de oyunu çevrim içi olarak oynamak isteyen oyuncuları çok memnun edecektir diye düşünüyorum. Arenaların kombine edilmesi de kısmen güzel düşünülmüş bir şey ve çevrim içi deneyimler de gayet akıcı. Yalnız, tüm bu olumlu noktalar, sınırlandırılmış deneyimin ne yazık ki gölgesi altında kalıyor.

Mario Strikers: Battle League
Mario Strikers: Battle League
Olumlu
Arcade temelli futbol deneyimi bolca eğlence sunuyor.
Karşılaşmalar kısa ve kaotik bir yapıda ama aynı zamanda da dengeli.
Yerel veya çevrim içi olarak oynanabilecek çok oyunculu modlar mevcut.
Sanat tasarımı çok hoş ve performans tarafında da pek bir sıkıntı yok.
Olumsuz
60 USD gibi bir fiyat etiketine değmeyecek kadar sınırlandırılmış bir oyun.
Seçilebilir karakter kadrosu oldukça küçük.
Karakterler için elde edilebilir kıyafetler üzerinde yeteri kadar düşünülmemiş.
Arenaların kombine edilmesi güzel ama çok ucuz bir şekilde entegre edilmiş.
6