Bazen, herhangi bir proje için kara kara düşünürken, çözüm kendiliğinden bulunur. Nasıl başarılı olmalıyım, nasıl diğerlerine göre fark oluşturmalıyım diyerek beyninizi patlatırken, bir de bakmışsınız bir anda işler, sizin istediğinizden çok daha başarılı bir neticeyle hallolmuş, kazançlı çıkmışsınızdır. RAGE 2 ve geliştirici ekibinin başına gelen de bu anlattığımıza çok benzer türden bir durum. Geliştirici ekip, oyunlarını; diğer Bethesda markalarının yanında, nasıl farklı bir etki bırakarak duyurabiliriz derdine düşmüşken, bir anda her şey çorap söküğü gibi ardı ardına geldi. Gelişen bu süreci ve geliştirici ekibin süreç boyunca yaşadığı sıkıntılardan, işlerin rayına oturmasını; birinci ağızlardan dinlerken, yaşanan sızıntı vakasının kasıtlı yapıldığına dair iddialara da yanıtlar alıyoruz. Buyurun, haberimizde hepsini sizler için derledik.

E3 2018 öncesindeki RAGE 2 sızıntısı, dolaylı yoldan geliştirici ekibi mutlu etti

RAGE 2 sızıntısının ardından, büyük tanıtım sorunları kendiliğinden çözüldü

Bilindiği üzere, yukarıda anlatmaya çalıştığımız karmaşa, henüz duyurulmamış video oyunlarının, internet satış sitesinde listelenmesiyle başladı. Bilmeyen, kaçıran okurlarımız için kısaca özet geçeyim; Wallmart Kanada internet sitesinden bir sızın patlak verdi ve aralarında RAGE 2 oyununun da dahil olduğu bir dizi oyunun çıkacağı duyuruldu. Diğer geliştirici ekipler, yaklaşan E3 2018 için hazırlıklarla boğuştuklarından, durumu fazla önemsemediler. Tek etkilenen RAGE 2 geliştirici ekibiydi. Öncesinde, sızıntı listelerindeki sıradan görseli eleştiren bazı Twitter paylaşımları yaptıktan sonra, yine Twitter üzerinden gizemli bir tarih verilerek, oyunculara heyecan dalgası yayıldı. Nihayetinde, içeriğinde oynanış görüntülerinin de olduğu duyuru videosu, resimlerde sözde gizlenen tarihte yayımlandı.

Bu sürecin sıkıntıyla başlayıp, beklenenden renkli bir tanıtıma dönüşmesinin hikayesini de oyunun geliştiricilerinden id Software ekibinin önemli ismi Tim Willits vasıtasıyla öğreniyoruz. Durumun, basında yansıtıldığı üzere, kesinlikle bilinçli yapılmadığını belirten Tim Willits; olayların istediklerinden çok daha iyi etkiler doğurduğunu itiraf etti. Yazımızın başlarında söylediğimiz sıkıntılı bir süreçle nasıl bir duyuru yapılması konusunda sorunlar yaşayan id Software ekibinin en büyük korkusunun yine bir Bethesda yapımı olan Fallout 76 oyununun gölgesinde kalmak olduğunu da yapılan açıklamalar sayesinde öğreniyoruz.

Fallout 76 oyununu kastederek, 55.000 tonluk bir goril ile rekabet etmemiz gerektiğini biliyorduk, diyen Tim Willits; kendi geliştirdikleri RAGE 2 oyununu, farklı bir yere konumladıklarını belirtiyor. Oyunlarını, kıyamet sonrası oyunu olarak niteleyen tecrübeli oyun geliştiricisi; Mad Max gibi oyunlarla kazanılan tecrübelerin, yeni oyuna yansıtılmasındaki özenden bahsediyor. Aynı şirket bünyesindeki rekabete, bambaşka bir noktadan gelen desteğin, olumlu sonuçlar doğurduğunu, açıklamalar vasıtasıyla anlıyoruz. Kısaca, sızıntının ardından oyuna olan ilginin, bir anda maksimum boyuta çekilmesi sağlanmış oldu.  Hemen not düşelim. RAGE 2 oyununun; PC, PlayStation 4 ve Xbox One platformları için Haziran 2019 tarihinde çıkışını gerçekleştirmesi bekleniyor.

Etiketler: